Mocni w działaniu
Ponad 40 lat na rynku

Transport wafelków do lodów z pieca do form za pomocą chwytaka próżniowego

Case Study – Jak zautomatyzować proces przenoszenia wafelków do lodów?

Producent wyrobów cukierniczych zgłosił się do nas z prośbą o przygotowanie planu automatyzacji procesu przenoszenia wafelków do lodów z pieca, w którym są wypiekane do formy nadającej im kształt miseczki. Dotychczas proces wykonywany był ręcznie przez pracownika. Po wdrożeniu naszego rozwiązania pracownik może wykonywać inne zadania, a jego obecność przy maszynie transportującej wafelki wymagana jest jedynie pod koniec cyklu pakowania ich do kartonów.



Przeczytaj opis naszej realizacji i przekonaj się, jak pomogliśmy Klientowi zwiększyć wydajność produkcyjną, obniżyć koszty i poprawić BHP w jego zakładzie.

Klient z branży spożywczej zgłosił się do nas z chęcią zautomatyzowania procesu przenoszenia wafelka z pieca do formy nadającej mu kształt miseczki. Po zapoznaniu się ze specyfiką linii produkcyjnej zaprojektowaliśmy chwytak próżniowy, który zwiększył wydajność pracy.

Zastany proces:

  • W zakładzie produkuje się wafelki do lodów.

  • Ciasto wypiekane jest w piecu, a następnie umieszczane w specjalnej formie, która nadaje mu kształt miseczki.

  • Pracownik przekłada wafle do form ręcznie. Jest on na stałe przypisany do danego stanowiska.

  • Niewłaściwie złapane produkty ulegają uszkodzeniu.

  • Z uwagi na pracę przy piecu osiągającym wysokie temperatury istnieje podwyższone ryzyko wystąpienia nieszczęśliwego wypadku.


Usprawniony proces:

Zaprojektowaliśmy zautomatyzowany chwytak próżniowy. Do robota dobraliśmy elementy pneumatyczne i sterowanie. Użyliśmy ssawki bezstykowej o rozmiarze 60 mm zamontowanej na końcu ramienia przytwierdzonego do obrotowego stołu pneumatycznego odpowiadającego za ruch 180° ramienia w osi X. Stół ten jest zamontowany na siłowniku kompaktowym antyobrotowym odpowiadającym za ruch liniowy ramienia w osi Y. Całość została wysterowana monostabilnymi elektrozaworami 5/2. Do regulacji szybkości działania posłużyły zawory dławiąco-zwrotne. Dzięki bezstykowemu charakterowi ssawki NF nie zachodzi bezpośredni kontakt materiału ssawnego z wafelkiem. Dodatkowo w procesie transportu zużywane są niewielkie ilości sprężonego powietrza.

Po automatyzacji proces nie wymaga stałej obecności pracownika na stanowisku. Może je teraz obsługiwać pracownik rotacyjny. Wprowadzone zmiany przyspieszyły proces transportu wafli do form, przyczyniły się do znaczącej obniżki kosztów związanych z zatrudnieniem pracownika obsługującego proces, umożliwiły kontrolę jakości produktów (zmniejszył się odsetek uszkodzonych wafli), a także ograniczyły ryzyko wystąpienia nieszczęśliwego wypadku podczas kontaktu pracownika z rozgrzanym piecem.

Automatyzacja
procesu

Skrócony czas
wykonywania pracy

Obniżenie
kosztów

Bezpieczne
warunki pracy

Kontrola
jakości


Gdzie jeszcze sprawdzi się to rozwiązanie?

Zbudowany z przyssawki bezstykowej, stołu obrotowego, siłownika kompaktowego, elektrozaworów i zaworów dławiąco-zwrotnych chwytak próżniowy świetnie sprawdzi się przy przenoszeniu delikatnych elementów takich jak wyroby cukiernicze (ciasta, pączki, bułki) lub inne produkty spożywcze. Wykorzystać go można również do transportu tektury i papieru, ceramiki, szkła i luster, płyt CD, DVD, PCB, gąbek itp.


Ikona przemysłu spożywczego

Przemysł
spożywczy

Ikona huty szkła

Huty
szkła

Ikona przemysłu celulozowo-papierniczego

Przemysł
celulozowo-papierniczy

Jeżeli w Twoim zakładzie odbywają się procesy, które chciałbyś zautomatyzować, skontaktuj się z nami. Odwiedzimy Twoją fabrykę i pomożemy dobrać rozwiązania zwiększające wydajność, ograniczające koszty i poprawiające bezpieczeństwo pracy.


2023-05-23

Pneumat.

Autor:
Maciej Pawlak
Regionalny doradca
ds. Techniczno - Handlowych

Regionalny doradca ds. Techniczno - Handlowych

Autor:
Maciej Pawlak
Regionalny doradca
ds. Techniczno - Handlowych