Mocni w działaniu
Ponad 40 lat na rynku

Czy można naprawić sprężynę gazową?

Naprawa, regeneracja sprężyny gazowej – dlaczego NIE należy tego robić!

Utrata siły w sprężynie gazowej jest spowodowana uszkodzeniem uszczelnienia. Nie ma możliwości wymiany uszczelnienia, z tego powodu musimy zastosować nowy siłownik gazowy. Cylinder sprężyny gazowej wypełniony jest azotem pod wysokim ciśnieniem, z tego względu pod żadnym pozorem nie należy ponownie nabijać sprężyny, ponieważ stanowi to potencjalnie niebezpieczną sytuację.

Czy można naprawić sprężynę gazową? Odpowiedź brzmi: Nie. Sprężyna gazowa jest to element zagniatany, co czyni ją elementem nierozbieralnym.


W artykule znajdziesz odpowiedzi na pytania:

  • Z czego wynika spadek siły w sprężynie gazowej?

  • Czy siłownik gazowy podlega naprawie?

  • Jak poprawnie zamontować sprężynę gazową?


Rysunek techniczny sprężyny gazowej

Ze względu na to, że w sprężynach gazowych znajduje się niewielka ilość oleju, muszą one być przechowywane i montowane z tłoczyskiem skierowanym do dołu z minimalnym kątem 15%. Jest to ważne, ponieważ takie ustawienie sprężyn zapewnia nieustanne smarowanie uszczelnienia tłoka. W innym przypadku może dojść do zaschnięcia uszczelnień, co przy ruchu tłoczyska może spowodować zerwanie bądź uszkodzenie tego elementu. Dodatkowo taki montaż sprężyny gazowej zapewnia tłumienie ruchu podczas końcowego etapu wysuwu tłoczyska.


Siłownik gazowy musi zostać zamontowany w taki sposób, aby pracowała w swobodnym ruchu osiowym w kierunku wzdłużnym. Pod żadnym pozorem nie można montować sprężyny tak, aby oddziaływały na nią jakiekolwiek siły boczne. Jeśli jest to możliwe, unikaj pracy sprężyny w skrajnych parametrach przewidzianych dla danego modelu sprężyny.

Niedopuszczalne jest, aby tłoczysko było narażone na jakiekolwiek wstrząsy i uderzenia, należy zabezpieczyć je również tak, aby nie było wystawione na czynniki korodujące.

W przypadku montażu sprężyny w środowisku o dużym zapyleniu, należy zabezpieczyć tłoczysko przed ewentualnymi zanieczyszczeniami. Do takiego rozwiązania nadaje się zgarniacz na tłoczysko ST WP, które zapobiega dostawaniu się zanieczyszczeń w okolice tulei prowadzącej. Rozwiązanie stosowane tylko w sprężynach zakończonych gwintem.

Spreżyna gazowa ze zgraniaczem na tłoczysko

Sprężyny gazowe z czasem nieznacznie tracą ciśnienie w porównaniu z ciśnieniem pierwotnym w momencie ich zamontowania. Dopuszczalny spadek siły sprężyny względem siły początkowej może wynieść nawet do 15%.

W celu uzyskania informacji o szczegółach i możliwościach wymiany uszkodzonej sprężyny gazowej, należy skontaktować się z działem handlowym Pneumat.

2023-01-03

Pneumat.

Product Manager Sprężyn Gazowych

Autor:
Piotr Szmit
Młodszy doradca
ds. Techniczno – Handlowych

Product Manager Sprężyn Gazowych

Autor:
Piotr Szmit
Młodszy doradca
ds. Techniczno – Handlowych