Mocni w działaniu
Ponad 40 lat na rynku

Usuwanie pozostałości materiału z obrabianego elementu z zastosowaniem płaskiej dyszy do przedmuchu

Case Study – Jak skutecznie usunąć odcięte elementy obrabianego produktu z linii produkcyjnej?

Linie produkcyjne w zakładach przemysłowych wymagają przystosowania do różnego rodzaju procesów m.in. osuszania, schładzania, czyszczenia lub usuwania elementów obrabianego materiału z maszyny. Do tego typu czynności często wykorzystuje się rozwiązania zasilane sprężonym powietrzem takie jak dysze do przedmuchu. Właściwie dobrany do specyfiki danej linii produkcyjnej rodzaj dysz jest w stanie całkowicie zastąpić pracę ludzkich rąk podczas wskazanych procesów. Praca wykonywana jest precyzyjnie i bezawaryjnie, dzięki czemu unika się kosztownych przestojów w produkcji. Poprzez wykluczenie czynnika ludzkiego, zwiększa się także bezpieczeństwo pracowników. Zachęcamy do zapoznania się z opisem rozwiązania, które zautomatyzowało i usprawniło proces usuwania fragmentu tworzywa sztucznego z wytwarzanego produktu w zakładzie jednego z naszych Klientów.



Klient prowadzący działalność związaną z przetwórstwem tworzyw sztucznych borykał się z problematycznym usuwaniem odcinanej części produktu po odlewie, będącej odpadem produkcyjnym.

Zastany proces:

  • Kilka maszyn na hali produkcyjnej obrabia elementy wykonane z tworzywa sztucznego.

  • Odcinany fragment produktu jest usuwany z ostrzy w sposób mechaniczny.

  • Odcięte elementy blokują się w nieodpowiednim miejscu w maszynie lub pozostają na produkcie, co skutkuje zakłóceniami produkcji kolejnych sztuk lub całkowitą utratą ciągłości pracy.

  • Konieczna jest ingerencja służb utrzymania ruchu i ręczne usuwanie pozostałości z chwytaków podczas postoju.

  • Duża ilość postojów wpływała na obniżenie wydajności produkcyjnej zakładu.


Usprawniony proces:

Klient zgłosił się do nas, ponieważ testowane dotychczas w zakładzie rozwiązania nie przynosiły zamierzonego efektu. Niektórych z nich, choć były skuteczne, nie dało się wdrożyć w danej aplikacji. Zaproponowaliśmy zastosowanie układu, który składał się z listwy rozdzielającej pełniącej rolę kolektora oraz kilku dysz wielokanałowych (grzebieniowych) płaskich do powietrza. Klient zdecydował się przetestować takie rozwiązanie w jednej maszynie.

Zastosowane dysze generowały płaski, ale szeroki strumień sprężonego powietrza, który wyzwolony w odpowiednim etapie produkcji skutecznie usuwał zbędne fragmenty elementu po ich odcięciu. Rozwiązanie całkowicie wyeliminowało konieczność zatrzymywania linii produkcyjnej w celu usunięcia odpadów produkcyjnych. Po pomyślnym zakończeniu etapu testowania układu, został on zaimplementowany w pozostałych maszynach na hali produkcyjnej. Dzięki wdrożonej zmianie odnotowano wzrost wydajności produkcji i, co niezwykle istotne, operatorzy nie są już narażeni na ryzyko wystąpienia nieszczęśliwego wypadku, ponieważ proces usuwania obrabianego materiału został całkowicie zautomatyzowany.

Bezpieczne
warunki pracy

Skrócony czas
wykonywania pracy

Automatyzacja
procesu


Gdzie jeszcze sprawdzi się to rozwiązanie?

Dysze płaskie znajdą zastosowanie w wielu aplikacjach m.in. przy osuszaniu, przedmuchiwaniu, oczyszczaniu, chłodzeniu oraz w innych procesach technologicznych. Z powodzeniem wdrażaliśmy rozwiązania z ich wykorzystaniem na liniach produkcyjnych przemysłu ceramicznego, farmaceutycznego, spożywczego, motoryzacyjnego i wielu innych.



Zachęcamy do zapoznania się z szerokim asortymentem pneumatyki dostępnym w naszym sklepie internetowym. Do Państwa dyspozycji pozostają również nasi doradcy techniczno-handlowi, którzy przygotowują oferty dopasowane do indywidualnych wymagań Klientów.

2023-02-09

Pneumat.

Autor:
Mikołaj Rogasik
Regionalny doradca
ds. Techniczno – Handlowych

Regionalny doradca ds. Techniczno - Handlowych

Autor:
Mikołaj Rogasik
Regionalny doradca
ds. Techniczno – Handlowych