Mocni w działaniu
Ponad 40 lat na rynku

Zawory kulowe gazowe: do gazu ziemnego, co, itd.

  • Produkty
Materiał korpusu:
mosiądz niklowany
Materiał kuli:
mosiądz chromowany
Materiał rączki:
aluminium
Ocena średnia:
Liczba wariantów: 8
Materiał korpusu:
mosiądz niklowany
Materiał kuli:
mosiądz chromowany
Materiał rączki:
aluminium
Ocena średnia:
Liczba wariantów: 8
Materiał korpusu:
mosiądz niklowany
Uszczelnienie kuli:
PTFE
Ciśnienie robocze:
1 bar
Ocena średnia:
Liczba wariantów: 3
Materiał korpusu:
stal nierdzewna 1.4408
Materiał kuli:
stal nierdzewna 1.4408
Materiał rączki:
stal nierdzewna pokryta tworzywem
Ocena średnia:
Liczba wariantów: 6

Zawór kulowy jest jednym z najczęściej stosowanych zaworów zamykających armatury w różnego rodzaju instalacjach. Stosowany jest na rurociągach w celu odcięcia lub otwarcia przepływu mediów zarówno ciekłych i gazowych. Zaworem kulowym nie ma możliwości sterowania wielkością przepływu. Elementem zamykającym przepływ jest kula uszczelniona teflonem osadzona w korpusie, co przekłada się na szczelne odcięcie przepływu czynnika. W celu odcięcia przepływu przekręcamy rączkę/dźwignię/motylek o 90 stopni, co powoduje szybkie zamknięcie obiegu na instalacji. Materiał z jakiego są wykonane kurki kulowe (stal nierdzewna, mosiądz niklowany, stal węglowa), łatwość obsługi oraz ich szczelna budowa, przekładają się bezpośrednio na długą  żywotność oraz niezawodność zaworów. Główna cechą kurków kulowych  jest ich szeroki zakres zastosowań oraz różnorodność modeli. Jedną z gałęzi przemysłu gdzie znajdują zastosowanie zawory kulowe są instalacje gazu.

Zawory kulowe do gazu w budowie nie odbiegają od reszty kurków kulowych, cechami jakie je wyróżniają są:

  • Żółty kolor rączki/dźwigni
  • Atesty producenta o dopuszczeniu do instalacji gazowych
  • Wysokiej jakości uszczelnienia – w wybranych modelach systemy uszczelnień w razie pożaru powoduje samo doszczelnienie zaworu

Wysoka szczelność jest najważniejszym czynnikiem, jakie musi spełnić zawór, ponieważ przy mediach jakimi są gazy, ma to bezpośredni wpływ na bezpieczeństwo instalacji oraz użytkowników. Przy kurkach do gazu producent na etapie produkcji kontroluje jakość wykonania, natomiast już na rurociągach powinna się odbyć próba szczelności zaworu.

Zawory do gazu są certyfikowane przez różne instytucje – zależnie od instalacji klient może wymagać różnych dokumentów – mogą to być certyfikaty ciśnieniowe PED, deklaracje dopuszczenia do gazu MOP, TAS lub DVGW oraz certyfikaty zgodności właściwości użytkowych.

Tak jak w innych popularnych modelach, zawory do gazu są wykonane z mosiądzu, stali węglowej lub stali nierdzewnej, oraz występują zarówno w wersji gwintowanej jak i kołnierzowej. Model  i rozmiar zaworu gazowego należy dostosować do rodzaju rurociągu oraz parametrów przepływu gazu w obiekcie.

Instalacje gazu to takie układy gdzie armatura powinna być dobrana jak najwyższej jakości – proste w obsłudze i serwisowaniu rozwiązanie jakim jest zawór kulowy, ale wykonane w wysokiej jakości będzie użytkowany bezpiecznie przez wiele lat. Decydując się na zakup zaworku do gazu skorzystaj z oferty rzetelnego dostawcy jakim jest Pneumat.

Solidne wykonanie w parze z atrakcyjną ceną, przekłada się na popularność zaworków na instalacjach w przemyśle jak i w naszych domach. W celu wyboru najlepszego rozwiązania zapraszamy do zakupów jak i kontaktu z naszymi doradcami!

Faq - Zawory kulowe do gazu - Najczęściej zadawane pytania

Zawór kulowy to typ zaworu, w którym przepływ medium (w tym przypadku gazu) jest kontrolowany przez obracającą się kulę z otworem. Kiedy otwór jest w linii z przepływem, medium może być transportowane, a gdy kula jest obrócona o 90 stopni, przepływ jest zablokowany.

