Mocni w działaniu
Ponad 40 lat na rynku

Automatyzacja procesu nanoszenia oleju na formy do pieczenia ciasta za pomocą dysz rozpylających

Case Study – Jak zmniejszyliśmy zużycie medium i umożliwiliśmy kontrolę jakości procesu nanoszenia oleju na formę do ciasta?

Automatyzacja procesu, kontrola jakości i mniejsze zużycie medium – to tylko kilka korzyści, które zyskał Klient wdrażając nasze rozwiązanie. W jego zakładzie spożywczym wyrabia się ciasta. Przed ich upieczeniem, należy natłuścić formy olejem. Dotychczas proces ten realizowany był ręcznie przez pracowników. Sprawdź, jakie rozwiązanie pomogło go zautomatyzować!

Dysze rozpylające olej w przemysłowych piekarniach i manufakturach wypieków

W przemysłowych piekarniach czy manufakturach wypieków produkcja składa się z wielu etapów obejmujących różne procesy. Jednym z nich jest natłuszczanie form do ciast przed ich upieczeniem. Proces ten może być wykonywany ręcznie przez pracowników. Nanoszą oni wówczas olej za pomocą pistoletów ręcznych. Wiąże się to jednak z ryzykiem wzrostu kosztów i nierównego poziomu jakości wykonywanej pracy, ponieważ operatorzy dozują produkt według własnego uznania. Aby go uniknąć wystarczy wdrożyć proste rozwiązanie. Przeczytaj mój wpis i przekonaj się jakie!

Do automatyzacji procesu nanoszenia oleju wykorzystaliśmy dysze rozpylające oraz wyspy zaworowe

Dozowanie oleju za pomocą ręcznych pistoletów w zakładzie naszego Klienta okazało się mało wydajne. Zmodernizowaliśmy proces wdrażając proste, zautomatyzowane rozwiązanie.

Zastany proces:

  • W zakładzie spożywczym produkowane są słodkie wypieki.

  • Ciasta pieczone są w formach, w piecach przemysłowych.

  • Formy przed nałożeniem do nich ciasta smarowane są olejem.

  • Olej dozowany jest ręcznie przez pracowników za pomocą pistoletów pneumatycznych ręcznych.

  • Poziom jakości wykonywanej pracy (nakładanej substancji) jest nierówny – niektórzy pracownicy dozują oleju zbyt mało, inni zbyt dużo czy nierównomiernie.


Usprawniony proces:

Aby zmodernizować sposób realizacji procesu, postawiliśmy na jego automatyzację. Rozwiązaniem okazała się dysza rozpylająca DP 2005. Zaprojektowaliśmy cały układ składający się z kilkudziesięciu dysz natryskowych sterowanych za pomocą wyspy zaworowej. Zastosowanie dysz pozwoliło na zautomatyzowanie procesu, co przełożyło się na kontrolę jakości oraz mniejsze zużycie medium.

Dysze rozpylające DP 2005
System modularnych elektrozaworów

Powodem, dla którego warto rozważyć wdrożenie automatyzacji procesu rozpylania substancji jest możliwość kontrolowania jakości realizowanego zadania. Przy ręcznej pracy występuje czynnik ludzki. Operator może być rozproszony podczas wykonywania zadań, co w efekcie może prowadzić do niewystarczającego lub nadmiernego nałożenia medium. Automatyzacja procesu eliminuje to zagrożenie. Za każdym razem będzie stosowana dokładnie taka sama ilość substancji. Ponadto, poprzez odpowiednie dobranie aplikacji natrysku, możemy zoptymalizować ilość zużywanego medium. W przypadku ręcznych lub grawitacyjnych pistoletów bardzo często dozowana jest jego większa ilość niż to konieczne. Dodatkowo każda aplikacja, która wymaga manualnego natrysku lub pracy operatora, staje się coraz bardziej kosztowna. W takim przypadku automatyzacja staje się bardziej opłacalna.

Optymalizacja
procesu

Kontrola
jakości

Automatyzacja
procesu

Obniżenie
kosztów

Produkt stosowany
w branży spożywczej


Gdzie jeszcze sprawdzi się to rozwiązanie?

Automatyzacja procesu natryskiwania przy użyciu dysz sprawdzi się wszędzie tam, gdzie potrzebne jest równomierne i powtarzalne dozowanie substancji. Takie procesy występują często na liniach produkcyjnych zakładów przemysłowych branży spożywczej, kosmetycznej, farmaceutycznej, branży automotive i wielu innych.


Ikona przemysłu spożywczego

Przemysł
spożywczy

Ikona przemysłu chemicznego

Przemysł
chemiczny

Ikona przemysłu kosmetycznego

Przemysł
kosmetyczny

Ikona przemysłu automotive

Przemysł
automotive

2023-06-14

Pneumat.

Autor:
Aleksander Pulzin
Regionalny
inżynier sprzedaży

Regionalny ds. Techniczno - Handlowych

Autor:
Aleksander Pulzin
Regionalny
inżynier sprzedaży