Mocni w działaniu
Ponad 40 lat na rynku

Automatyzacja transportu laminowanej płyty za pomocą chwytaka podciśnieniowego

Case Study – Jak szybko i bezpiecznie przenieść laminowaną płytę przy użyciu techniki próżniowej?

Skrócony o połowę czas realizacji procesu, automatyzacja i zwiększony poziom bezpieczeństwa pracowników. Takie efekty osiągnął Klient wdrażając nasze rozwiązanie w swoim zakladzie. Usprawnienia dotyczyły załadunku dużych płyt laminowanych na maszynę obróbczą. Do realizacji procesu postanowiliśmy zastosować technikę próżniową.

Płyty laminowane transportowane są przy użyciu chwytaków próżniowych

W tartakach, zakładach meblarskich i innych branżach zajmujących się produkcją dużych, ciężkich płyt czy innych elementów o płaskiej powierzchni występuje potrzeba ich transportu w ramach różnych etapów produkcji. Proces ten bywa problematyczny. Wykonywany ręcznie stanowi potencjalną przyczynę wypadku, kontuzji, jest czasochłonny i angażujący kilku pracowników, którzy muszą zostać oderwani od innych zadań. Istnieje jednak możliwość zautomatyzowania i usprawnienia procesu. Przeczytaj opis jednej z naszych realizacji, w której wykorzystaliśmy technikę próżniową do skonstruowania zautomatyzowanego chwytaka do przenoszenia płyt laminowanych.

Chwytaki próżniowe do transportu płyt

Zakład produkujący płyty laminowane poszukiwał rozwiązania, które pozwoli usprawnić i przyspieszyć przenoszenie ciężkich elementów na maszynę obróbczą. Dotychczas proces realizowany był ręcznie przez operatorów. Przygotowaliśmy projekt zautomatyzowanego chwytaka próżniowego, który zwiększył efektywność i wydajność zakładu.

Zastany proces:

  • Zakład produkuje płyty laminowane wykorzystywane do budowy boiska do squasha.

  • Płyty są duże i ciężkie – jedna waży ok. 100 kg.

  • Występuje potrzeba załadunku płyt na maszynę obróbczą, a następnie ich rozładunku.

  • Transport płyt odbywa się ręcznie. Do wykonania zadania potrzeba minimum 4 osób.

  • Do realizacji procesu angażowani są pracownicy zajmujący się innymi zadaniami. Zebranie się kompletnej grupy zajmuje od kilku do kilkunastu minut.

  • Proces załadunku i rozładunku jednej płyty trwa ok. 40 minut.


Usprawniony proces:

Zauważyliśmy, że dużym ograniczeniem przyczyniającym się do czasochłonności procesu jest potrzeba zaangażowania kilku pracowników do jego realizacji. Wynikała ona z dużego ciężaru przenoszonego elementu. Aby wykluczyć niemal całkowicie czynnik ludzki i zautomatyzować proces, postanowiliśmy wykorzystać technikę próżniową.

Zaprojektowaliśmy chwytak próżniowy składający się z:

  • pompy próżniowej eżektorowej Midi Turtle ze zintegrowanym wymiennym filtrem,

  • przyssawek podciśnieniowych,

  • zaworu mechanicznego,

  • zaworu rozdzielającego pneumatycznego i mikrozaworu pneumatycznego do przycisków,

  • przycisków krytych do zaworów,

  • elementów podłączeniowych oraz przewodów.

Po wykonaniu testów okazało się, że warstwa laminatu jest na tyle gruba, że płyta nie przepuszcza powietrza. Dzięki temu mogliśmy zastosować pompę eżektorową z systemem oszczędzania energii, co dla Klienta było niezwykle istotne, gdyż nie posiada on dużych rezerw sprężonego powietrza. Dodatkowo w chwytaku został wbudowany zawór pneumatyczny do przedmuchu układu próżniowego, który umożliwił szybkie puszczanie płyty.

Wdrożone przez nas rozwiązanie pozwoliło na skrócenie czasu realizacji procesu przenoszenia płyty o połowę. Obecnie nie trwa on dłuzej niż 20 min. Dodatkowo ograniczono liczbę pracowników zaangażowanych do zadania z 4 do 1, który jedynie nadzoruje i steruje pracą maszyny. Pozostali pracownicy nie są odciągani od innych obowiązków. Automatyzacja procesu wykluczyła ryzyko nieszczęśliwego wypadku wskutek opadnięcia elementu na operatora oraz kontuzji wynikajacych z dźwigania ciężkich płyt.

Skrócony czas
wykonywania pracy

Automatyzacja
procesu

Bezpieczne
warunki pracy

Oszczędne
rozwiązanie


Gdzie jeszcze sprawdzi się to rozwiązanie?

Chwytak próżniowy pozwalający przenosić ciężkie elementy o dużej powierzchni sprawdzi się w tartakach, przemyśle meblarskim, budowlanym, morskim i stoczniowym, a także na liniach produkcyjnych innych branż. Pozwala on szybko, sprawnie i bezpiecznie transportować elementy m.in. na maszyny obróbcze. Dzięki automatyzacji procesu przy użyciu techniki próżniowej nie ma potrzeby angażowania pracowników i narażania ich zdrowia.


Ikona linii produkcyjnej

Linie
produkcyjne

Ikona przemysłu spożywczego

Przemysł
morski i stoczniowy

Ikona przemysłu budowlanego

Przemysł
budowlany

Ikona przemysłu meblarskiego

Przemysł
meblarski

Jeśli Ty również zastanawiasz się nad automatyzacją procesów zachodzących w Twoim zakładzie, skontaktuj się z nami. Jeden z naszych doświadczonych doradców techniczno-handlowych odwiedzi Twoją firmę i pomoże znaleźć rozwiązania usprawniające pracę, zwiększające wydajność i bezpieczeństwo Twoich pracowników.

2023-04-14

Pneumat.

Autor:
Dariusz Sołtysik
Regionalny
Kierownik Sprzedaży

Regionalny kierownik Sprzedaży

Autor:
Dariusz Sołtysik
Regionalny
Kierownik Sprzedaży