Zawory kulowe są odporne na korozję, mają długą żywotność i zapewniają szybką i precyzyjną obsługę przepływu medium. Ich konstrukcja minimalizuje ryzyko wycieków.

Najczęściej używane materiały to stal nierdzewna, mosiądz oraz stal węglowa, często pokryte warstwą antykorozyjną lub chromowaną.

Tak, wiele zaworów kulowych jest zaprojektowanych do pracy w wysokich ciśnieniach. Zawsze należy sprawdzić specyfikacje techniczne zaworu przed jego instalacją.

Popularne rozmiary to od 1/4 cala do 6 cali, w wykonaniu gwintowanym bądź kołnierzowym. Rozmiar zależy od potrzeb i budowy konkretnej instalacji.

W zależności od intensywności użytkowania i środowiska pracy, zaleca się regularne sprawdzanie zaworów co najmniej raz w roku.

Konstrukcja  jest taka sama dla oby dwu instalacji, ale zawory do gazu posiadają certyfikaty do gazów niebezpiecznych oraz spełniają bardziej rygorystyczne normy bezpieczeństwa.

W zaworze kulowym uszczelnienie jest zazwyczaj realizowane poprzez stosowanie uszczelek wykonanych z tworzywa sztucznego, takiego jak PTFE, które zapewniają szczelność przy połączeniu kuli z korpusem.

Nie. Zawsze warto sprawdzić specyfikację zaworu, aby upewnić się, że jest on odpowiedni dla danego medium.

Zawory kulowe do gazu muszą posiadać certyfikaty potwierdzające użytkowanie w instalacjach gazowych takie jak MOP5, DVGW itp, które dotyczy zaworów gazowych zarówno w instalacjach przydomowych jak i przemysłowych.

Zawory kulowe oferują szybką operację, wysoką niezawodność, długą żywotność oraz minimalne ryzyko wycieku.

Zawory kulowe są znane z bardzo niskiego spadku ciśnienia i oferują prawie pełny przepływ gdy są otwarte.

Najczęstsze problemy to nieszczelności poprzez zużycie elementów roboczych.

Zawory kulowe są stosowane w wielu aplikacjach, w tym w dystrybucji gazu, stacjach przesyłowych, magazynach gazu oraz w produkcji gazu.

Tak, zawory kulowe są stosunkowo łatwe w montażu, ale zawsze warto zwrócić się do specjalisty w przypadku instalacji w skomplikowanych systemach.

Chociaż zawory kulowe służą głównie do pełnego otwierania i zamykania, niektóre modele pozwalają na pewną regulację przepływu. Jednak do precyzyjnej kontroli przepływu zaleca się stosowanie innych typów zaworów, takich jak zawory iglicowe.

Należy zawsze postępować zgodnie z zaleceniami producenta. Przed rozpoczęciem instalacji upewnij się, że przepływ gazu jest całkowicie zablokowany i obszar jest dobrze wentylowany. Należy także używać odpowiednich narzędzi i osprzętu, a także regularnie sprawdzać stan zaworu i przylegających połączeń w celu zapewnienia bezpiecznego funkcjonowania systemu. Pamiętaj, że prawidłowa instalacja i konserwacja zaworów kulowych jest kluczem do ich efektywnego i bezpiecznego działania, zwłaszcza w systemach gazowych. Zawsze warto skonsultować się z ekspertem w zakresie instalacji i obsługi zaworów w celu zapewnienia optymalnego funkcjonowania.

Category Manager

Opiekunem kategorii jest:
Kamil Baryń
Category Manager
tel.: 71 325 74 00
email: armaturaprzemyslowa@pneumat.com.pl

Biogram

Absolwent Politechniki Wrocławskiej, wydziału Mechanicznego. Swoją przygodę z pneumatyką zaczynał od pracy w dziale serwisu przy maszynach konfekcjonujących. Od 2011 roku rozwija dział armatury przemysłowej w Pneumacie. „Turysta przemysłowy”, który woli spotkania z Klientami na linii produkcyjnej od oglądania „Jak to jest zrobione”.

Category Manager

Opiekunem kategorii jest:
Kamil Baryń
Category Manager
tel.: 71 325 74 00
email: armaturaprzemyslowa@pneumat.com.pl

Biogram

Absolwent Politechniki Wrocławskiej, wydziału Mechanicznego. Swoją przygodę z pneumatyką zaczynał od pracy w dziale serwisu przy maszynach konfekcjonujących. Od 2011 roku rozwija dział armatury przemysłowej w Pneumacie. „Turysta przemysłowy”, który woli spotkania z Klientami na linii produkcyjnej od oglądania „Jak to jest zrobione”.