Mocni w działaniu
Ponad 40 lat na rynku

Pomiar ciśnienia w kompresorach i sprężarkach

Jaki manometr do kompresora wybrać?

Zastanawiasz się, jaki odpowiedni manometr wybrać do kompresora lub sprężarki? Podpowiadam, na jakie parametry należy zwrócić uwagę, by przed zakupem dobór manometru do kompresora uwzględniał wymagania urządzenia i sprawdził się w każdych warunkach. Poznaj rekomendacje Pneumat.


Wybierając manometr do kompresora, warto zwrócić uwagę na 5 kluczowych parametrów. Zanim podejmiesz decyzję, zapoznaj się z moim poradnikiem, z którego dowiesz się, co trzeba wiedzieć przed zakupem. Pamiętaj, jeśli szukasz sprawdzonego dostawcy pneumatyki i wsparcia technicznego - skontaktuj się z nami.

Manometry - oferta w sklepie Pneumat


Co to są manometry przemysłowe?

Do czego służy manometr? Manometr przemysłowy to element, który informuje nas o wartości ciśnienia panującego w układzie, w którym jest zamontowany. Dzięki niemu możemy monitorować pomiary ciśnienia w kompresorze, co ma szczególne znaczenie przy pracy z różnymi narzędziami pneumatycznymi.

Manometr mierzy różnicę ciśnień pomiędzy punktem pomiarowym a ciśnieniem odniesienia, które zwykle jest ciśnieniem atmosferycznym. Dzięki temu użytkownik ma możliwość dokładnego monitorowania ciśnienia i kontrolowania go w celu zapewnienia optymalnych warunków pracy maszyn i urządzeń.

Warto zaznaczyć, że odpowiednie utrzymywanie ciśnienia może mieć wpływ na wydajność pracy i bezpieczeństwo użytkowników.

Manometr glicerynowy do kompresora

Gdzie wykorzystywane są manometry przemysłowe?

Montowane są w wielu instalacjach przemysłowych i instalacjach sprężonego powietrza do monitorowania ciśnienia w procesach przemysłowych i produkcyjnych. Zakres zastosowania w konkretnych branżach przemysłu jest szeroki i można wyróżnić te najważniejsze, takie jak:


Ikona przemysłu spożywczego

Przemysł spożywczy
i przetwórstwo żywnosci

Ikona energetyki i ciepłownictwa

Energetyka

Ikona przemysłu chemicznego

Przemysł
chemiczny

Ikona przemysłu farmaceutycznego

Przemysł
farmaceutyczny

Ikona przemysłu petrochemicznego

Przemysł
paliwowy


Trudno sobie wyobrazić funkcjonowanie takich urządzeń jak zbiorniki ciśnieniowe, pompy, wszelkie układy hydrauliczne czy systemy chłodzące bez udziału takiego urządzenia jakim jest manometr.


Jakie są zalety manometru glicerynowego?

Gliceryna znajdująca się wewnątrz manometru pozwala niwelować drgania kompresora czy niewielkie skoki ciśnienia w trakcie intensywnej i nieregularnej pracy sprężarki. W rezultacie wypełnienie glicerynowe (zawierające w pewnej części wodę) pozwala na właściwy oraz łatwiejszy odczyt parametrów. Nie jest on obarczony błędem. To duża zaleta tego wariantu.

Reasumując, zalety manometru glicerynowego to:

  • wysoka dokładność pomiaru

  • odporność na wibracje i drgania

  • możliwość montażu w aplikacjach i na urządzeniach charakteryzujących się niewielkimi skokami ciśnienia

  • łatwość odczytu pomiaru

  • tablica nie ulega zaparowaniu

Warto pamiętać: wypełnienie manometru jest mieszanką gliceryny i wody. Przy minusowych temperaturach płyn może zamarznąć. Nie rekomenduje się zastosowania manometru glicerynowego na zewnątrz. Do aplikacji w których konieczne jest zastosowanie manometrów mokrych (na zewnątrz) rekomenduje się wypełnienie silikonowe.


Czym manometr membranowy sprawdzi się przy kompresorze?

Pojawią się pytania ze strony Klientów, czy taki wariant sprawdzi się przy kompresorze. Warto więc nadmienić, że w manometrze membranowym wypełnionym gliceryną w porównaniu do manometru glicerynowego z rurką Bourdodna, elementem przenoszącym ciśnienie jest membrana, połączona na sztywno z mechanizmem wskazówkowym manometru.

Dzięki membranie manometr jest chroniony przed skokami ciśnienia. W praktyce ciśnienie rozkłada się na membranie, dzięki czemu manometr nie jest narażony na uszkodzenia.


Dobór manometru membranowego

Manometry membranowe są dobierane do skali ciśnienia od 16 mbar do 40 bar i w aplikacjach w których występują wysokie skoki ciśnienia (tzw. piki). W rezultacie, tego typu manometr jest rekomendowany do kompresorów i sprężarek.

Manometr z przyłączem do sprężarek i kompresorów

Jak poprawnie dobrać odpowiedni manometr glicerynowy do kompresora?

Zanim zdecydujemy się na wybór konkretnego produktu określonego producenta, musimy poznać wszystkie kluczowe informacje, które pomogą nam dobrać manometr glicerynowy do kompresora.

Jeśli chcesz mieć pewność, że pomiar ciśnienia będzie precyzyjny, a produkt spełni wymagania odpowiedniego modelu kompresora, uwzględnij takie parametry.

  • rozmiar gwintu przyłączeniowego (calowe, metryczne, NPT);

  • średnica tarczy (40 mm, 50 mm, 63 mm, 100 mm, 160 mm);

  • jakie przyłącze (radialne - dolne, aksjalne - tylne);

  • temperatura medium roboczego i otoczenia

  • zakres ciśnień manometru.

Prawidłowy dobór manometrów

Formularz doboru manometru do aplikacji

Zachęcam do skorzystania z prostego i przejrzystego formularza, którego uzupełnienie przed zakupem ułatwia dobór manometru do kompresora.

W specjalnie do tego przeznaczonych polach należy wprowadzić m.in. takie kluczowe parametry jak:

  • rodzaj medium,

  • średnica tarczy (40 mm, 50 mm, 63 mm, 100 mm, 160 mm lub inna),

  • ciśnienie robocze,

  • materiał obudowy,

  • temperatura medium i otoczenia przyrządu pomiarowego,

  • położenie przyłącza (dolne, tylne),

  • gwint przyłączeniowy (G1/8, G1/4, G1/2, M10x1, M12x1,5, M20x1,5),

  • klasa dokładności sprężonego powietrza,

  • wypełnienie obudowy (gliceryna, bez wypełnienia, olej silikonowy).


Formularz doboru manometrów.


Jeśli potrzebujesz wsparcia w doborze manometru do Twojej aplikacji - skontaktuj się z nami!


2023-05-09

Pneumat.

Autor:
Agnieszka Florczak
Doradca
ds. Techniczno - Handlowych

Doradca ds. Techniczno - Handlowych

Autor:
Agnieszka Florczak
Doradca
ds. Techniczno - Handlowych