Mocni w działaniu
Ponad 40 lat na rynku

Bezpieczne miejsce pracy w przemyśle

Bezpieczeństwo w miejscu pracy – operator narzędzi pneumatycznych

Zmniejszenie występowania wypadków w miejscu zatrudnienia jest priorytetem w przemyśle, a przede wszystkim podczas pracy z urządzeniami pneumatycznymi. Należy dokonać wszelkich starań aby zagwarantować bezpieczeństwo w pracy i nie narazić pracowników na utratę zdrowia. Poniżej siedem najważniejszych działań dzięki, którym będzie możliwe zmniejszenie wystąpienia ryzyka wypadków oraz poprawa bezpieczeństwa pracownika.


1. Zredukowanie drgań oraz hałasu

Zredukowanie drgań

Przekroczony poziom hałasu oraz drgań może doprowadzić do poważnych konsekwencji związanych z utratą zdrowia operatorów. W szczególności nadmierne drgania, które doprowadzają zazwyczaj do choroby wibracyjnej czyli syndromu HAVS – którego następstwem jest nawet utrata czucia w dłoniach. Natomiast przebywanie w pomieszczeniach gdzie nadmiernie przekraczane są normy hałasu oraz praca z urządzeniem wydającym bardzo głośne dźwięki, może doprowadzić nawet do utraty słuchu. Ryzyko zachorowania na syndrom HAVS można oszacować za pomocą czynników takich jak: poziom drgań narzędzia z którego korzystamy oraz czasu, przez który te drgania oddziałują na organizm operatora. Hałas jak i drgania można zmniejszyć poprzez wybór urządzenia o prawidłowych parametrach pracy w danym zakresie, poprzez przeprowadzenie analizy techniki pracy oraz zastosowanie odpowiednich środków ochrony osobistej, na przykład słuchawek ochronnych.


2. Sprawdzaj, czy narzędzia mają odpowiednie zabezpieczenia

Checklista wymaganych rzeczy do sprawdzenia

1. Szlifierki – są to urządzenia, u których najlepszym zabezpieczeniem jest wyłącznik przeciwdziałający przekroczeniu najwyższej prędkości obrotowej oraz układ automatycznej osłony i wyważania. Wyłącznik przeciwdziałający przekroczeniu najwyższej prędkości obrotowej ma na celu zatrzymanie pracy tarczy szlifierki gdy jej prędkość zostanie przekroczona, skutkiem czego jest zmniejszenie ryzyka zniszczenia tarczy, a w następnej kolejności przyczynienie się do utraty zdrowia pracownika obsługującego szlifierkę. Kolejne zabezpieczenie czyli układ automatycznego wyważania wspomaga stabilizacje urządzenia przez co jego drgania są zminimalizowane. Natomiast osłony zabezpieczają pracownika przed niebezpieczeństwem utraty zdrowia, w momencie kiedy tarcza ulegnie zniszczeniu i powstałe przy tym odłamki rozproszą się w różnych kierunkach.

2. Klucze udarowe – jedną z czołowych funkcjonalności tych urządzeń jest obniżenie momentu obrotowego, dzięki czemu jest możliwe kontrolowanie poziomu momentu w takich realizacjach gdzie ma to duże znaczenie, na przykład podczas pracy w stoczni lub w trakcie wymiany opon. Urządzenia które posiadają ograniczenie momentu obrotowego poprzez zmianę przepływu powietrza, wyróżniają się mniejszymi drganiami niż urządzenia z mechanicznym ogranicznikiem.


3. Regularnie serwisuj urządzenia

Regularny serwis narzędzi pneumatycznych zwiększa bezpieczeństwo i wydłuża żywotność

Cykliczne serwisowanie urządzenia jest wskazane jeżeli zależy nam na zachowaniu bezpieczeństwa operatora, ponieważ urządzenia które są regularnie serwisowane sporadycznie ulegają awariom. Wszystkie kroki związane z pracami serwisowymi powinny być wykonywane zgodnie z instrukcją obsługi danego urządzenia. Między innymi jeśli w takich urządzeniach jak szlifierki w pierwszej kolejności eksploatują się tarcze oraz stożkowe koła zębate to powinniśmy sprawdzać je regularnie czyli - tarcze po 500 godzinach pracy, natomiast stożkowe koła zębate co 1000-2000 godzin, w zależności od modelu urządzenia.


