Mocni w działaniu
Ponad 40 lat na rynku

Dysza PATA GUN do oszczędnego odmuchu płytek ceramicznych

Case Study – Jak obniżyć koszty zużycia sprężonego powietrza wykorzystywanego do odmuchu nawet o 75%?

Prowadzisz zakład zajmujący się produkcją ceramiki sanitarnej, płytek ceramicznych, gresów lub innych wyrobów, które wymagają odmuchu z pyłu przed szkliwieniem? Stosowane przez Ciebie dotychczas rozwiązanie jest kosztowne i mało wydajne? Przeczytaj mój wpis, w którym dzielę się opisem realizacji u jednego z naszych Klientów. Wykorzystywane w zakładzie rozwiązanie zastąpiliśmy bardziej oszczędnym, które pozwoliło na ograniczenie kosztów aż o 75%.

Oszczędny odmuch płytek ceramicznych

Doraźne odmuchiwanie elementów lub stanowisk realizowane jest zwykle przy użyciu pistoletu do przedmuchu. Z kolei układ będący integralną częścią linii produkcyjnej wykorzystuje najczęściej dysze powietrzne jako element odpowiedzialny za odmuch z pyłu, kurzu, resztek obrabianego materiału. Aby aplikacja pracowała w sposób optymalny i możliwie oszczędny, należy właściwie dobrać rozwiązanie do jej charakterystyki. Jeden z naszych Klientów z branży ceramicznej tracił ponad 6 000 zł miesięcznie, zanim zdecydował się na wdrożenie naszego oszczędnego rozwiązania. Przeczytaj, jak przebiegała realizacja.

Dowiedz się, jak usprawniliśmy proces odmuchu płytek ceramicznych

Jeden z naszych Klientów prowadzący fabrykę płytek ceramicznych poszukiwał alternatywnego rozwiązania dla dysz powietrznych do wody odpowiedzialnych za odmuch płytek przed szkliwieniem. Dotychczasowy proces był bardzo kosztowny.

Zastany proces:

  • Produkowane w zakładzie płytki ceramiczne poddawane są szkliwieniu.

  • Pył osadzony na płytkach przed procesem szkliwienia usuwany jest za pomocą dysz do wody o średnicy 3 mm, gdzie podawane jest powietrze.

  • Układ do odmuchu składa się z 8 dysz ustawionych w rzędzie.

  • 1 dysza zużywa 420 l/min, czyli 25,2 m3/h sprężonego powietrza.

  • Linia szkliwierska działa przez 17 h w ciągu doby.

  • Koszt sprężonego powietrza zużywanego do przedmuchu w zakładzie wynosi ok. 8242 zł miesięcznie.


Usprawniony proces:

Proces odmuchu w zakładzie Klienta wymagał optymalizacji. Zaproponowaliśmy zamianę 8 dysz do wody na 4 dysze obrotowe PATA GUN. Działają one w sposób rotacyjny - mają w środku wibrujący bacik, który rozprasza powietrze. Dzięki temu wystarczyło zastosować o połowę mniejszą ilość dysz, aby osiągnąć taką samą efektywność. Dysze PATA GUN pobierają znacznie mniejszą ilość powietrza, które wystarcza im do wydajnej pracy. Jedna dysza zużywa 210 l/min, czyli 12,6 m3/h powietrza.

Poniżej prezentujemy porównanie obydwu rozwiązań – dotychczas stosowanego w firmie oaz oszczędnego, wdrożonego przez nas. Ta niewielka zmiana pozwoliła ograniczyć koszty zużycia powietrza do odmuchu płytek aż o 75%.

zużycie powietrza (l/min)zużycie powietrza (m3/h)koszt pracy 1 dyszy/ 1h (zł)*łączny koszt pracy dysz/ 1h (zł)*łączny koszt pracy dysz/ doba (zł)*łączny koszt pracy dysz/ miesiąc (zł)*
Dotychczasowe rozwiązanie - dysze do wody42025,22,0216,162748241,6
Nasze rozwiązanie - dysze PATA GUN21012,614682040
Oszczędności21012,61,0212,162066201,6

*Przy cenie 0,08 zł/ 1 m3 sprężonego powietrza

Oszczędne
rozwiązanie

Optymalizacja
procesu

Obniżenie
kosztów


Gdzie jeszcze sprawdzi się to rozwiązanie?

Dysze obrotowe PATA GUN sprawdzą się nie tylko w aplikacjach do odmuchu płytek czy innych wyrobów ceramicznych przed szkliwieniem. Zastosować je można w różnego rodzaju branżach do osuszania, zdmuchiwania itp. procesów. To oszczędne rozwiązanie sprawdza się w zakładach przemysłu motoryzacyjnego, spożywczego, ceramicznego, budowlanego, lotniczego i wielu innych.


Jeżeli Ty również poszukujesz oszczędności sprężonego powietrza, a co za tym idzie możliwości obniżenia kosztów działalności Twojego zakładu, skontaktuj się z nami. Z chęcią odwiedzimy Twoją firmę i pomożemy dobrać rozwiązania, które zoptymalizują procesy, zwiększą wydajność i pozwolą Ci oszczędzać.


2023-02-14

Pneumat.

Autor:
Klementyna Juraszczyk
Regionalny doradca
ds. Techniczno - Handlowych

Regionalny doradca ds. Techniczno - Handlowych

Autor:
Klementyna Juraszczyk
Regionalny doradca
ds. Techniczno - Handlowych