Mocni w działaniu
Ponad 40 lat na rynku

Korzyści, zalety, wybór i użycie pompy membranowej SAMOA

Dobór i zastosowanie pompy membranowej do aplikacji – na co zwrócić uwagę przy wyborze?

Zalety pomp membranowych w porównaniu z innymi technologiami pomp 

Niezliczone gałęzie przemysłu na całym świecie polegają na pompach, aby utrzymać swoje procesy na wysokim poziomie wydajności. Niezawodność pomp przemysłowych jest bardzo ważna, ponieważ awaria może spowodować nieplanowane przestoje w produkcji, kosztowne naprawy, a nawet całkowitą utratę wytwarzanych produktów. Dlatego wybór odpowiedniej pompy do danego zastosowania może pomóc zminimalizować i zapobiec takim sytuacjom.

Wybór odpowiedniej pompy membranowej do danej aplikacji

Wśród przemysłowych pomp wyporowych istnieje wiele opcji do wyboru, takich jak pompy zębate, perystaltyczne, pompy tłokowe/nurnikowe, progresywne wnękowe lub pneumatyczne z podwójną membraną.

Jak więc wybrać tę, która najbardziej nam odpowiada? Na szczęście jedna pompa łączy w sobie zarówno niezawodność, jak i wszechstronność, a także inne zalety: Pompa membranowa SAMOA!


Szeroki zakres zastosowań

Wszechstronność jest główną zaletą pneumatycznych pomp membranowych, ponieważ są one zdolne do pompowania szerokiej gamy płynów. Od płynów wrażliwych na ścinanie po zawiesiny, a nawet płyny ścierne/żrące, a dzięki doborowi odpowiedniej konstrukcji i materiałów są w stanie spełnić wymagania instalacyjne bez powodowania uszkodzeń pompy lub produktu końcowego. Innym ważnym aspektem jest to, że ciecz niekoniecznie musi być czysta, może zawierać cząstki stałe, dzięki czemu nadają się nawet do najtrudniejszych zastosowań i warunków pracy.

Biorąc pod uwagę ich wszechstronność, można je znaleźć w wielu branżach. Mogą być używane do przenoszenia kwasów w przemyśle chemicznym lub do przenoszenia szlamu ceramicznego w przemyśle ceramicznym. Pokazuje to szeroki zakres zastosowań pomp i ich zdolność do adaptacji do każdej aplikacji. Najczęstsze zastosowania to ładowanie/rozładowywanie zbiorników, dozowanie/mieszanie płynów, recyrkulacja i transfer, ekstrakcja i uzdatnianie wody, powlekanie i napełnianie form. Takie zastosowania można znaleźć w następujących branżach:

  • Petrochemicznej

  • Górnictwo i budownictwo

  • Farby i powłoki

  • Celuloza i papier

  • Przemysł włókienniczy

  • Inżynieria mechaniczna i zakładowa

  • Ceramika

  • Przemysł morski

  • Elektrownie

  • Transport masowy

  • Oczyszczanie ścieków

  • Elektronika


Więcej korzyści związanych z wydajnością

Pompy membranowe UP20

Oprócz swojej wszechstronności, pompy te zapewniają szereg przewag konkurencyjnych w porównaniu z innymi technologiami, pod względem cech wydajności i redukcji kosztów.

Pompy membranowe mogą pracować na sucho bez uszkodzenia pompy i nie wytwarzają ciepła podczas pracy. Ponadto są one samozasysające i idealne do zastosowań związanych z podnoszeniem cieczy. Są bezpieczniejsze niż inne pompy, ponieważ nie stwarzają żadnych zagrożeń elektrycznych, mogą być używane w strefach zagrożonych wybuchem (modele z certyfikatem ATEX) i mogą pracować całkowicie zanurzone bez zmniejszania wydajności.

Oprócz wydajności są one ekonomicznym wyborem dla szerokiego zakresu zastosowań w porównaniu z innymi technologiami pomp ze względu na łatwość obsługi i serwisu.

Pompy membranowe uruchamiają się automatycznie po otwarciu wylotu cieczy, co czyni je prostymi i łatwymi do zintegrowania z systemem pompowania. Ponadto ciśnienie tłoczenia cieczy i natężenie przepływu można łatwo regulować za pomocą tylko jednego regulatora ciśnienia powietrza. Brak uszczelnień mechanicznych i dynamicznych sprawia, że serwis jest szybszy i łatwiejszy, co zmniejsza koszty i czas potrzebny na przywrócenie pompy do działania.


