Mocni w działaniu
Ponad 40 lat na rynku

Pompy pneumatyczne przemysłowe

  • Info
  • Bestsellery

Bestsellery w tej kategorii

Stosunek ciśnień:
1:1
Typ:
DF30
Wydajność maksymalna:
38 l/min
Ocena średnia:
Liczba wariantów: 12
Stosunek ciśnień:
1:1
Typ:
DF50
Wydajność maksymalna:
50 l/min
Ocena średnia:
Liczba wariantów: 21
Stosunek ciśnień:
1:1
Typ:
DF100
Wydajność maksymalna:
100 l/min
Ocena średnia:
Liczba wariantów: 21

Oferujemy Państwu pompy wyporowe najpopularniejszych rodzajów tj. pompy pneumatyczne tłokowe i membranowe oraz rozwiązania z dziedziny techniki próżniowej. Nasze pompy pneumatyczne sprawdzą się w różnych aplikacjach i gałęziach przemysłu, biorąc pod uwagę że oferujemy pompy kwasoodporne, możliwa jest obsługa mediów wymagających i agresywnych. Pompy wyporowe wykonane ze stali nierdzewnej są odporne na korozję, dzięki czemu mogą być stosowane w specyficznych branżach i trudnym środowisku pracy.

Pompy pneumatyczne są urządzeniami, które podczas pracy generują różnicę ciśnień między stroną ssawną a tłoczną, co umożliwia z kolei transport mediów. Owe medium (woda, szlam, farba, kleje, napoje) jest transportowane za pomocą tłoka (pompy tłokowe) lub membrany (pompy membranowe).


Pompa wyporowa jest sercem każdej instalacji w której wprawiane są w ruch ciecze. Pompy pneumatyczne będące w ofercie z pewnością spełnią Państwa potrzeby modernizacyjne. Oferowane pompy przemysłowe dostosowane są do pracy w warunkach wodno-kanalizacyjnych i spełniają wymogi stawiane przez UE. Konstrukcja wielogłowicowa pomp wyporowych efektywnie ogranicza pulsację za pomocą tłumików pulsacji.

Pompy szlamowe do szamba, wody brudnej, czystej itd.

Pompa pneumatyczna wykorzystywana jest m.in. w przesyle ścieków, wody czy przy transporcie kwasów i substancji ropopochodnych. Pompy przemysłowe stosowane w oczyszczalniach ścieków to głównie pompy membranowe zasilane sprężonym powietrzem.  Do zalet pomp pneumatycznych należy m.in. iskroodporność, dzięki czemu powstające gazy w procesie oczyszczania nie są zagrożeniem dla bezpieczeństwa pracy aplikacji.

Zastosowanie pomp pneumatycznych

Pompy membranowe i tłokowe wykorzystywane są do transportu m.in:

- cieczy,

- klejów,

- farb,

- mediów agresywnych chemicznie,

- mediów o dużej gęstości oraz mediów ściernych,

- płynów kosmetycznych i detergentów,

- substancji spożywczych jak soki, zupy, wsady owocowe, kremy czy alkohol.

    Nasze pompy pneumatyczne znajdują szerokie zastosowanie w warunkach przemysłowych, gospodarce wodno ściekowej itd. Z uwagi na zróżnicowaną budowę (w tym ze stali nierdzewnej) pompa pneumatyczna stosowana jest w różnych warunkach pracy, zachowując przy tym dużą  ekonomiczność pracy. Pompy przemysłowe tłokowe i membranowe znaleźć można w przemyśle chemicznym, kosmetycznym i medycznym, energetycznym, rafineryjnym, metalurgicznym, włókienniczym, papierniczym, oczyszczalniach ścieków oraz miejskich systemach wody pitnej, biotechnologii czy branży przetwórczej, spożywczej, tworzyw sztucznych czy rolnictwie.


    Pompy wyporowe - zasada działania

    Pompy wyporowe należą do kluczowych elementów wielu instalacji przemysłowych. Pompa wyporowa działa na zasadzie generowania różnicy ciśnień między stroną odciągową (wlot do pompy) a stroną tłoczną (wylot z pompy). Dzięki zastosowaniu tego mechanizmu pompa wyporowa transportuje ciecze, farby, kleje oraz osady.

    Pompy wyporowe nazywane są w branży także jako pompy objętościowe, gdzie zmiana energii pneumatycznej odbywa się przez zmianę rozmiarów (objętości) lub przesunięcie przestrzeni pompy gdzie znajduje się ciecz bądź płyn o odpowiedniej lepkości. Do tego wykorzystywany jest tłok pracujący w ruchu posuwisto - zwrotnym lub wahadłowym. Dużą wagę odgrywa tu także ruch membran, dobrze ukształtowanych powierzchni, czy w końcu ruch ścian pompy wyporowej, które zachowują wysoką elastyczność.

    Pompa wyporowa podobnie jak inne urządzenia pracujące pod wysokimi wartościami ciśnienia narażona jest na przeciążenie. Ciśnienie w układzie może diametralnie wzrosnąć w przypadku, gdy medium nie jest odbierane, co z kolei nieuchronnie przyczynia się do uszkodzenia pompy przemysłowej. W celu zniwelowania takich sytuacji wykorzystywane są zawory bezpieczeństwa, zwane też branżowo jako zawory przelewowe. Zawór bezpieczeństwa uaktywnia się tj. otwierany jest w sytuacji, gdy ciśnienie w instalacji tłocznej przekroczy dopuszczalny przyjęty poziom ciśnienia pracy.

    Dobór pompy wyporowej

    Podstawowym kryterium doboru pompy przemysłowej jest określenie ściśle jej środowiska pracy i wzięcie pod uwagę parametrów ściśle dostosowanych do potrzeb danej aplikacji np. wydajności.

    Wydajność pompy wyporowej uzależniona jest od zmian objętości komory roboczej oraz częstotliwości cykli pracy tj. przepompowania określonego medium w danej jednostce czasu. Wśród innych parametrów decydujących przy wyborze i zakupie pompy pneumatycznej należą m.in. wysokość podnoszenia, moc, wartości przepływu, zakres ciśnień pracy, rodzaje uszczelnień, materiał wykonania, typ przetłaczanego medium i środowisko pracy (zapobieganie suchobiegom, nadciśnieniu itd.),  wielkość urządzenia, dostęp do kompatybilnego osprzętu, obsługa serwisowa i skomplikowanie układu pompy wyporowej.

    Błędnie dobrana pompa wyporowa może być przyczyną wielu problemów zarówno związanych z jej prawidłową instalacją jak i eksploatacją. W przypadku przewymiarowanych pomp przemysłowych zauważyć można problemy związane z nadmierną wibracją, uszkodzeniami powstałymi w skutek luzów, zwiększoną energochłonnością, podatnością na awarie itd.

    W tym dziale znajdziesz: