Mocni w działaniu
Ponad 40 lat na rynku

Reduktory ciśnienia

  • Info
  • Bestsellery

Bestsellery w tej kategorii

Rozmiar:
REG0
Gwint:
1/4
Zakres regulacji:
0-12 bar
Ocena średnia:
Liczba wariantów: 2
Medium:
sprężone powietrze
Ciśnienie maksymalne:
16 bar
Zakres temperatur:
-10 °C do +60 °C
Ocena średnia:
Liczba wariantów: 8
Medium:
sprężone powietrze
Ciśnienie maksymalne:
25/40 bar
Temperatura medium:
Max. +60°C
Ocena średnia:
Liczba wariantów: 36

Reduktory ciśnienia to urządzenia należące do grupy przygotowania sprężonego powietrza. Reduktory ciśnienia mają na celu dostosowanie (zredukowanie) wyższego ciśnienia przed zaworem do wymaganego niższego ciśnienia za zaworem, przez różnego rodzaju urządzenia zasilane sprężonym powietrzem. Redukcja odbywa się bez względu na przepływ i zmiany ciśnienia. Dzięki wykorzystaniu ciśnienia różnicowego zawór redukcyjny reguluje się samoistnie do nastawionego ciśnienia roboczego. W konsekwencji ciśnienie wylotowe pozostaje stałe bez względu na zwiększenie lub zmniejszenie się ciśnienia na wlocie.

Reduktory ciśnienia - oferta Pneumat System

Reduktory ciśnienia w ofercie Pneumat System mają wmontowane manometry. Każdy reduktor ciśnienia (korpus) został wykonany z mosiądzu niklowanego, a uszczelnienie z NBR. Temperatura medium i temperatura pracy dla reduktorów ciśnienia to max. 60°C. W ofercie Pneumat System dostępne są również różnego rodzaju akcesoria i części zamienne do reduktorów ciśnienia: uchwyty montażowe, nakrętki do reduktora, łączniki do szeregowego łączenia reduktorów, komplety naprawcze.

Reduktory ciśnienia

Oferujemy następujące rodzaje reduktorów: pojedyncze, szeregowe oraz precyzjne.

Oferta reduktorów powietrza pojedynczych

Na ofertę reduktorów powietrza pojedynczych składają się:

Reduktory ciśnienia standard-mini – zawór regulacyjny ciśnienia o przepływie stałym na poziomie 600 Nl/min. Maksymalne ciśnienie na wejście zaworu redukcyjnego nie powinno przekroczyć 15 bar, przy czym poziom regulacji możliwy jest dla przedziału 0-12 bar. Reduktor ciśnienia powietrza posiada gwint przyłączeniowy od 1/8 do 1/4. Dostępny także model reduktora z dodatkowym upustem powietrza.

Reduktory ciśnienia standard – identyczny zakres regulacji, lecz zdecydowanie większe gwinty i przepływy nominalne. Zawór regulacji ciśnienia o przyłączu od G1/4 do G1. Z kolei przepływ regulatora powietrza mieści się w zakresie od 2050 do 6200 Nl/min. Zawór regulacyjny standard oferowany jest bez manometru w kilku rozmiarach.


Reduktor ciśnienia futura – reduktor powietrza dla maksymalnego ciśnienia wejściowego 16 bar. Zawory redukcyjne o membranie i uszczelnieniu NBR. Reduktor ciśnienia powietrza pracuje w zakresie temperaturowym między -10oC do 50oC. Zawory regulacyjne serii futura dostępne są dla złączy od G1/4 do G1. Oferujemy modele mocno zróżnicowane pod względem zakresu ciśnień. Możliwe przepływy od 1500 do 14000 l/min. Seria futura to także duży wybór akcesoriów !

Reduktor ciśnienia flowline – wartość maksymalna ciśnienia podawanego na zawór regulacji ciśnienia nie powinna przekroczyć 12 bar. Zawór redukcyjny flowline wykonany został z aluminium i mosiądzu z zastosowaniem NBR. Maksymalna temperatura medium została zwiększona i wynosi 60°C. Regulatory ciśnienia z gwintem G1/4 – G1 oraz dwoma zakresami regulacji: 0,5-6 i 0,5-10. Odpowiadający im przepływ nominalny w reduktorze powietrza wynosi od 900 do 1300 l/min. Opcjonalnie dostępne części zamienne.

