Mocni w działaniu
Ponad 40 lat na rynku

Na co zwrócić uwagę przy wyborze szlifierki oscylacyjnej, mimośrodowej?

Szlifierka oscylacyjna czy mimośrodowa? Różnice, parametry doboru

Szlifierka oscylacyjna czy mimośrodowa

Zadaniem szlifierek jest zeszlifowanie warstwy materiału, a głównym warunkiem decydującym , którą szlifierkę wybierzemy to rodzaj obrabianej powierzchni.

Jeżeli szlifierka będzie miała za zadanie obrabianie dużych płaskich powierzchni takich jak elementy drewniane, betonowe itd. najlepszym rozwiązaniem będzie szlifierka oscylacyjna.

Szlifierka mimośrodowa idealnie odnajdzie się przy szlifowaniu mniejszych i zakrzywionych powierzchni takich jak elementy drewniane, lakierowane, szpachlowane.


W artykule znajdziesz odpowiedzi na pytania:

  • Jakie parametry wziąć pod uwagę przy wyborze szlifierki oscylacyjnej?

  • Szlifierka oscylacyjna czy mimośrodowa?

  • Jaka szlifierka oscylacyjna do szpachli, drewna?


Szlifierka oscylacyjna

Krótki ruch drgania i bardzo wysoka częstotliwość ruchów sprawia, że szlifierka oscylacyjna w krótkim czasie usuwa szlifowany materiał, czas w jakim to robi zależny jest także od rodzaju materiału ściernego użytego do obróbki.

Kształt szlifierki oscylacyjnej najczęściej kwadratowy bądź prostokątny pozwala na dokładne zeszlifowanie rogów obrabianego materiału.

Szlifierka oscyalcyjna CP typu delta
Szlifierki oscylacyjne

Szlifierka mimośrodowa

Oprócz tego, że jak szlifierka oscylacyjna posiada ruch wahadłowy dodatkowo wykonuje ruch obrotowy wokół własnej osi.

Dzięki czemu idealnie nadaje się do obróbki kształtów nieregularnych.

Dowiedz się, jakie są zalety szlifierki mimosrodowej

Parametry szlifierek są istotne!

Parametry pracy to kluczowy punkt w wyborze odpowiedniego narzędzia. Błędnie dobrane narzędzie może niepotrzebnie wydłużyć czas pracy bądź zniszczyć obrabiany materiał.

Podstawowe parametry które pomogą nam odpowiednio dobrać narzędzie pneumatyczne to:

Skok oscylacji - od 2.5mm do 10mm.

Moc – jest to parametr który dobierany jest z zależności od aplikacji np. szlifowanie małych elementów drewnianych nie będzie potrzebować tak dużej mocy jak szlifowanie metalowych powierzchni. Im większa moc tym efektywniej pracuje narzędzie.

Średnica dysku/wielkość stopy – Funkcjonalność szlifierki zależy od wielkości tarczy , która dobierana do odpowiedniej aplikacji i narzędzia. Im większa średnica tym większe pole obrabianego materiału. Należy pamiętać o dobraniu odpowiedniej mocy narzędzia które będzie wydajne z daną wielkością średnicy dysku i obrabianego materiału.

Liczba oscylacji wyrażona w ilości oscylacji na minutę – im wyższa liczba oscylacji , tym wydajniej pracuje szlifierka pneumatyczna. Najczęściej spotykane są narzędzia z liczbą oscylacji od 19000 do 27000 na minutę.

Dodatkowymi parametrami w wyborze narzędzi do szlifowania są opcje wbudowanych systemów odciągu, poziom wibracji, mocowanie materiału ściernego itd.

Jeśli dobrze dobierzemy wszystkie parametry narzędzi szlifujących do danej aplikacji , wówczas otrzymamy narzędzie skrojone na miarę naszych potrzeb , które będzie służyło przez długi czas.

2022-12-19

Pneumat.

Młodszy doradca ds. Techniczno - Handlowych

Autor:
Dawid Lizun
Młodszy doradca
ds. Techniczno - Handlowych

Młodszy doradca ds. Techniczno - Handlowych

Autor:
Dawid Lizun
Młodszy doradca
ds. Techniczno - Handlowych