Typowe zastosowania i rozmiary pomp

Pompy membranowe można sklasyfikować na podstawie ich zastosowania, kanałów sprzedaży i branży. Zgodnie z tym możemy rozważyć następujące kategorie:

  • Aplikacje OEM - aplikacje, w których pompa jest zainstalowana w urządzeniu lub systemie, na przykład w urządzeniach dozujących domieszki do betonu, wymagają kompaktowych pomp, takich jak pompy z portami 1/4", 3/8" i 1/2", które są w stanie zapewnić niskie natężenia przepływu. Ich niewielkie rozmiary sprawiają, że idealnie pasują do potrzeb instalacyjnych producentów. Więcej o pompach membranowych w zastosowaniach OEM opisaliśmy na naszym blogu w artykule https://www.pneumat.com.pl/pompy-dla-producentow-maszyn-wyposazenia-zastosowan-oem

  • Aplikacje wykorzystujące tusze lub farby - pompy metalowe 1/2" są często używane do pompowania tuszu lub farby. Maksymalna lepkość dla tego zastosowania wynosi 3000 - 4000 cPs. W takich przypadkach zwykle oferuje się różne materiały membran w zależności od tego, czy farba jest na bazie wody czy rozpuszczalnika. W przemyśle produkcji farb najczęściej stosowane są pompy metalowe 2" i 3" do produkcji, przenoszenia lub pakowania produktów. Pompy o rozmiarach 3/8" i 1/2" są zwykle używane w urządzeniach natryskowych w kabinach lakierniczych.

  • Ścieki lub oleje odpadowe - W przypadku oczyszczania ścieków najczęściej stosowanymi rozmiarami są 2" i 3". Pompy 1", będące uniwersalnym rozmiarem, są również używane w tego typu zastosowaniach.

  • Zastosowania ceramiczne i górnicze - Pompy 2" lub 3" są zwykle używane w tych branżach. Zapewniają one wysokie natężenia przepływu, od 650 l/min do 1000 l/min. Ich solidna konstrukcja sprawia, że doskonale sprawdzają się w trudnych warunkach, takich jak pompowanie szkliw ceramicznych, wody z cząstkami stałymi, zawiesin lub płynów ściernych, zapewniając jednocześnie maksymalną wydajność przepływu.

  • Przemysł chemiczny - w zależności od wymaganego przepływu, każdy rozmiar pompy może być odpowiedni do tych zastosowań. Specjalistyczne firmy chemiczne, które modyfikują procentowe stężenie podstawowych chemikaliów lub wytwarzają niestandardowe chemikalia, zazwyczaj używają pomp o rozmiarach od 1" do 2". Jednak produkcja chemikaliów bazowych zwykle obejmuje procesy poboczne, w których najczęściej stosowane są większe pompy, takie jak 1 1/2", 2" lub 3". Najczęstszą kombinacją materiałów w tych branżach są pompy ze stali nierdzewnej lub z tworzywa sztucznego z membranami PTFE.

  • Produkcja ogólna - jednym z głównych procesów w większości branż jest rozładunek beczek lub pojemników. W tym celu najczęściej stosowane są pompy 1/2". Również oczyszczanie ścieków jest bardzo ważne w wielu gałęziach przemysłu i w tych przypadkach stosuje się pompy 1/2" do 2" z membranami PTFE lub Santoprene w zależności od stężenia pH wody.

Biorąc wszystko pod uwagę, pneumatyczne pompy membranowe SAMOA są bardzo wszechstronne i niezawodne. Ich zdolność adaptacji jest ich najbardziej niezwykłą cechą, dzięki czemu są w stanie pompować szeroką gamę płynów w niemal każdej branży. Jeśli po zapoznaniu się z ich charakterystyką i najczęstszymi zastosowaniami zdecydowałeś, że pompy przemysłowe membranowe są najlepszym rozwiązaniem dla Twojej aplikacji, pozwól nam przedstawić Ci nasze pompy SAMOA z serii Universal Pivot.

Pompy membranowe SAMOA z serii Universal Pivot

Łączą one uniwersalną konstrukcję z unikalnym, beztarciowym zaworem powietrza, który zapewnia maksymalną wydajność i efektywność energetyczną, przekraczając oczekiwania dotyczące wydajności. Innowacyjna, opatentowana konstrukcja zaworu powietrza ułatwia serwisowanie silnika pneumatycznego, umożliwia rozruch przy niskim ciśnieniu, a pompa generuje mniej wibracji i pulsacji cieczy dzięki szybkiemu przełączaniu zaworu Pivot. Zawór eliminuje gaśnięciu pompy i zapobiega oblodzeniu silnika pneumatycznego podczas ciągłej pracy.

Zoptymalizowana konstrukcja kolektorów sprawia, że są one bardzo odporne na ścieranie, co zmniejsza zużycie pompy. Ponadto zmniejszona liczba części w pompie i jednolity rozmiar śrub stosowanych w konstrukcji pozwalają na łatwy serwis.


Prawidłowy dobór pompy do transportu gęstej cieczy

Dlaczego ma to znaczenie przy wyborze pompy?

Wiele razy mamy pytania lub możemy mylić oba pojęcia, być może najlepiej jest przejść do ich definicji: Gęstość definiuje się jako ilość masy w danej objętości substancji. Dlatego średnia gęstość jest stosunkiem masy ciała do zajmowanej przez nie objętości (p = m / v) Lepkość: właściwość płynów, która charakteryzuje ich opór przepływu spowodowany tarciem między ich cząsteczkami.


Czy ważne jest, aby wziąć pod uwagę te koncepcje przy wyborze pompy?

ABSOLUTNIE! Bardzo częstym błędem jest myślenie, że wszystkie płyny przepływają tak samo jak woda. Błąd ten może powodować bardzo kosztowne problemy.


Podajmy przykład oleju silnikowego:

W wysokich temperaturach gęstość oleju silnikowego spada, co oznacza, że przy tej samej masie oleju w układzie, objętość oleju wzrośnie. Jeśli układ olejowy jest układem zamkniętym, płyn nie jest w stanie zwiększyć objętości, ciśnienie płynu (w tym przypadku oleju) wzrośnie w układzie, do punktu, w którym może dojść do wycieków, a nawet rozerwania przewodów olejowych lub sprzętu.

W niskich temperaturach gęstość oleju również spada, co nie stanowi dużego problemu dla naszego produktu.

Jednak w niskich temperaturach lepkość oleju wzrasta. Przy wyborze pompy jednym z decydujących czynników jest określenie lepkości dozowanego produktu, co doprowadzi do wyboru odpowiedniej pompy.

Potrzebujemy pompy, która zapewnia określone ciśnienie, aby móc przemieszczać produkt, ale jeśli właściwości pompowanej cieczy nie są brane pod uwagę, bardzo możliwe jest, że nie wybierzemy właściwej pompy.

Być może wybierzemy zbyt dużą pompę, co zwiększy koszty zakupu i eksploatacji, lub wręcz przeciwnie, zbyt mała pompa, która nie jest w stanie przemieszczać cieczy, spowoduje awarię pompy podczas dostarczania produktu.

Dobór pompy membranowej zależy od lepkości i gęstości

Podsumowując, przy wyborze pompy musimy wziąć pod uwagę lepkość i gęstość:

  • Opór przepływu cieczy

  • Właściwości płynu i w zależności od warunków, w jakich się znajduje, będą miały znaczący wpływ na pompę, którą musimy wybrać.

  • Każda ciecz ma swoją własną gęstość, która różni się także w zależności od temperatury otoczenia.

  • Weź pod uwagę całkowitą odległość i objętość, którą chcesz dozować. Środki smarne, które są "cięższe", będą wymagały pompy o wyższym współczynniku ciśnienia.


Biorąc pod uwagę wszystkie te czynniki, można dokonać właściwego wyboru pompy i uniknąć wielu problemów. Jeśli potrzebujesz więcej informacji, skontaktuj się z nami!


2023-12-27

Pneumat.

Młodszy doradca ds. techniczno - handlowywych

Autor:
Aleksy Adamczyk
Młodszy doradca
ds. techniczno - handlowywych

Młodszy doradca ds. techniczno - handlowywych

Autor:
Aleksy Adamczyk
Młodszy doradca
ds. techniczno - handlowywych