Mocni w działaniu
Ponad 40 lat na rynku

Powszechnie obowiązujące ustawy i rozporządzenia

  • Info
  • Bestsellery

Ustawa o ochronie pracy
 
§3
Pracodawca jest zobowiązany do podjęcia wymaganych środków z zakresu ochrony pracy, uwzględniających panujące warunki, które mają wpływ na zdrowie i bezpieczeństwo osoby zatrudnionej w trakcie wykonywania przez nią pracy. Przy tym pracodawca  postarać o poprawę bezpieczeństwa i ochrony pracy osoby zatrudnionej.

§4 
Zasady ogólne.
Praca musi być tak zorganizowana, aby zagrożenie dla życia zostało w możliwie największym wymiarze wyeliminowane a zagrożenie istniejące zredukowane do jak najniższego poziomu.

§5 
Ocena warunków pracy.
Pracodawca poprzez ocenę zagrożenia związanego z pracą, jaką wykonuje osoba zatrudniona podaje, jakie środki z zakresu ochrony pracy są konieczne.

 

 

ROZPORZĄDZENIE W SPRAWIE ZDROWIA I BEZPIECZEŃSTWA PODCZAS PRACY


§ 3 
Ocena zagrożenia
Pracodawca w przypadku oceny zagrożenia według §5 „Ustawy o ochronie pracy” 
powinien zapewnić środki konieczne dla bezpiecznego używania sprzętu roboczego. 
Przy tym w szczególności powinien uwzględnić zagrożenia, które są związane z używaniem sprzętu roboczego, lub które powstają na miejscu pracy na skutek wzajemnych oddziaływań miedzy sobą sprzętów roboczych.

§ 4 
Wymagania dotyczące przygotowania i używania sprzętu roboczego.
Pracodawca musi zapewnić odpowiednie, bezpieczne warunki pracy.  Osoba zatrudnionej powinna otrzymać sprzęt roboczy, który jest przystosowany do warunków  istniejących w miejscu pracy. Sprzęt roboczy jeśli jest użytkowany zgodnie z przeznaczeniem powinien zagwarantować bezpieczeństwo i ochronę zdrowia.

 

 

 

ROZPORZĄDZENIE O STANOWISKACH PRACY

§3 
Urządzanie i eksploatacja stanowisk pracy.
Pracodawca musi zatroszczyć się o to, aby stanowiska pracy zostały urządzone i były eksploatowane zgodnie z przepisami tego rozporządzenia włącznie z załącznikami, w taki sposób, że nie stwarzają żadnych zagrożeń dla bezpieczeństwa i zdrowia osoby zatrudnionej.



ROZPORZĄDZENIE O URZĄDZENIACH CIŚNIENIOWYCH 97/23/EG

 1. Informacje ogólne
Urządzenia ciśnieniowe muszą być tak zaprojektowane, wyprodukowane, sprawdzone a w razie potrzeby wyposażone i zainstalowane, żeby zapewniały bezpieczeństwo zgodnego z instrukcja producenta użytkowania.
2.3 Środki przygotowawcze do zapewnienia bezpieczeństwa w posługiwaniu się urządzeniem i eksploatacji. 
Instalacje obsługujące urządzenia ciśnieniowe muszą być wykonane w sposób, który zapewni uniknięcie oszacowanego według prawdopodobieństwa zagrożenie.



DIN EN 983


5. Wymogi i/lub środki bezpieczeństwa.
Projektując urządzenia pneumatyczne do maszyny należy uwzględnić wszystkie przewidywane zastosowania i warunki eksploatacji. 
Należy wykonać analizę ryzyka zagrożeń związanych z użytkowaniem urządzenia pneumatycznego.
 5.1.1 Podstawowe wymagania dotyczące projektu i wykonania urządzeń pneumatycznych.
Wszystkie elementy konstrukcyjne należy wybrać i zaprojektować w taki sposób, aby zapewniały one o bezpieczeństwo podczas prawidłowej eksploatacji.

  



DIN EN ISO 4414


5.2 Podstawowe wymagania dotyczące konstrukcji i projektowania instalacji pneumatycznych
5.2.1 Wybór elementów konstrukcyjnych
5.2.1.1 Wszystkie elementy konstrukcyjne i rurociągi instalacji muszą zostać wybrane lub zaprojektowane w taki sposób, aby zapewniały bezpieczeństwo podczas eksploatacji.





Przytoczone ustawy, rozporządzenia, dyrektywy, normy DIN i inne przepisy nie stanowią pełnych treści ustaw, lecz jedynie ich część, o ile mają one znaczenie dla danych produktów.  Wyboru dokonano zgodnie z należytą starannością. 
Nie ponosimy odpowiedzialności za poprawność i aktualność przytoczonych fragmentów ustaw.