Mocni w działaniu
Ponad 40 lat na rynku

Docisk pneumatyczny do piły formatowej w procesie produkcji formatki meblowej na wymiar

Case study - Jak kompaktowy siłownik pneumatyczny zrealizował docisk pneumatyczny do piły?

Formatki meblowe na wymiar to kluczowy produkt naszego Klienta. Odbiorcami tego wyrobu są m.in. stolarze czy wykonawcy mebli na zamówienie. Wyzwanie przed jakim stanął nasz Klient polegało na wyeliminowaniu konieczności ręcznego docisku płyty przeznaczonej do cięcia. W jakim zakresie Pneumat. zaangażował się w realizację praktycznego zadania?


W przetwórstwie i obróbce drewna, licznych usługach skupionych wokół produkcji mebli ogromnego znaczenia nabierają m.in. precyzja działania, zautomatyzowanie procesów produkcyjnych, bezpieczeństwo operatora maszyn czy ograniczenie strat materiału.

Dlatego w wielu zadaniach z wykorzystaniem sprężonego powietrza biorą udział napędy pneumatyczne. Ich atrybuty i kluczowe cechy pozwalają realizować nawet najbardziej skomplikowane zadania, w trudnych warunkach czy dużym zapyleniu.


Rozkrój płyt meblowych - jak to wygląda?

Formatki meblowe to produkty o różnym przeznaczeniu w branży meblarskiej. Zaliczamy do nich fronty meblowe, ścianki meblowe, listwy, elementy zabudowy w szafach czy meblach kuchennych.

Cięcie płyt na formatki to wiodąca usługa w zakładzie mojego Klienta.

Cięcie płyt meblowych
Formatki meblowe gotowe na kolejny etap produkcji

Poniższy schemat pokazuje, jak w praktyce odbywa się cięcie i rozkrój płyt meblowych:

Rysunek techniczny cięcia płyt meblowych na stole

Płyta meblowa jest rozkrawana na stole przesuwnym dużą piłą tarczową (1). Zanim dojdzie do tej operacji, mniejsza piła tarczowa (2) wstępnie nacina płytę na głębokość ok. 2-3 mm aby zapobiec odpryskom i strzępieniem się krawędzi.

Brak właściwego docisku płyty do stołu na którym pracuje piła do rozkroju płyt, może powodować liczne problemy: niekontrolowane odpryski, ponadnormatywne straty materiału czy strzępienie krawędzi płyt.


Właśnie z takim wyzwaniem zmierzył się mój Klient. Doradziłem mu, jak za pomocą kompaktowego siłownika pneumatycznego zwiększyć docisk płyty meblowej na stole i zminimalizować udział pracownika w tym zadaniu. Dostarczyliśmy komponenty i wraz z Klientem przekuliśmy jego pomysł w praktyczne działanie.

Cięcie płytek na formatki w firmie produkcyjnej

Docisk pneumatyczny do piły

Odpowiedni docisk pneumatyczny do piły zapewnia dokładne przyleganie ciętej płyty meblowej do stołu pilarki, pozwala na precyzyjne cięcie dużych formatów i nie wyszczerbia laminatu. Zwiększa się precyzja działania i jakość cięcia materiału.

Warto zaznaczyć, że na stole naszego Klienta cięte są płyty o wymiarach 2700x2100 mm.

Aby realizować docisk na całej długości zbudowano dwa stalowe profile, które zamontowano po obu stronach stołu do cięcia. Bezpośrednio na profilach zamocowano siłowniki pneumatyczne kompaktowe antyobrotowe realizujące docisk pneumatyczny w dwóch miejscach, elementy sterujące i inne akcesoria niezbędne do wykonania zasilania sprężonym powietrzem:


Rozwiązanie pneumatyczne przy pile do cięcia płytek

Operator steruje przepływem sprężonego powietrza za pomocą ręcznego, pneumatycznego zaworu rozdzielającego 5/2 z dźwignią. To wariant przeznaczony do pracy z siłownikiem pneumatycznym dwustronnego działania. W tej opcji są dwa położenia (wysuw i wsuw tłoczyska), a więc mamy do czynienia z zaworem bistabilnym.

Elektrozawór pneumatyczny

Zastany proces:

  • Ręczny docisk płyty laminowanej do cięcia

  • Brak docisku płyty na całej długości

  • Duży odsetek postrzępionych płyt po cięciu


Usprawniony proces:

  • Większa precyzja cięcia

  • Mniejsze straty materiału

  • Większa automatyzacja procesu

Większa
efektywność pracy

Wyeliminowanie ręcznego
docisku płyty

Redukcja
strat materiału


Gdzie sprawdzi się docisk materiału pneumatyczny z wykorzystaniem siłownika kompaktowego UNITOP


Ikona produkcji mebli

Produkcja mebli
i frontów meblowych

Ikona cięcia formatki na wymiar

Cięcie formatki
na wymiar

2023-08-10

Pneumat.

Autor:
Radosław Ornowski
Regionalny doradca
ds. techniczno - handlowywych

Regionalny doradca ds. techniczno - handlowywych

Autor:
Radosław Ornowski
Regionalny doradca
ds. techniczno - handlowywych