Mocni w działaniu
Ponad 40 lat na rynku

Siłownik specjalny z dodatkowym prowadzeniem do stabilizowania obrabianego elementu

Case Study – Jak zautomatyzowaliśmy proces stabilizowania elementu obrabianego przez maszynę CNC?

Automatyzacja procesu, większa kontrola jakości, obniżenie kosztów i zwiększenie wydajności pracy w zakładzie. Takie korzyści przyniosła modernizacja układu do ustawiania i przytrzymywania obrabianego przez maszynę CNC elementu w zakładzie naszego Klienta. Dotychczas elementy nie były pozycjonowane w dokładnie tym samym miejscu. Proces wymagał ciągłego nadzoru pracownika i nie był wydajny przez częste występowanie błędnie obrobionego detalu, który nie spełniał obowiązującej normy.

Usprawnienie układu maszyny CNC

Podczas obrabiania elementów maszyną CNC kluczowe jest ustabilizowanie ich w odpowiednim miejscu. W przeciwnym razie produkty będą się przemieszczały, a wykonana przez maszynę praca będzie nieprecyzyjna. Przeczytaj mój wpis i przekonaj się jakie rozwiązanie pozwoliło na przytrzymanie w pożądanym miejscu obrabianego detalu w zakładzie branży automotive.

Dowiedz się, jakie rozwiązanie zastosowaliśmy przy stabilizacji elementu w maszynie CNC

W zakładzie naszego Klienta produkowane elementy są poddawane obróbce skrawaniem w maszynie CNC. Detale pozycjonowane są za pomocą dwóch siłowników, jednak nie zawsze ustawiane są w dokładnie tym samym miejscu. Dobraliśmy odpowiedni produkt, który całkowicie rozwiązał problem Klienta.


Zastany proces:

  • W zakładzie produkuje się silniki hydrauliczne.

  • Wybrane komponenty obrabiane są numerycznie.

  • W maszynie CNC zamocowany jest zespół siłowników. Pierwszy siłownik z prowadzeniami zamontowany jest w pozycji poziomej, a do niego zamocowany jest siłownik w pozycji pionowej.

  • Najpierw ruch wykonuje siłownik poziomy, a następnie siłownik pionowy z detalem do obróbki.

  • Operator musi korygować ustawienie obrabianego detalu ręcznie, ponieważ siłowniki nie są w stanie ustawić go za każdym razem w tym samym miejscu.

  • Każdy obrabiany detal musi mieścić się w określonej tolerancji wymiarowej. Jeśli ją przekroczy, cały produkt nie przejdzie testów jakościowych i musi zostać ponownie rozebrany i złożony. Wiąże się to ze zmniejszeniem wydajności oraz zwiększeniem kosztów w zakładzie.


Usprawniony proces:

Celem modernizacji układu było całkowite usztywnienie detalu, który jest obrabiany numerycznie, zwiększanie powtarzalności przy produkcji i wyeliminowanie strat w produkcji. Klientowi zależało także, aby montaż siłownika wymagał jak najmniej zaangażowania, dlatego zaproponowaliśmy modernizację siłownika, który już jest w maszynie. Do siłownika standardowego opracowaliśmy dodatkowe prowadzenie, które usztywniło pracę siłownika poziomego. Dzięki temu także obrabiany element jest całkowicie usztywniony.

Do rozwiązania zastosowano siłownik z prowadzeniem

Dzięki usprawnieniu procesu udało się wyeliminować konieczność ciągłego nadzoru operatora nad układem. Nie musi on już ręcznie pozycjonować detalu w maszynie CNC. Zwiększyła się wydajność dzięki zminimalizowaniu ilości niewłaściwie obrobionych produktów. Obniżyły się koszty, ponieważ większość detali przechodzi pomyślnie kontrolę jakości. Pozornie niewielka zmiana przyczyniła się do wielu korzyści w zakładzie naszego Klienta.

Zwiększona
wydajność

Optymalizacja
procesu

Kontrola
jakości

Automatyzacja
procesu

Obniżenie
kosztów


Gdzie jeszcze sprawdzi się to rozwiązanie?

Taki siłownik z prowadzeniem sprawdzi się w każdej aplikacji, gdzie występuje konieczność umieszczenia elementu w pożądanym miejscu i ustabilizowanie go. Taki proces wymagany jest często podczas obrabiania detalu np. w branży automotive, lotniczej, produkcji maszyn i wielu innych.


Ikona przemysłu motoryzacyjnego

Przemysł
motoryzacyjny

Ikona linii produkcyjnej

Linie
produkcyjne

Ikona przemysłu lotniczego

Przemysł
lotniczy


Skontaktuj się z naszym Biurem Regionalnym obsługującym Klientów w Twoim województwie. Chętnie odwiedzą Twój zakład i pomogą rozwiązać problemy, a także zoptymalizować realizowane procesy.

2024-02-12

Pneumat.

Autor:
Tomasz Rzeźnik
Regionalny doradca
ds. Techniczno - Handlowych

Regionalny młodszy doradca ds. Techniczno - Handlowych

Autor:
Tomasz Rzeźnik
Regionalny doradca
ds. Techniczno - Handlowych