Mocni w działaniu
Ponad 40 lat na rynku

Budowa i zastosowanie zespołu przygotowania sprężonego powietrza

Blok, zespół przygotowania powietrza – do czego służy i z czego się składa?

Blok Przygotowania sprężonego powietrza to urządzenie służące do stanowiskowego uzdatnienia powietrza w celu możliwości jego zastosowania w zasilaniu odbiorników takich jak:

  • narzędzia pneumatyczne np. szlifierki, młotki, nitownice, klucze;

  • siłowniki pneumatyczne;

  • zawory rozdzielające np. elektrozawory 5/2, 3/2;

  • napędy sterujące zaworami odcinającymi np. zaworami kulowymi, przepustnicami.

Dowiedz się do czego służy blok przygotowania powietrza
Przeczytaj artykuł i zobacz z czego składa się zespół przygotowania powietrza

W artykule znajdziesz odpowiedzi na pytania:

  • Co to jest blok przygotowania powietrza?

  • Do czego służy blok przygotowania powietrza?

  • Jaka jest budowa zespołu przygotowania powietrza i z czego się składa?

Elementy zespołu przygotowania powietrza
Blok przygotowania powietrza - do czego służy

Standardowy Blok przygotowania powietrza składa się z 3 głównych elementów. Są to:

  1. Filtr ciśnieniowy powietrza zwany potocznie osuszaczem, odwadniaczem. Filtr ma za zadanie wytrącenie z powietrza cząstek stałych, wody, oleju. Filtracja w większości dostępnych na rynku filtrów jak np. DF400A-04, FU 831, FMF 12 odbywa się dwuetapowo. W pierwszym etapie następuje separacja cyklonowa na kierownicy filtra. Następnie lżejsze cząstki gazowe, aby „wydostać się z obudowy filtra”, przenikają przez wkład filtracyjny, co pozwala na oczyszczenie go głównie z zanieczyszczeń stałych o wielkości większej od gradacji wkładu filtracyjnego np. 20 mikronów. W zależności od rodzaju zrzutu kondensatu rozróżniamy filtry:

    • z automatycznym pływakowym zrzutem kondensatu np. Fu 844, DF400A-04-AUT,
    • z ręcznym zrzutem kondensatu;
    • z półautomatycznym zrzutem kondensatu.
  2. Reduktor ciśnienia zwany często także regulatorem ciśnienia jest urządzeniem które ma za zadanie obniżenie ciśnienia do wartości zalecanej dla pracy odbiorników np. szlifierki pneumatycznej. Reduktory zawsze obniżają ciśnienie, nigdy nie podwyższają w stosunku do wartości ciśnienia wlotowego.

  3. Smarownica pneumatyczna ma za zadanie smarowanie powietrza mgłą olejową. Olej ze szklanki zaciągany jest samoczynnie do korpusu smarownicy poprzez podciśnienie w rurce dozującej wytwarzane przez ciśnienie przepływającego w korpusie powietrza.


Wyżej opisany blok przygotowania powietrza nazywany jest stacją F+R+L. Taką samą funkcję co stacja F+R+L pełni stacja FR+L, która ma nieco bardziej kompaktową budowę. Składa się z filtroreduktora zwanego też zaworo-filtrem oraz smarownicy. Przez klientów często stosowana jest także potoczna nazwa - reduktor z osuszaczem i naolejaczem. W seriach niektórych producentów np. seria Futura istnieje możliwość rozwinięcia stacji o dodatkowe elementy funkcyjne łączone modułowo poprzez łączniki na obudowie zamiast połączeń gwintowanych. Wśród takich elementów powszechnie spotykane są:

  • Ręczny zawór odcinający z odpowietrzeniem np. FU 951, FMZO 12 montowany zazwyczaj jako 1. element stacji,
  • Elektrozawór 3/2 NC np. FU 924 – ma on podobne zadanie co zawór odcinający ręczny, czyli zamknięcie zasilania powietrza i odpowietrzenie elementów znajdujących się za nim. Montowany jest zwykle za filtrem lub filtroreduktorem. Wynika to z większej wrażliwości na zanieczyszczenia znajdujące się w powietrzu oraz dozwolonego ciśnienia pracy (zazwyczaj 2,5-10 bar),
  • Kostka rozdzielająca np. FU 944, FMKOS-3812 – służy do rozdziału powietrza na kilka odbiorników, rozdziału powietrza na powietrze przefiltrowane i zredukowane, ale niesmarowane w przypadku montażu pomiędzy filtroreduktorem i smarownicą oraz jako element na którym montowany jest czujnik ciśnienia,
  • Zawór powolnego startu np. FU 934, czyli element którego zadaniem jest spowodować powolny narost ciśnienia dostarczanego do urządzeń końcowych. Wzrost ciśnienia do wartości wymaganej odbywa się w ciągu kilku sekund przez co zapobiegamy tzw. uderzeniu ciśnienia po załączeniu zasilania sprężonego powietrza. Zawory tego typu bardzo często spotykane są w stacjach PSP zasilających pompy membranowe,
  • Jednostka powolnego startu np. FU 954- składa się z zaworu powolnego startu oraz zaworu 3/2 NC. Niektórzy producenci nazywają zaworami powolnego startu jednostki zawierające w jednym elemencie (tzw. kostce) obie te funkcje,
  • Filtry dokładne- filtry o gradacji wkładu zwykle pomiędzy 1 a 0,1 mikrona (np. 0,3 mikrona). Pozwalają one w połączeniu z filtrem wstępnym na dokładniejsze oczyszczenie powietrza dla procesów wymagających wyższej klasy czystości powietrza.
  • Mikrofiltr- filtr o gradacji 0,01 mikrona. Bardzo często stosowany w połączeniu z filtrem wstępnym 5 mikronów w procesach odmuchu elementów elektronicznych, zasilaniu w powietrze maszyn CNC oraz prostych pracach lakierniczych. Czasami bywa poprzedzony przez pre-filtr 0,3 mikrona, co wydłuża żywotność wkładu filtracyjnego. Zawsze należy go poprzedzić filtrem 5 mikronów, aby uniknąć szybkiego zanieczyszczenia wkładu i zwiększyć dokładność filtracji. Pozwala on na usunięcie niemal wszystkich ciekłych części oleju z powietrza, przez co dla niego, a nie dla filtra 5 mikronów, właściwa byłaby potoczna nazwa „odolejacz”. Zarówno mikrofiltr jak i filtr dokładny zazwyczaj posiada możliwość zamontowania wskaźnika zanieczyszczenia wkładu działającego np. DAF 1,
  • Filtr z węglem aktywnym- odpowiada głównie za filtracje zanieczyszczeń gazowych i usuwania zapachów z powietrza. Należy go koniecznie poprzedzić filtrami 5 oraz 0,01 mikrona, gdyż nie posiada on zrzutu kondensatu i nie jest przystosowany do filtracji zanieczyszczeń ciekłych występujących w powietrzu.

W środowiskach, w których może dochodzić do ryzyka wysokiej korozyjności np. zakłady chemiczne, farmaceutyczne, przemysł morski, petrochemia zastosowanie bardzo często znajdują stacje jak i pojedyncze elementy przygotowania sprężonego powietrza wykonane ze stali nierdzewnej np. filtroreduktor FR12-316 0,8-8 5M, reduktor RNG1016F, smarownica L314ST, filtr F314ST. Często elementy ze stali nierdzewnej bywają także produkowane w specjalnym wykonaniu do zastosowania z gazami o wysokiej korozyjności np. reduktor R3114B 0,3-3 NH3, który jest dedykowany do instalacji amoniaku.

2022-08-24

Pneumat

Product Manager Armatura Przemysłowa

Autor:
Rafał Ruminiak
Product Manager
Armatura Przemysłowa

Product Manager Armatura Przemysłowa

Autor:
Rafał Ruminiak
Product Manager
Armatura Przemysłowea