Mocni w działaniu
Ponad 40 lat na rynku

Mobilna stacja przygotowania powietrza w taborach kolejowych

Case Study – Jak właściwie przygotować sprężone powietrze do narzędzi pneumatycznych wykorzystywanych w taborze kolejowym?

Realizujesz pracę przy użyciu narzędzi pneumatycznych, a one często ulegają awariom i muszą być wymieniane na nowe? Może być to spowodowane niewłaściwie przygotowanym sprężonym powietrzem, które je zasila.

Aby narzędzia pneumatyczne pracowały sprawnie i bezawaryjnie, należy zadbać o odpowiednie przygotowanie powietrza, które jest do nich podawane. Nie zawsze jednak warunki pracy pozwalają na zastosowanie standardowego zespołu przygotowania powietrza. Takim przypadkiem są np. tabory kolejowe często zlokalizowane na otwartej przestrzeni lub rozległych halach. Przeczytaj, jakie rozwiązanie sprawdziło się u naszego Klienta, który realizował remonty taborów za pomocą kluczy pneumatycznych. Przed naszym wdrożeniem narzędzia musiały być serwisowane co 1-1,5 miesiąca.


Narzędzia pneumatyczne wykorzystywane przy pracy w taborze kolejowym

Hodowla łososi w basenach i zbornikach wodnych

Zgłosił się do nas Klient, który realizuje remonty taborów kolejowych. Borykał się z często występującymi awariami narzędzi pneumatycznych. Jak się okazało, samym problemem nie były źle dobrane narzędzia, a nieodpowiednio przygotowane powietrze, które miało je zasilać. Zaproponowaliśmy rozwiązanie, które całkowicie wyeliminowało problem i co istotne było dopasowane do specyficznych warunków pracy.

Zastany proces:

  • Duże gabarytowo klucze pneumatyczne wykorzystywane są do remontów taborów kolejowych znajdujących się na otwartej przestrzeni.

  • Klucze są wysokiej jakości, o solidnym wykonaniu.

  • Klucze użytkowane są w odległości nawet kilkudziesięciu metrów od punktu poboru powietrza.

  • Podawane do nich sprężone powietrze nie jest odpowiednio osuszone, naolejone, a jego ciśnienie optymalne.

  • Klucze regularnie – co 1-1,5 miesiąca ulegają awariom i muszą być serwisowane lub wymieniane na nowe.

  • Żywotność kluczy pneumatycznych jest znacznie krótsza niż zakładana przez producenta.


Usprawniony proces:

Powodem, dla którego klucze pneumatyczne tak często ulegały awariom, okazał się brak przygotowania powietrza przed podaniem go do narzędzi. Gdy praca z użyciem narzędzi pneumatycznych odbywa się przy jednym stanowisku, jest to dosyć proste do zrealizowania za pomocą zwykłego zespołu przygotowania powietrza. Operatorzy pracowali jednak w odległości nawet kilkudziesięciu metrów od punktu poboru powietrza. W takiej sytuacji stacjonarne zespoły przygotowania powietrza nie zdałyby egzaminu.

Jak zatem rozwiązać ten problem? Możnaby pomyśleć nad zastosowaniem kilkudziesięciometrowego przewodu, z którym operator przemieszczałby się po hali. Należy jednak pamietać, że efektywne smarowanie odbywa się jedynie na odcinku ok. 10-15 m. Jeżeli wykorzystamy układ smarowania i przewód np. trzydziestometrowy, to zanim powietrze dotrze do narzędzia, cały olej wytrąci się na ściankach przewodu. Takie rozwiązanie zatem się nie sprawdzi. Istnieje jednak inny produkt, który rozwiąże problem z przygotowaniem powietrza na otwartych przestrzeniach lub ogromnych, kilkusetmetrowych halach. W takim przypadku idealnie sprawdzi się mobilna stacja przygotowania powietrza. Realizuje te same procesy co standardowy blok przygotowania powietrza, a więc filtruje powietrze, reguluje ciśnienie i nasmarowuje mgłą olejową. Umożliwia jednak podłączenie narzędzia (w tym przypadku klucza pneumatycznego) w dowolnym miejscu i zapewnia mu optymalne warunki pracy. Dzieki właściwie przygotowanemu powietrzu, które zasila klucze pneumatyczne, awarie praktycznie nie występują. Żywotność narzędzi znacząco się wydłużyła.


Mobilna stacja przygotowania powietrza składająca się z bloków do filtrowania, regulowania ciśnienia i nasmarowywania mgłą olejową

Niestandardowe
rozwiązanie

Optymalizacja
procesu

Obniżenie
kosztów

Jeśli chciałbyś dowiedzieć się więcej na temat odpowiedniego przygotowania powietrza do narzędzi, przeczytaj nasz artykuł, który w pełni poświęciliśmy temu zagadnieniu.


Gdzie jeszcze sprawdzi się to rozwiązanie?

Przenośny blok przygotowania powietrza sprawdzi się wszędzie tam, gdzie warunki pracy nie pozwalają na zastosowanie standardowego bloku, a rozwiązanie do optymalnej pracy potrzebuje filtracji, regulacji ciśnienia i naolejenia powietrza. Głównym zastosowaniem mobilnej stacji jest przygotowanie powietrza do zasilenia narzędzi pracujących w dużych odległościach od punktu poboru medium. Wykorzystać je można na wcześniej wspomnianych taborach kolejowych, dużych halach produkcyjnych, warsztatach, w przemyśle górniczym czy stoczniowym.

Ikona linii produkcyjnej

Hale
produkcyjne

Ikona warsztatów

Warsztaty

Ikona przemysłu górniczego

Przemysł
górniczy

Ikona przemysłu soczniowego

Przemysł
stoczniowy

Skorzystaj z ogromnej bazy wiedzy i doświadczenia naszych doradców techniczno-handlowych i zgłoś się do nas ze swoim problemem lub zapytaniem. Odwiedzimy Twój zakład i zaproponujemy rozwiązanie dopasowane do specyfiki konkretnej aplikacji.



2023-02-27

Pneumat.

Autor:
Aleksander Pulzin
Regionalny
Inżynier Sprzedaży

Regionalny ds. Techniczno - Handlowych

Autor:
Aleksander Pulzin
Regionalny
inżynier sprzedaży