Reduktory powietrza pojedyncze

Reduktor ciśnienia multifix-mini – zawór redukcyjny z przyłączem G1/4 i G1/8. Różne akcesoria, zakresy ciśnień. Regulator powietrza tej serii zapewnia przepływ na poziomie 450 i 1030 l/min.

Reduktor ciśnienia flowmatik – regulator ciśnienia powietrza z przyłączem G1/4, G3/8 i G1/2. Zawory redukcyjne tej serii cechują się przepływem od 500 do 11500 l/min i zakresem regulacji 1,5-12 bar.

Reduktor ciśnienia flowmatik ultra – regulatory ciśnienia pozwalające uzyskać maksymalny przepływ od 500 do 5000 l/min. Zawór regulacji ciśnienia z następującymi przyłączami: G1/8, G1/4, G3/8, G1/2, G3/4 i G1. Zakres kontroli wynosi 1,5-8,5 bar.

Reduktor powietrza stałociśnieniowy – mosiężny  zawór regulacji ciśnienia o temperaturze pracy nawet do 90°C. Maksymalne ciśnienie podawane na wejście zaworu redukcyjnego jest zależne od przyłącza i wynosi 25 lub 40 bar. Dostępność gwintowa reduktorów powietrza stałociśnieniowych wynosi od G1/4 do G1 1/2. Ponadto przepływ między 1600 a 16000 l/min. Kompleksowo zapewniamy części zamienne.

Oferta reduktorów ciśnienia do montażu szeregowego

 

Reduktory ciśnienia do montażu szeregowego są stosowane wtedy, gdy w jednym układzie wymagana jest redukcja ciśnień na różne poziomy i w różnych miejscach. Reduktory ciśnienia powietrza do montażu szeregowego dostępne w 2 seriach:

Reduktory ciśnienia do montażu szeregowegoRegulatory ciśnienia montowane szeregowo multifix-mini – regulator powietrza wykonany z mosiądzu i mosiądzu niklowanego o standardowym uszczelnieniu NBR. Zawór regulacyjny multifix-mini z gwintem G1/4, przepływie 1030 l/min i trzema zakresami ciśnień. Ofertę uzupełniają akcesoriaw postaci nakrętek, uchwytów montażowych czy łączników szeregowych.

Regulatory ciśnienia montowane szeregowo futura – zawór regulacji ciśnienia od G1/4 do G1/2 i przepływie nominalnym 1500-4300 l/min. Akcesoria i elementy zastępcze jak najbardziej dostępne. Reduktory powietrza zostały przygotowane połączenia liniowego przez co możliwe jest uzyskanie różnych ciśnień na wyjściu.

Precyzyjne reduktory ciśnienia

Specjalna grupa zaworów regulacyjnych do montażu pojedynczego i szeregowego.

Precyzyjne reduktory ciśnieniaPrecyzyjne reduktory ciśnienia pojedyncze – regulatory ciśnienia serii futura które należy zamontować wraz z filtrem dokładnym o filtracji 0,01 mikrometra. Zawór regulacji ciśnienia futura o złączu G1/4, G3/8 i G1/2 i przepływie równym 2000-4300 l/min. Osprzęt dla wszystkich rozmiarów. Poza serią futura oferujemy również inne precyzyjne reduktory powietrza które zostały wykonane ze specjalnego odlewu cynku. Zawór regulacyjny ciśnienia w wersji bez manometru, lecz dla temperatury pracy do 80°C. Duży zakres gwintów, przepływów oraz zakresów ciśnienia.

Precyzyjne reduktory ciśnienia do połączenia szeregowego – obligatoryjnie wymagany jest filtr dokładny 0,01 um. Regulatory ciśnienia powietrza o następujących parametrach przyłączy i przepływu: G1/4-G1/2; 2000-4300 l/min.

