Mocni w działaniu
Ponad 40 lat na rynku

WIKA


Historia firmy WIKA

Grupa WIKA, firma o charakterze rodzinnym, zatrudniająca obecnie ponad 11 000 wykwalifikowanych pracowników, została założona w 1946 r. w Niemczech. Główna siedziba firmy mieści się w Klingenbergu nad Menem w Dolnej Frankonii. W Polsce, na Kujawach, zlokalizowane są dwa zakłady produkujące precyzyjne mechanizmy pomiarowe dla przemysłu.

Unikalna wiedza i doświadczenie, najwyższa jakość, niezawodność, orientacja na potrzeby klientów sprawiają, że od ponad 75 lat Grupa WIKA jest światowym specjalistą w zakresie techniki pomiarowej dla przemysłu. Niemiecka firma jest również uznawana za twórcę standardów w zakresie pomiarów poziomu, siły, przepływu oraz technologii kalibracji.

Główny oddział firmy WIKA

Obecna pozycja nie byłaby możliwa bez ponad 100 osobowej, specjalistycznej kadry inżynierskiej i technicznej, 1500 specjalistów w dziale sprzedaży, którzy od 2023 r. realizują nową strategię firmy wyznaczoną przez nowy claim marki: “Smart in sensing”.

Zespół firmy WIKA

W początkowych latach działalności WIKA skupiała się głównie na produkcji manometrów ciśnieniowych. Jednak wraz z upływem czasu firma rozwijała się i poszerzała swoje kompetencje. W latach 50. i 60. XX wieku WIKA wprowadziła na rynek nowe technologie, które umożliwiły rozwój i produkcję coraz bardziej precyzyjnych przyrządów pomiarowych.

Dynamiczny rozwój firmy sprawił, że już 1970 r. zyskała status największego producenta manometrów w Europie. Zaledwie 10 lat później wyprodukowała 100-milionowe urządzenie do pomiaru ciśnienia.

Manometry na starej fotografii
Początkowe projekty manometrów ciśnieniowych WIKA

Spółka WIKA posiada fabryki produkcyjne na całym świecie, co zapewnia elastyczność oraz najwyższą wydajność dostaw. Każdego roku firma dostarcza ponad 50 milionów produktów wysokiej jakości, zarówno standardowych, jak i specjalnych, w seriach obejmujących od 1 do ponad 10 000 sztuk. Dzienna produkcja to ok. 200 000 sztuk.

Produkty manometrów marki WIKA w firmie Pneumat

W ramach grupy WIKA istnieje obecnie ponad 45 oddziałów.

WIKA Polska kontynuuje we Włocławku ponad 100-letnią tradycję marki KFM (Kujawska Fabryka Manometrów). Polska firma od 2000 r. jest częścią międzynarodowej grupy WIKA. Obecnie we Włocławku na liniach technologicznych powstaje blisko 20 milionów przyrządów rocznie, które sprzedawane są na całym świecie.

Drugi oddzial w Polsce firmy WIKA, który uruchomiono w 2013 roku

W 2013 r. uruchomiono w Polsce drugą fabrykę manometrów pod nazwą SGF (Fabryka Super Manometrów). Na 15 hektarach, ponad 200 specjalistów produkuje mechaniczne przyrządy do pomiaru ciśnienia.

Fabryka manometrów marki WIKA w Polsce

Pneumat. dzięki współpracy z firmą WIKA dostarcza swoim Klient renomowane rozwiązania dla każdej gałęzi przemysłu, w której liczy się precyzja pomiaru i wysoka jakość rozwiązań.

Jesteśmy dystrybutorem produktów marki WIKA w Polsce


Misja i wartości marki WIKA

Fundamentem na którym firma WIKA buduje globalny charakter przedsiębiorstwa jest zróżnicowany rozwój, który znajduje odzwierciedlenie w inicjowaniu, rozwijaniu i dotrzymaniu zobowiązań wobec ludzi i środowiska.

Fundamenty firmy WIKA

To zobowiązanie firmy przejawia się w doskonaleniu produktów, odpowiedzialności społecznej, tworzeniu bezpiecznych miejsc pracy i dbaniu o środowisko naturalne.


Technologia, certyfikaty i innowacje

Niezawodność w najtrudniejszych warunkach, gwarancja bezpieczeństwa dla użytkowników, procesów i środowiska to niezbędne atrybuty każdego rozwiązania pomiarowego WIKA. Pozycja światowego lidera w precyzyjnych systemach pomiarowych dla przemysłu wymaga zarządzania produkcją w oparciu o systemy jakości, a produkty winny spełniać wymogi dopuszczające do użytkowania.

Spośród najważniejszych certyfikatów firmy WIKA można wyróżnić:

  • ISO 9001: Jest to międzynarodowy standard dotyczący systemu zarządzania jakością. WIKA posiada certyfikat ISO 9001, co oznacza, że firma spełnia wysokie standardy w zakresie zarządzania jakością w swoich procesach produkcyjnych i usługach

  • Certyfikat ATEX: jest wydawany w zakresie urządzeń przeznaczonych do pracy w strefach zagrożonych wybuchem. WIKA posiada certyfikat ATEX, co oznacza, że jej produkty spełniają rygorystyczne wymagania dotyczące bezpieczeństwa i niezawodności w takich środowiskach. Certyfikat ATEX jest ważnym atutem dla firm operujących w przemyśle chemicznym, petrochemicznym, rafineryjnym i innych branżach, gdzie istnieje ryzyko wystąpienia atmosfer wybuchowych

  • ISO 14001: w 2015 roku firma WIKA Polska przeszła pozytywną certyfikację będącą efektem audytu na zgodność z normą Systemu Zarządzania Środowiskiem.

W 2022 r. na powierzchni 24 100 m2 Grupa WIKA uruchomiła nowe centrum rozwoju skupiające wszystkie działy niemieckiej firmy zaangażowane w procesy innowacyjne. Centrum rozwojowe jest krokiem milowym firmy i odpowiedzią na rosnące potrzeby przemysłu 4.0.

Centrum innowacji firmy WIKA

Nowa inwestycja firmy pozwoli na wprowadzenie na rynek nowych produktów i rozwiązań m.in. w zakresie ciśnienia i temperatury.

Nowe produkty w ofercie firmy WIKA

Produkty i rozwiązania WIKA dla przemysłu

Od manometrów po zaawansowane technologie kalibracji, WIKA dostarcza innowacyjne rozwiązania dla przemysłu, a my dzieląc się swoją wiedzą, jesteśmy partnerem w doborze właściwych rozwiązań.

Najważniejszymi grupami produktowymi WIKA są:

Jako wiodący w Polsce dostawca produktów i rozwiązań marki WIKA w Polsce posiadamy bogate referencje i liczne wdrożenia w różnych branżach przemysłowych. Zobacz, które rozwiązania cieszą się największą popularnością.


Manometry przemysłowe WIKA

Przed wyborem manometru np. do kompresora, do instalacji pneumatycznej lub innych zadań z wykorzystaniem sprężonego powietrza, kluczowe jest poznanie istotnych informacji. Pomogą dokonać właściwego wyboru produktu marki WIKA.

Aby zapewnić precyzyjny pomiar ciśnienia względnego, bezwzględnego czy różnicowego, należy wziąć pod uwagę następujące parametry:

  • Rozmiar gwintu przyłączeniowego (calowe, metryczne, NPT),

  • Średnica tarczy (40 mm, 50 mm, 63 mm, 80 mm, 100 mm, 160 mm),

  • Typ przyłącza (radialne - dolne, aksjalne - tylne),

  • Zakres temperatury medium roboczego i otoczenia,

  • Zakres ciśnień manometru.

Manometry ciśnieniowe marki WIKA

Może zainteresuje Cię podobny temat:


Wachlarz rozwiązań marki WIKA dostępnych w ofercie Pneumat. to seria precyzyjnych rozwiązań odpowiadających na wymagania branży:

  • spożywczej,

  • chemicznej,

  • farmaceutycznej,

  • petrochemicznej,

  • budowlanej,

  • sieci wodociągowe i oczyszczanie ścieków,

  • i wielu innych.


