Mocni w działaniu
Ponad 40 lat na rynku

Jak wybrać dopasowane do siebie narzędzie do obróbki metalu?

Narzędzia do obróbki metalu - na co zwrócić uwagę przy doborze?

Obróbka metalu pod kątem jakości uzależniona jest w znacznym stopniu od wykorzystywanych w tym procesie narzędzi. Dobór narzędzi zasilanych sprężonym powietrzem powinien uwzględniać takie parametry jak sprawność energetyczną, wydajność oraz to co najważniejsze, czyli bezpieczeństwo. W poniższym artykule przedstawimy 5 punktów, które są kluczowe przy wyborze narzędzi do obróbki metalu.


Podczas produkcji artykułów żywnościowych bardzo często występuje potrzeba transportu medium. Dobierając sposób realizacji tego procesu, należy wziąć pod uwagę kilka aspektów:

  • Jakie aspekty i parametry wziąć pod uwagę podczas wyboru narzędzia do obróbki metali?

  • Czy są uniwersalne narzędzia używane w obróbce metali?

  • Czy wybór narzędzia jest istotny dla operatora?


I. Prędkość obrotowa

Podczas wyboru różnego typu narzędzi, zawsze należy wziąć pod uwagę ich prędkość, gdyż ma ona bezpośrednie przełożenie na produktywność procesu obróbki materiału. Zalecana prędkość zależy jednocześnie od użycia, jak i obrabianego materiału, lecz równie istotne są parametry takie jak: rodzaj tarcz, ich rozmiar oraz oczekiwany poziom jakości wykończenia powierzchni. Nie znajdziemy jednych i mających wszechstronne zastosowanie wytycznych, które sprawdziłby się przy każdego typu zastosowaniach. Dlatego też operator narzędzia powinien w każdej sytuacji subiektywnie dokonać oceny indywidualnej względem wymagań. Co istotne, nie jest regułą, iż duży poziom prędkości zawsze będzie dla nas optymalny. Są bowiem materiały, które swoją strukturą mogą być przyczyną punktowego nagrzewania, co skutkować może degradacją obrabianego materiału jak i awarią samego narzędzia pneumatycznego.

Szlifierka kątowa wykorzystywana przy obróbce metalu
Obróbka elementów metalowych

II. Materiał

Obrabianie różnego typu materiałów związane jest ze zróżnicowanymi względem siebie wymaganiami, dlatego też uniwersalne narzędzie to mit. W celu osiągnięcia najbardziej korzystnych wyników, operator narzędzia zobligowany jest do doboru produktu pod konkretny materiał. Przykładowo, stal jak i stopy stali zazwyczaj bardzo ciężko się szlifuje, co powinno przełożyć się na wysoką moc dobieranego narzędzia – tylko tak osiągniemy pożądaną wydajność pracy. Inaczej ma się jednak sytuacja z tworzywami sztucznymi wzmocnionymi włóknami (kompozyty FRP), które zasadniczo wymagają bardziej delikatnego podejścia w obróbce. W tym celu, aby osiągnąć najbardziej oczekiwane wyniki, należy zastosować właściwą prędkość oraz dopasowany klej. Ważne jest także przeciwdziałanie roztapianiu się kompozytu FRP na materiale ściernym.


III. Zastosowanie

Dedykowane użycie pełni istotną rolę w trakcie dobierania pożądanego narzędzia, gdyż zróżnicowane prace determinują często inne funkcje danego narzędzia pneumatycznego. Przykładowo, aby skutecznie ciąć, fazować lub też niwelować spoiny należy wykorzystywać szlifierki kątowe i szlifierki czołowe (pionowe). Wskazane jest również, aby wyposażyć je w tarcze szlifierskie i tnące stworzone z myślą właśnie o takiej pracy. Wybór narzędzia o małej prędkości obrotowej jak np. mimośrodowej szlifierki kątowej, będzie dobrym rozwiązaniem do pracy związanej ze szlifowaniem powierzchni. Z kolei jeśli mamy prace wykończeniowe, to idealnym narzędziem będzie szlifierka mimośrodowo-obrotowa oraz szlifierka taśmowa ze scentralizowanym układem próżniowym. Wartym polecania modele jest mimośrodowa szlifierka pneumatyczna CP7250CVE firmy Chicago Pneumatic, bowiem jej działanie jest wolne od oleju i skutecznie usuwa zanieczyszczenia w trakcie pracy szlifierskiej.

Poręczna szlifierka trzpieniowa prosta zasilana sprężonym powietrzem
Szlifierka kątowa CP

IV. Bezpieczeństwo i ergonomia

Bezpieczne warunki pracy i wygoda operatora to elementy, które wpływają na wydajność pracy, dlatego także należy mieć je na uwadze. Kluczowa będzie tutaj choćby relacja moc-masa, która determinuje to, czy operator narzędzia będzie miał możliwość użytkowania narzędzia w pracy ciągłej w długim okresie. Kolejnym elementem wpływającym na wygodę i bezpieczeństwo jest układ automatycznego wyważania, który w znacznej mierze ogranicza wibracje, na które może być narażony operator. Owe rozwiązanie zwiększy bezpieczne użycie narzędzi pneumatycznych oraz zmniejszy potencjał zmęczenia pracownika, co wydłuża jego produktywność.


V. Funkcjonalne rozwiązania

Dodatkowe funkcje w narzędziach pneumatycznych mogą wpłynąć decyzję zakupową. Warto zwrócić uwagę na tego rodzaju dodatkowe funkcje, które przykładowo mogą powodować oszczędności energetyczne lub poprawiające wydajność. Aby ograniczyć przestoje do minimum, warto zwrócić uwagę na funkcję blokady wrzeciona, w którą wyposażone są niektóre narzędzia pneumatyczne. Wpływa ona na szybkość wymiany materiałów ściernych, a więc maksymalnie przyspiesza tą operację. Układy automatycznego wyważania to nie tylko maksymalizacja współczynnika ergonomii, ale także ulepszenie wydajności związanej z usuwaniem materiału nawet o 15%. Dzięki temu, operatorzy w pełni bezpiecznie mogą korzystać z narzędzi przez relatywnie długi czas. W tym samym czasie niwelują eksploatację tarcz ściernych co pozytywnie wpływa na opłacalność, gdyż nie ma konieczności zakupu kilku tarcz na wymianę.

Wygodne i ergonomiczne urządzenie do obróbki różnych powierzchni metalowych
Prosta szlifierka do wygodniejszej obróbki

Podsumowując, nie ma jednego niezastąpionego we wszelkich zastosowaniach narzędzia do obróbki metalu. Czasami firmy decydują się na wybór wielofunkcyjnych narzędzi, gdyż dają one możliwość pracy ze zróżnicowanymi rodzajami materiałów i różnych zastosowań. Może to jednak wpływać na osiągane gorszych wyników podczas obróbki danych metali i realizowaniu wyznaczonych prac. W celu wyboru optymalnego narzędzia do metalu, zasadna zatem wydaje się szczegółowa analiza, którą mamy nadzieję tym artykułem Państwu w ogólny sposób nakreśliliśmy.

2022-11-22

Pneumat

Product Manager - działu narzędzi

Autor:
Paweł Barsznica
Product Manager
działu narzędzi

Product Manager - działu narzędzi

Autor:
Paweł Barsznica
Product Manager
działu narzędzi