Reduktory ciśnienia ze stali szlachetnej

Regulator powietrza ze stali nierdzewnej o uszczelnieniu z vitonu. Zawory regulacyjne także do cieczy bez manometru. Reduktory dostępne o przyłączu G1/2 i G1/4 i zakresie przepływu między 200 a 1800 l/min.  Zawory regulacyjne stalowe wyróżniają się większym ciśnieniem maksymalnym oraz temperaturą medium i pracy. Opcjonalnie akcesoria.
Reduktory ciśnienia ze stali szlachetnej

Reduktory ciśnienia specjalne

Grupa regulatorów do zadań specjalistycznych. Wśród nich znajdziemy:

Reduktory wielkoprzepływowe – aluminiowy zawór regulacyjny o uszczelnieniu NBR i dedykowanej temperaturze pracy i mediów równej 60°C i 90°C . Regulatory wielkoprzepływowe z dużymi przyłączami G 1,5 i G2 i przepływem od 50000 do 11300 l/min. Ciśnienie maksymalne na reduktorze nie powinno przekroczyć 40 bar.

Akcesoria do wyboru.
Zawory upustowe - reduktory ciśnienia powietrza do narzędzi z gwintem G1/4 i przepływem od 360 do 405 l/min.
Reduktory ciśnienia bez upustu ciśnienia – regulator membranowy o bardzo dużej dokładności i szybkim czasie reakcji dzięki stabilnej, nieruchomej konstrukcji.  Zawór redukcyjny od G1/4 do G2, uszczelnieniu NBR i korpusie wykonanym z brązu. Duża temperatura maksymalna pracy wynosząca 75°C. Opcjonalnie manometry i zestawy naprawcze.
Reduktory butlowe – dla takich mediów jak tlen, tlenek azotu, azotu, dwutlenek węgla, argon, acetylen, wodór, metan, gaz ziemny, paliwo gazowe czy sprężone powietrza. Mosiężne zawory redukcyjne ciśnienia wyposażone zostały w zawory zamykające, bezpieczeństwa itp.

Reduktory ciśnienia specjalne


Reduktory do wody

Grupa reduktorów do wód pitnych i cieczy różnego rodzaju. Certfikowane reduktory dostępne w 2 seriach wraz z osprzętem.Reduktory do wody

Liniowe reduktory ciśnienia powietrza

Zawory regulacyjne o przyłączu G1/4, G3/8 i G1/2. Liniowy zawór regulacyjny ciśnienia posiada cynkową, aluminiową lub mosiężną obudowę wraz z elementami mosiężnymi, stalowymi, nitrylowymi czy uszczelnieniem NBR. Reduktorów liniowych używa się do zmniejszania ciśnienia na wyjściu w zakresie 1-7 bar. Wykorzystywane są m.in. w urządzeniach pneumatycznych, gdzie zabezpieczają je przed uszkodzeniami i przyspieszoną eksploatacją składowych urządzeń, spowodowanych zbyt wielkim ciśnieniem podawanym na wejście. Proponujemy serię Save Air, Toolreg, Zwiększona została maksymalna temperatura pracy która wynosi nawet 80 oC. Oferujemy także reduktor ciśnienia liniowy do stosowania w środowisku wodnym. 

Liniowe reduktory ciśnienia powietrza

Product Manager

Opiekunem kategorii jest:
Rafał Ruminiak
Product Manager
tel.: 71 325 74 00
email: przygotowaniepowietrza@pneumat.com.pl

Biogram

Absolwent Politechniki Wrocławskiej. W branży pneumatycznej od 2016 roku. Specjalizuje się w zaworach bezpieczeństwa oraz elementach przygotowania powietrza, reduktorach ciśnienia i filtrach stosowanych do różnych czynników w wielu branżach przemysłu.

Product Manager

Opiekunem kategorii jest:
Rafał Ruminiak
Product Manager
tel.: 71 325 74 00
email: przygotowaniepowietrza@pneumat.com.pl

Biogram

Absolwent Politechniki Wrocławskiej. W branży pneumatycznej od 2016 roku. Specjalizuje się w zaworach bezpieczeństwa oraz elementach przygotowania powietrza, reduktorach ciśnienia i filtrach stosowanych do różnych czynników w wielu branżach przemysłu.



