Mocni w działaniu
Ponad 40 lat na rynku

Usprawnij proces transportu substancji sypkich za pomocą pompy transportowej VTRF

Case Study – Jak podnieść efektywność transportu materiałów sypkich?

Prowadzisz zakład przemysłu spożywczego i poszukujesz rozwiązań, które usprawnią kluczowe dla niego procesy? W tego rodzaju zakładach produkcja składa się z wielu etapów, a jednym z nich jest transport różnorodnych substancji. Zadanie to może odbywać się z wykorzystaniem wyłącznie pracy człowieka. Bywa to jednak czasochłonne, uciążliwe i niekiedy niebezpieczne dla zdrowia pracowników. Aby zautomatyzować proces, usprawnić go i zwiększyć bezpieczeństwo, warto zastanowić się nad rozwiązaniami z zakresu pneumatyki.


Jak szybko i efektywnie transportować materiały sypkie

Podczas produkcji artykułów żywnościowych bardzo często występuje potrzeba transportu medium. Dobierając sposób realizacji tego procesu, należy wziąć pod uwagę kilka aspektów:

  • rodzaj oraz stan skupienia medium,

  • ilość transportowanych substancji,

  • usytuowanie zbiornika docelowego (może on znajdować się niżej, wyżej lub na wysokości zbiornika, z którego substancja jest transportowana).

Jak szybko i efektywnie transportować materiały sypkie

U naszego Klienta zajmującego się produkcją budyniów, kisieli i galaretek zastosowaliśmy rozwiązanie, które znacznie usprawniło proces transportu medium sypkiego.

Zastany proces:

  • zbiornik usytuowany na wysokości ponad 2 m,

  • zbiornik należy uzupełniać różnymi rodzajami przypraw znajdującymi się w wiadrach ważących po 20 kg każdy,

  • pracownik ręcznie transportuje przyprawy wchodząc na drabinę i wsypuje je do zbiornika.


Usprawniony proces:

Zaproponowaliśmy zastosowanie pompy eżektorowej do transportu materiałów sypkich VTRF15-6-SS wraz z wężami do substancji spożywczych Espiro PU AS fi 50 mm. Ze względu na specyfikę branży koniecznym było zastosowanie pompy wykonanej ze stali nierdzewnej oraz węży spełniających normy pozwalające na kontakt z żywnością. Dodatkowo przewód Espiro PU posiada gładką wewnętrzną ściankę zapobiegającą gromadzeniu się osadu. Ponadto wąż z poliuretanu jest pięciokrotnie bardziej odpornym na ścieranie niż ten wykonany z PVC. Po wdrożeniu rozwiązania, pracownik zakładu musi jedynie umieścić końcówki węży w pojemnikach z przyprawami i bezpośrednio z nich są one transportowane przy użyciu pompy do docelowego zbiornika.


Pompa transportowa
Wąż odciągowy do substancji spożywczych

Dzięki wdrożeniu tego niedużego gabarytowo rozwiązania minimalizujemy ryzyko wystąpienia wypadku przy wnoszeniu ciężkich opakowań substancji sypkich po drabinie czy przeciążenia pracownika. Dodatkowo czas wykonywania czynności został skrócony.

Bezpieczne
warunki pracy

Skrócony czas
wykonywania pracy

Automatyzacja
procesu

Produkt stosowany
w branży spożywczej


Gdzie jeszcze sprawdzi się to rozwiązanie?

Potrzeba transportu substancji sypkich występuje w piekarniach, cukierniach, palarniach kawy oraz innych zakładach przetwarzających lub produkujących żywność. Jednak nie tylko w przemyśle spożywczym się z nią spotkamy. Eżektor transportowy wraz z wężami sprawdzi się także w branży farmaceutycznej, kosmetycznej i chemicznej.

Ikona przemysłu spożywczego

Przemysł spożywczy

Ikona przemysłu farmaceutycznego i kosmetycznego

Przemysł farmaceutyczny
i kosmetyczny

Ikona przemysłu chemicznego

Przemysł chemiczny

Transportowanie materiałów sypkich za pomocą eżektora transportowego i węży odciągowych
Wnętrzne pojemnika z materiałem sypkim oraz z urządzeniem transportujacym do innego miejsca
Proces transportu medium sypkiego

Jeśli poszukujesz podobnego rozwiązania dla swojego zakładu, skontaktuj się z naszymi mobilnymi Doradcami techniczno-handlowymi, obsługującymi klientów na terenie całego kraju. Chętnie odwiedzą Twoją firmę i zaproponują rozwiązania dopasowane do Twoich potrzeb.

2022-11-21

Pneumat

Autor:
Mariusz Kapituła
Regionalny doradca
ds. Techniczno – Handlowych

Regionalny doradca ds. Techniczno - Handlowych

Autor:
Mariusz Kapituła
Regionalny doradca
ds. Techniczno – Handlowych