Termomanometr

Termomanometr WIKA, to, jak nazwa wskazuje, urządzenie pomiarowe pozwalające na pomiar dwóch zmiennych. Manometr z termometrem mierzy jednocześnie zarówno temperaturę, jak i ciśnienie w układzie sprężonego powietrza. Najczęściej stosuje się go w różnych gałęziach przemysłu, takich jak przemysł chemiczny, petrochemiczny, energetyka, przemysł spożywczy czy farmaceutyczny.

Termanometr - manometry WIKA

Termomanometry są wykorzystywane tam, gdzie istotne jest monitorowanie zarówno temperatury, jak i ciśnienia w procesach przemysłowych. Dzięki temu umożliwiają kontrolę parametrów i działanie systemów, zapobiegając potencjalnym awariom oraz utrzymując optymalne warunki pracy.

W branży spożywczej termomanometr służy kontroli parametrów ciśnienia i temperatury w procesach produkcji, pasteryzacji, fermentacji, chłodzenia, a także w zbiornikach i rurociągach transportujących produkty spożywcze. W energetyce manometr z termometrem WIKA służy do monitorowania parametrów w kotłach, turbinach, wymiennikach ciepła, układach chłodzenia i innych komponentach systemów energetycznych.


Czujniki ciśnienia

Sprężarki i kompresory przemysłowe to najpopularniejsze rozwiązania w pneumatyce, w których zastosowanie znajdują czujniki ciśnienia WIKA. Ich rola polega na kontroli ciśnienia w systemie sprężonego powietrza. Główne zadanie to włączanie bądź wyłączanie urządzenia w przypadku zadania ciśnienia o odpowiedniej wartości.

Jak czujnik ciśnieniowy WIKA działa w praktyce?

Jak dostawca produktów WIKA dla przemysłu oferujemy czujniki ciśnienia, czujniki do pomiaru podciśnienia oraz czujniki do zastosowań w hydraulice.

Pełna oferta czujników ciśnieniowych WIKA

Naszym klientom rekomendujemy w wielu aplikacjach specjalne wersje czujników ciśnienia dla chłodnictwa i klimatyzacji, przemysłu spożywczego, maszyn samojezdnych, gazów medycznych i przemysłu półprzewodników. Cechą szczególną tych wariantów jest wysoka dokładność, od 0,05 %, zakresie od 0,05 do 15 000 barów, interfejsy cyfrowe. Produkt posiada międzynarodowe aprobaty, w tym dla stref niebezpiecznych (ATEX)


Przetworniki ciśnienia

Podobnie jak czujniki ciśnienia, także przetworniki ciśnienia WIKA to komponent automatyki pomiarowej odpowiedzialny za kontrolę ciśnienia/podciśnienia/nadciśnienia w instalacji sprężonego powietrza. Wizualnie, w porównaniu do pneumatycznych czujników ciśnienia, niemal niczym się nie różnią. Jednak przetworniki ciśnienia pozycjonowane są nieco wyżej z uwagi na ich zasadę działania i pole eksploatacji.

Oferta przetworników ciśnienia WIKA w sklepie online Pneumat

Jak przetwornik ciśnienia działa w praktyce? Generuje sygnał elektryczny (styki zwierne lub rozwierne), który jest liniowo zależny od zmian wartości ciśnienia. Mogą to być sygnały analogowe lub cyfrowe, które pełnią funkcję elementów pomiarowych w automatyce.

Jako element bezpieczeństwa w instalacji w określonej sytuacji przetwornik ciśnienia WIKA wyłącza urządzenie po osiągnięciu zadanego ciśnienia


Jednym z najbardziej popularnych przetworników ciśnienia wykorzystywanych w przemyśle jest wariant pracujący w zakresie od 0 do 10 barów, od 4 do 20 mA.

Przetworniki ciśnienia WIKA z powodzeniem znajdują zastosowanie w mediach gazowych, stosowane są do cieczy i olejów hydraulicznych. Pole eksploatacji obejmuje m.in. branże spożywczą czy środowiska o dużym zapyleniu.


Czujnik ciśnienia, a przetwornik ciśnienia - różnice

Kluczowe różnice dotyczą funkcji i pomiaru, zakresu pomiarowego, zastosowań i integracji. Wspólną cechą jest to, że mogą być montowane w dowolnym miejscu instalacji sprężonego powietrza.

Różnica między czujnikiem, a przetwornikiem ciśnienia

Czujniki ciśnienia są używane do bezpośredniego pomiaru ciśnienia w instalacjach pneumatycznych i hydraulicznych, podczas gdy przetworniki ciśnienia przekształcają wartość ciśnienia w sygnał elektryczny do dalszej analizy (np. w automatyce do sterownika PLC) lub kontroli w bardziej zaawansowanych systemach. Oba typy urządzeń mają zastosowanie w różnych aplikacjach, w zależności od potrzeb i wymagań technicznych danego procesu przemysłowego.

Czujnik ciśnienia mierzy wartość ciśnienia w takich jednostkach jak bar, psi lub Pa, podczas gdy przetwornik ciśnienia przekształca wartość ciśnienia w sygnał elektryczny, analogowy (mA) lub cyfrowy (Modbus).

Zakres pomiaru to jeden z kluczowych wyróżników obu urządzeń. Oprócz wskazanych w opisie produktu parametrów, indywidualnie dobieramy produkt pod konkretne aplikacje.


WIKA - termometr tarczowy bimetaliczny

Termometry bimetaliczne WIKA dostępne w ofercie Pneumat. znajdują zastosowanie w aplikacjach, które wymagają szybkiego pomiaru temperatury. Jako urządzenie pomiarowo-kontrolne posiadają prostą i nieskomplikowaną budowę. Urządzenie wykorzystuje różnicę w rozszerzalności termicznej dwóch połączonych metalowych pasków, aby generować pomiar temperatury na podstawie ich zgięcia w odpowiedzi na zmiany temperatury.

Najpopularniejsze termometry bimetaliczne tarczowe WIKA, które jako dostawca oferujemy naszym Klientom to m.in.:

Gdzie znajdują zastosowanie termometry tarczowe bimetaliczne?

  • Przemysł spożywczy: Tarczowe termometry bimetaliczne są często używane do monitorowania temperatury w piecach do pieczenia chleba i wypieków, w piekarniach, a także w różnego rodzaju urządzeniach do gotowania i grillowania.

  • Przemysł HVAC (Ogrzewanie, Wentylacja i Klimatyzacja): Wykorzystywane są w systemach grzewczych, klimatyzacyjnych i wentylacyjnych do pomiaru temperatury powietrza i płynów grzewczych.

  • Przemysł naftowy i gazowy: Wysoką odporność termometrów bimetalicznych na agresywne środowiska chemiczne sprawia, że są one stosowane w kontroli temperatury w rurociągach i zbiornikach naftowych oraz gazowych.

  • Przemysł energetyczny: Znajdują zastosowanie w pompach ciepła, kotłach i innych urządzeniach wykorzystujących przepływ ciepła.

  • Przemysł farmaceutyczny: W niektórych procesach produkcyjnych i laboratoriach.


Manometry przemysłowe - nasze filmy

Podstawy pneumatyki: Jak działa manometr?

Jaką rolę pełni w manometrze Rurka Bourdona? Jakie średnice manometrów są najpopularniejsze? Zobacz materiał, który rozwieje wątpliwości dotyczące manometrów przemysłowych.

Podstawy pneumatyki: jak dobrać manometr ciśnienia?

Wykonanie materiałowe, ciśnienie pracy, temperatura pracy, dokładność pomiaru. gdzie dobrać manometr - o tych zagadnieniach mówi nasz ekspert. Zobacz film!

Jak zamontować manometr? Poprawny montaż w instalacji i najczęstsze błędy

W materiale naszego produktowego eksperta dowiesz, jak prawidłowo zamontować manometr by spełniał swoją funkcję. Gdzie sprawdzi się manometr z separatorem membranowym? Zachęcamy do obejrzenia poradnika.

Rodzaje manometrów przemysłowych

Manometr puszkowy, glicerynowy czy membranowy to najczęściej wybierane warianty stosowane w przemyśle. Co warto o nich wiedzieć? Na co zwrócić uwagę przy doborze? Dlaczego właściwa konfiguracja i dobór wpływa na poprawną ich pracę?

Termometr bimetaliczny - jaki wybrać?

Z filmu dowiesz się m.in. w jakich aplikacjach przemysłowych znajdują zastosowanie termometry bimetaliczne i jaka jest ich specyfikacja techniczna.