Budowa i zasada działania reduktorów ciśnienia

Zawory regulacyjne skutecznie redukują ciśnienie wejściowe do wartości nastawionej przez operatora, by następnie precyzyjnie utrzymać ciśnienie na zadanym poziomie, mimo zmian ciśnienia wejściowego oraz fluktuacji natężenia przepływu sprężonego powietrza przez zawór.

Wpływające i wypływające powietrze do reduktora ciśnienia otwiera za pomocą sprężyny i popychacza, grzybek w momencie kiedy poziom ciśnienia ulega spadkowi w komorze pod membraną. Grzybek kieruje się w dół, kiedy ciśnienie nie jest w stanie zrównoważyć sił pochodzących od sprężyn (w tym tej napinanej pokrętłem). Gdy ciśnienie na wyjściu osiągnie nastawioną wartość, wówczas membrana podnosi się do góry i grzybek przymyka lub zamyka przepływ medium. Wykonany w sztywniku membrany otwór pozwala obniżyć ciśnienie wyjściowe, kiedy to zawór regulacyjny zasila zbiornik. W momencie zmniejszenia nacisku sprężyny, zaobserwujemy, że ciśnienie w zbiorniczku i komorze pod membraną powoduje podniesienie owej membrany. Ta sytuacja wiąże się z wypływem sprężonego powietrza ze zbiornika do atmosfery aż do momentu, kiedy ciśnienie zbiorniczka zrówna się z ciśnieniem nastawionym pokrętłem.

W przypadku, gdy reduktory ciśnienia nie posiadają upustu ciśnienia do atmosfery: otwory znajdujące się w popychaczu i grzybku odpowiadają za doprowadzenie powietrza o ciśnieniu równym ciśnieniu panującemu pod membraną. Wpływa to na obciążenie grzybka, tj. ogranicza oddziaływanie ciśnienia wejściowego na nastawioną wielkość ciśnienia wylotowego. Czasami wykorzystywane są filtroreduktory, które dzięki połączeniu regulatora ciśnienia z filtrem gwarantują mniejsze wymiary obu tych elementów.

Dobór reduktorów ciśnienia

W momencie kiedy dobieramy zawór redukcyjny, podobnie jak w przypadku innych elementów należy sprecyzować typ i wielkość przyłącza gwintowanego, zakres ciśnienia roboczego oraz medium do którego będzie ów zawór regulacyjny wykorzystywany. Aby określić ciśnienie na wyjściu regulatora należy wziąć pod uwagę max. ciśnienie robocze siłownika oraz spadek ciśnienia pomiędzy reduktorem a komorą napędu pneumatycznego. Aby dobrać prawidłowo zawór redukcyjny należy także wziąć pod uwagę charakterystyki przepływu i regulacji.

Faq - Reduktory ciśnienia - Najczęściej zadawane pytania

Reduktor pojedynczy ma wlot powietrza z lewej strony, a wylot z prawej lub jak przekręcimy manometr na 2 stronę i obrócimy o 180 stopni - to na odwrót. Z kolei regulator ciśnienia szeregowy ma wlot powietrza z lewej i prawej strony, a wylot z tyłu patrząc na manometr. Dzięki temu można połączyć kilka reduktorów ciśnieniowych ze sobą i z obu stron zasilić je powietrzem. Oszczędzamy w ten sposób miejsce, kolanka, złączki, węże i w 1 miejscu możemy mieć sterowanie dla kilku różnych urządzeń (na każdym z reduktorów ustawiając inne, niższe od wlotowego ciśnienie wylotowe). Oczywiście po połączeniu możemy też zaślepić drugi wlot powietrza korkiem, jeśli nie ma potrzeby dostarczania większej ilości powietrza.

Jest to element, którego konstrukcja pozwala uzyskać obniżenie ciśnienia medium do określonej wielkości i jego stabilizację na tym poziomie, zazwyczaj stosowane w instalacjach hydraulicznych lub pneumatycznych.