4. Bezpiecznie korzystaj z narzędzi

Zapoznaj się z instrukcją przed użyciem urządzeń pneumatycznych

Za każdym razem powinno się korzystać z najkorzystniejszych praktyk nawiązujących do użytkowania urządzenia oraz do zaleceń producenta. Zaleca się również zwracać uwagę na to żeby pracownicy posiadali kompletne szkolenia z zakresu bezpieczeństwa korzystania z urządzeń oraz respektowali obowiązujące procedury bezpieczeństwa obowiązujące w firmie. Istotnym aspektem jest również to aby korzystać z właściwego urządzenia oraz ściernego materiału.


5. Dobieraj prawidłowe środki ochrony osobistej

Stosuj ubrania BHP przy pracy z narzędziami pneumatycznymi

Prawidłowe środki ochrony osobistej wspomagają ochronę pracownika przed potencjalnymi urazami oraz zagrożeniami. Gdy pracownik korzysta z urządzeń pneumatycznych musi bezapelacyjnie stosować wszelkie zalecane środki ochrony indywidualnej miedzy innymi rękawic o dużym stopniu wytrzymałości, które będą ochraniać dłonie przed środowiskiem zewnętrznym, okularów ochronnych chroniących przed odpryskami oraz kasku, a także powinien używać słuchawek ochronnych.


6. Postaraj się zapewnić odpowiednie warunki w miejscu zatrudnienia

Warunki pracy mają istotny wpływ na bezpieczeństwo

Należy dobrać odpowiednie środki ostrożności mając na uwadze miejsce zatrudnienia oraz specyfikacje wykonywanej tam pracy. Tyczy się to na przykład pracy na wysokości lub w przestrzeni zamkniętej. Przykładowo podczas szlifowania wydzielają się bardzo drobne cząsteczki pyłu, które mogą doprowadzić do utraty zdrowia pracownika jeżeli są przez niego wdychane. Aby tego uniknąć należy prace szlifierskie wykonywać w dobrze wentylowanych pomieszczeniach. Należy również pamiętać aby przyjąć stabilna pozycje roboczą oraz dobrze zamocować przedmiot poddawany obróbce. Natomiast jeżeli chodzi o wykonywanie pracy na wysokości ważnym aspektem są najskuteczniejsze praktyki, które pomogą operatorowi zapobiec upuszczeniu urządzenia.


7. Sprawdź czy instalacja pneumatyczna spełnia wszystkie wymogi

Przed wykonaniem pracy, sprawdź czy urządzenie prawidłowo działa

Instalacja pneumatyczna jest równie ważna i należy o nią dbać równie dobrze jak o same urządzenia. Wszystkie urządzenia pneumatyczne aby pracować bezpiecznie wymagają dobrej jakości powietrza z prawidłową zawartością oleju oraz ciśnieniem dynamicznym 6,3bar (90 psi). Niestety ale nieznaczne podwyższenie ciśnienia może wpłynąć na dobre działanie urządzenia oraz bezpieczeństwo pracownika. Zespół FRL, który składa się z takich urządzeń jak filtr, smarownica oraz regulator, komplet ten zapewnia prawidłową regulacje powietrza, dlatego bardzo ważne jest to aby znalazł się w instalacji pneumatycznej jak najbliżej urządzenia. W podwyższeniu bezpieczeństwa instalacji pomoże lista kontrolna wspomagająca samodzielną diagnostykę oraz nasza instrukcja montażu instalacji pneumatycznej. Dodatkowo atutem i wzmocnieniem bezpieczeństwa instalacji będzie zastosowanie bezpiecznika powietrza, dzięki któremu unikniemy nagłego zerwania przewodu.

Zastosowanie się do powyższych siedmiu działań pomoże zwiększyć bezpieczeństwo pracy z urządzeniami oraz zwiększy ochronę pracowników. Dodatkową zaletą będzie również wzrost wydajności instalacji pneumatycznej.

Zredukowanie drgań, poprawne wykonanie instalacji pneumatycznej oraz cykliczne serwisowanie to tylko wybrane działania które zapewnia zwiększenie bezpieczeństwa pracownika.

2023-02-02

Pneumat.

Product Manager - działu narzędzi

Autor:
Paweł Barsznica
Product Manager
działu narzędzi

Product Manager - działu narzędzi

Autor:
Paweł Barsznica
Product Manager
działu narzędzi