Mocni w działaniu
Ponad 40 lat na rynku

Oszczędny przedmuch elementów przy użyciu zaworu oscylacyjnego sterowanego pneumatycznie

Case Study - Jak oszczędzić sprężone powietrze stosując zawór oscylacyjny do przedmuchu?

Jak niewielkim kosztem osiągnąć oszczędności powietrza na poziomie 50% podczas odmuchiwania elementów? O tym przekonał się nasz Klient prowadzący działalność w branży automotive. Ty również możesz poznać proste rozwiązanie, które przyniesie realne oszczędności w Twoim zakładzie, czytając poniższy wpis.

Odmuchiwanie w branży automotive

Odmuchiwanie elementów w sposób ciągły oznacza nieustanny pobór sprężonego powietrza z układu podczas pracy linii produkcyjnej. Niektóre aplikacje wymagają takiej formy realizacji procesu. Bywa jednak, że stanowi ona źródło niepotrzebnych kosztów. Przeczytaj opis jednej z naszych realizacji, gdzie odmuch ciągły zastąpiliśmy pulsacyjnym. Dzięki tej zmienie udało się nam ograniczyć zużycie powietrza o 50%!

Klient z branży automotive zgłosił nam potrzebę wdrożenia rozwiązania, które pozwoli mu wygenerować oszczędności w procesie odmuchiwania elementów. Do tej pory stanowisko do przedmuchiwania pracowało w sposób ciągły w zakładzie. Efekty modernizacji procesu przewyższyły oczekiwania Klienta.

Zastany proces:

  • W zakładzie występuje potrzeba odmuchiwania elementów z kurzu, pyłu i innych drobnych zabrudzeń.

  • Elementy odmuchiwane są za pomocą dysz powietrznych w sposób ciągły.

  • Stanowisko do przedmuchiwania pracuje bezustannie podczas każdej zmiany.

  • Układ pobiera dużą ilość powietrza, co przekłada się na wysokie koszty.


Usprawniony proces:

Proces odmuchiwania elementów przebiegał w sposób ciągły, jednak aplikacja tego nie wymagała. Elementy musiały być jedynie oczyszczone z kurzu i pyłu. Nie trzeba było ich osuszać. Po dokładnym zapoznaniu się z przypadkiem doszliśmy do wniosku, że oszczędności przyniesie zmiana sposobu odmuchiwania na pulsacyjny. Po rozważeniu możliwości modernizacji procesu, zdecydowaliśmy się na przetestowanie zaworu oscylacyjnego sterowanego pneumatycznie AZ 1/4". Po odpowiednim skonfigurowaniu zaworu otrzymaliśmy zawór pulsacyjny sterowany pneumatycznie. Ogromną zaletą zastosowania tego rodzaju zaworu była możliwość ustawienia częstotliwości pulsacji za pomocą pokręteł.

Zawory oscylacyjne do przedmuchu

Podczas wykonywania testów skuteczności wytypowanego rozwiązania wykorzystaliśmy do pomiarów przepływomierz termiczny kalorymetryczny. Najpierw zmierzyliśmy przepływy na istniejącej instalacji, a następnie zamontowaliśmy zawór oscylacyjny. Efekt, jaki osiągnęliśmy przeszedł oczekiwania Klienta. W pewnych ustawieniach udało się osiągnąć oszczędności powietrza nawet na poziomie 50%. Wszystko to dzięki zastosowaniu zaworu wraz z osprzętem zamykając się w kwocie poniżej 1000zł!

Oszczędne
rozwiązanie

Optymalizacja
procesu

Właściwy
dobór


Gdzie jeszcze sprawdzi się to rozwiązanie?

Podobna aplikacja sprawdzi się w miejscach, gdzie nie jest potrzebny ciągły odmuch elementów. Zawór pneumatyczny oscylacyjny odpowiedzialny za realizację pulsacyjnego odmuchiwania detali znajdzie zastosowanie w branżach, gdzie wymagane jest oczyszczenie produktów z kurzu, pyłu, wiórów obrabianego materiału itp. Będzie to m.in. przemysł meblarski, motoryzacyjny, opakowaniowy.

Rozwiązanie nie sprawdzi się jednak we wszystkich warunkach. Nie przyniesie pożądanego efektu np. w miejscach, gdzie detal musi być całkowicie osuszony. Skontaktuj się z nami, a znajdziemy odpowiednie rozwiązanie dla Twojej aplikacji.


Ikona linii produkcyjnej

Linie
produkcyjne

Ikona przemysłu motoryzacyjnego

Przemysł
motoryzacyjny

Ikona przemysłu opakowaniowego

Przemysł
opakowaniowy

Jeśli Ty również poszukujesz oszczędności sprężonego powietrza, a co za tym idzie obniżenia kosztów swojej działalności, skontaktuj się z nami. Nasze doświadczenie i szeroki wybór rozwiązań pomogą Ci zoptymalizować procesy zachodzące w Twoim zakładzie.


2023-03-22

Pneumat.

Autor:
Adam Stec
Regionalny doradca
ds. Techniczno - Handlowych

Regionalny doradca ds. Techniczno - Handlowych

Autor:
Adam Stec
Regionalny doradca
ds. Techniczno - Handlowych