Istnieją różne typy reduktorów, takie jak: bezpośredniego działania, pilotowane, proporcjonalne czy membranowe.

Tak, większość reduktorów pozwala na regulację zakresu ciśnienia wyjściowego za pomocą śruby regulacyjnej.

Materiały takie jak mosiądz, stal nierdzewna, aluminium, brąz czy tworzywa sztuczne są powszechnie używane w zależności od aplikacji i wymagań.

Znajdują one zastosowanie w systemach wodociągowych, instalacjach gazowych, sprężonym powietrzu oraz w przemyśle.

Niestabilne ciśnienie wyjściowe, przecieki oraz nadmierne hałasy podczas pracy mogą wskazywać na problemy z reduktorem.

Tak, jeśli ciśnienie wejściowe jest zbyt niskie lub zbyt wysokie, może to wpłynąć na zdolność reduktora do stabilizacji ciśnienia wyjściowego.

Należy uwzględnić maksymalne ciśnienie wejściowe, żądane ciśnienie wyjściowe, medium, temperaturę pracy oraz przepływ.

Reduktory mogą pomóc w ochronie urządzeń przed uszkodzeniem spowodowanym przez nadmierne ciśnienie, a także mogą zwiększyć oszczędność wody w zastosowaniu w układach hydraulicznych.

Ograniczenia te zależą od materiałów, z których został wykonany reduktor. Producent zazwyczaj podaje zakres temperatur pracy dla konkretnego modelu.

Zależy to od warunków pracy, ale zaleca się regularne przeglądy i konserwację co najmniej raz w roku.

Tak, istnieją specjalne reduktory ciśnienia przeznaczone dla sprzętu medycznego, które spełniają surowsze normy i wymagania.

Tak, istnieją reduktory specjalnie przeznaczone do pracy z olejami, które są odporne na ich właściwości.

Reduktor ciśnienia kontroluje i obniża ciśnienie, podczas gdy zawór zwrotny zapobiega przepływowi medium w odwrotnym kierunku.

Tak, niektóre nowoczesne reduktory mają wbudowane sterowanie elektroniczne dla precyzyjnej regulacji i monitoringu. Reduktor taki nazywa się reduktorem proporcjonalnym.

Istnieją specjalne reduktory przeznaczone do pracy z parą, które są zdolne wytrzymać wysoką temperaturę i ciśnienie.

Zużycie elementów wewnętrznych, zanieczyszczenia w medium, niewłaściwe ciśnienie wejściowe lub uszkodzenia mechaniczne mogą prowadzić do awarii reduktora.

Współczynnik Kv określa ilość wody (w m³/h), która przepłynie przez reduktor przy spadku ciśnienia wynoszącym 1 bar. Jest to kluczowy parametr przy doborze odpowiedniego reduktora do konkretnej aplikacji.

Dwa stopnie redukcji zapewniają bardziej precyzyjną i stabilną kontrolę ciśnienia, zwłaszcza w aplikacjach z dużymi wahaniami ciśnienia wejściowego.

Tak, różne materiały uszczelnień są odporne na różne rodzaje mediów. Należy upewnić się, że wybrany materiał uszczelki jest kompatybilny z medium przepływającym przez reduktor.

Zastosowanie odpowiedniej wielkości reduktora, unikanie nadmiernych spadków ciśnienia i zapewnienie odpowiedniego przepływu medium mogą pomóc w minimalizacji kawitacji.

W zależności od konstrukcji, niektóre reduktory są przeznaczone tylko do montażu w określonej pozycji. Niewłaściwy montaż może prowadzić do nieprawidłowego działania lub awarii urządzenia. Istnieją regulatory które przystosowane są do pracy zarówno w pozycji pionowej jak i poziomej.

Stalowe regulatory zwykle oferują większą wytrzymałość na wysokie ciśnienia i temperatury w porównaniu z mosiężnymi, ale mogą być bardziej podatne na korozję w pewnych środowiskach.

W tym dziale znajdziesz: