Mocni w działaniu
Ponad 40 lat na rynku

Czym jest paszport techniczny zbiornika ciśnieniowego?

Dokumentacja techniczna zbiornika ciśnieniowego

Paszport zbiornika ciśnieniowego to dokument techniczny wystawiany dla urządzeń wymagających szczególnego nadzoru podczas eksploatacji. To instrukcja mówiąca o konstrukcji zbiornika i jego budowie. Co warto o niej wiedzieć jeśli po zakupie zbiornika ciśnieniowego planowany jest jego odbiór przez UDT? Kto musi go przygotować?

W poniższym poradniku odpowiem na najważniejsze pytania dotyczące tego dokumentu oraz pokażę przykłady dokumentacji technicznej. Zapraszam do lektury!



Dlaczego wymagane jest przygotowanie dokumentów zbiornika ciśnieniowego do UDT?

Zgłoszenie do UDT (Urząd Dozoru Technicznego) zbiornika ciśnieniowego nakłada na inwestora obowiązek przedstawienia odpowiedniej dokumentacji technicznej. Pozwala to włączyć do eksploatacji np. w sprężarkowni zakupiony produkt. Zgłoszenie do UDT zbiornika ciśnieniowego zawiera jeden ważny załącznik - paszport techniczny zbiornika ciśnieniowego.


Czy wszystkie zbiorniki ciśnieniowe podlegają zgłoszeniu do UDT?

Zanim rozwinę definicję paszportu technicznego zbiornika ciśnieniowego i pokaże przykłady, muszę zwrócić uwagę na jedno istotne zagadnienie.

Z punktu widzenia użytkownika/inwestora należy ustalić czy każdy zbiornik ciśnieniowy podlega zgłoszeniu do UDT?

Przeczytaj nasz poradnik: Certyfikaty i oznaczenia w pneumatyce


Zbiorniki ciśnieniowe a UDT

Nasz katalog produktów obejmuje wiele typów i rodzajów zbiorników ciśnieniowych m.in.: wolnostojące, pionowe i poziome, buforowe, zbiorniki pomocnicze i te montowane na sprężarce. Wykonanie materiałowe to stal nierdzewna lub stal węglowa.

W dużym skrócie: zdecydowana większość oferowanych przez nas zbiorników ciśnieniowych magazynujących sprężone powietrze posiada ciśnienie robocze powyżej 11 bar więc podlega zgłoszeniu do UDT. Takie zbiorniki spełniają wymogi tzw. współczynnika 300 i obejmuje je dozór pełny. Dlaczego? Skąd ta cyfra? Wynika to z prostej arytmetyki.

Warunek dopuszczenia samodzielnego zbiornika ciśnieniowego do użytkowania określa wzór określony w aktualnych przepisach. To iloczyn pojemności zbiornika ciśnieniowego i ciśnienia nominalnego.

V x p > 300 bar x dm3

V - to pojemność w dm3 (litrach)

p - to nadciśnienie w barach określone przez producenta zbiornika lub nadciśnienie nastawy zaworu bezpieczeństwa.


Zbiornik ciśnieniowy do kompresora

W sytuacji gdy zbiornik jest częścią sprężarki, czyli zamontowany jest fabrycznie na sprężarce, to podlega on zgłoszeniu, jeśli iloczyn pojemności zbiornika ciśnieniowego i ciśnienia nominalnego przekracza współczynnik 800.

Określa to wzór:

V x p ≥ 800 bar x dm3

V - pojemność w dm3 (litrach)

p - nadciśnienie w barach - jest to nadciśnienie określone przez producenta zbiornika lub nadciśnienie nastawy zaworu bezpieczeństwa oraz nadciśnienie > 0,5 bara


Jakie zbiorniki ciśnieniowe nie podlegają dozorowi technicznemu?

Przy okazji muszę uzupełnić powyższe informacje o kilka zagadnień. Urząd Dozoru Technicznego na swojej stronie internetowej jasno precyzuje, które warianty rozwiązań nie wymagają od inwestora rejestracji:

  • grzejniki i nagrzewnice powietrza,

  • zbiorniki w instalacjach ziębniczych o iloczynie nadciśnienia i pojemności ≤ 300 bar x dm3,

  • zbiorniki w instalacjach chłodniczych z rur o średnicy DN≤ 25 z kolektorami i rozdzielaczami o pojemności każdego z nich ≤ 100 dm3 i przekroju ≤ 2 dm3,

  • zbiorniki stanowiące obudowę urządzeń elektrycznych, przewodów energetycznych i telekomunikacyjnych.

Sprężarka odgrywa istotną rolę, ponieważ to od niej wszystko się zaczyna w pneumatyce

Mały zbiornik ciśnieniowy

Omawiając zagadnienie rejestracji zbiornika ciśnieniowego nie sposób pominąć jednego istotnego faktu, który swoje źródło ma w licznych pytaniach od naszych Klientów.

Dostępne w naszej ofercie małe zbiorniki ciśnieniowe oznaczone symbolem PZ-, np. PZ-19 STB, a nie przekraczające pojemności 30 litrów i ciśnienia roboczego 10 bar nie wymagają rejestracji w UDT.


Czym jest paszport zbiornika ciśnieniowego?

Skoro wiemy, jakie zbiorniki ciśnieniowe podlegają rejestracji w UDT, przejdźmy do meritum. Paszport zbiornika ciśnieniowego to kompletny zestaw dokumentów mówiących o konstrukcji zbiornika i jego wykonaniu. Paszport zawiera opis konstrukcji zbiornika i materiałów z jakich został wykonany.

Paszport techniczny zbiornika wystawia jego producent. W skład całego pakietu wchodzą rysunki techniczne produktu wraz z oznaczeniem i rozmieszczeniem króćców, wymiary, wyposażenie. Od jesieni 2021 r. paszporty przesyłane są Klientom jako plik .pdf.

Elementami niezbędnymi w instalacjach sprężonego powietrza są także deklaracje zgodności produktu z dyrektywami ciśnieniowymi. Opcjonalnie do dokumentacji mogą zostać włączone istotne certyfikaty, które może zadeklarować producent zbiornika ciśnieniowego.

Ponieważ producentami zbiorników ciśnieniowych są nie tylko polskie firmy, ale także europejskie, deklaracja zgodności wystawiana jest także w języku angielskim lub np. włoskim. Wprawdzie wytyczne UDT jasno określają, że taki dokument winien być w języku polskim, w praktyce — i z naszego doświadczenia, nie mamy sygnałów świadczących o braku akceptacji przez Urząd obcojęzycznej deklaracji.

Pamiętaj: paszport techniczny zbiornika dostarcza producent, ale to inwestor/klient musi samodzielnie złożyć w rejonowym oddziale Urzędu całą dokumentację wraz z niezbędnymi formularzami, które udostępnia na swojej stronie UDT.


Jak odbywa się rejestracja zbiornika ciśnieniowego?

W przypadku nowych zbiorników ciśnieniowych oraz tych importowanych rejestracja odbywa się poprzez skierowanie pisemnego wniosku do właściwego oddziału Urzędu Dozoru Technicznego w naszym regionie.

Rozpatrzenie podania skutkuje rozpoczęciem badań technicznych, które mają zweryfikować bezpieczeństwo i poprawne wykonanie instalacji. Jeśli nasze urządzenie spełnia wszystkie wymogi, otrzymujemy protokół oraz decyzję zezwalającą na użytkowanie każdego ze sprawdzanych zbiorników.

Finałem procedury jest przesłanie drogą pocztową księgi rewizyjnej oraz wystawienie przez urząd odpowiedniego rachunku. Zanim pomyślnie zostanie dopięta cała procedura, należy przedłożyć wymagane dokumenty. Jednym z nich paszport techniczny zbiornika ciśnieniowego.

Poszukujesz solidnego dostawcy pneumatyki i doradztwa technicznego w zakresie doboru zbiorników ciśnieniowych? Skontaktuj się z nami i poznaj naszej referencje.


Źródła informacji:

Urząd Dozoru Technicznego (stan na dzień: 22.06.2023 r.)

ISAP – Internetowy System Aktów Prawnych (stan na dzień: 22.06.2023 r.)

2023-06-27

Pneumat.

Doradca ds. Techniczno - Handlowych

Opiekunem kategorii jest:
Krzysztof Kornacki
Doradca
ds. Techniczno – Handlowych

tel.: 71 325 74 00
email: kompresory@pneumat.com.pl

Biogram

W zespole doradców technicznych Pneumat. od 2021 roku. Wcześniej przez wiele lat doświadczenie zdobywał w działach sprzedaży, wsparcia technicznego, aftermarketu i serwisu w polskich oddziałach międzynarodowych firm-producentów w branży osuszania i filtracji przemysłowej oraz procesowej. Specjalista wsparcia technicznego w zakresie uzdatniania gazów i cieczy oraz generatorów gazów dla przemysłu i laboratoriów. Z oddaniem, rzetelnością i pasją współpracuje z Klientami, pomagając w doborze optymalnych rozwiązań.

Doradca ds. Techniczno - Handlowych

Opiekunem kategorii jest:
Krzysztof Kornacki
Doradca
ds. Techniczno – Handlowych
tel.: 71 325 74 00
email: kompresory@pneumat.com.pl

Biogram

W zespole doradców technicznych Pneumat. od 2021 roku. Wcześniej przez wiele lat doświadczenie zdobywał w działach sprzedaży, wsparcia technicznego, aftermarketu i serwisu w polskich oddziałach międzynarodowych firm-producentów w branży osuszania i filtracji przemysłowej oraz procesowej. Specjalista wsparcia technicznego w zakresie uzdatniania gazów i cieczy oraz generatorów gazów dla przemysłu i laboratoriów. Z oddaniem, rzetelnością i pasją współpracuje z Klientami, pomagając w doborze optymalnych rozwiązań.