Mocni w działaniu
Ponad 40 lat na rynku

Dmuchawa bocznokanałowa w aplikacji suszenia form ceramicznych – oszczędne rozwiązanie

Case Study – Jak obniżyć zużycie sprężonego powietrza przy suszeniu form ceramicznych?

Optymalizacja procesu suszenia form ceramicznych w zakładzie naszego Klienta przyczyniła się do znaczącego obniżenia zużycia energii, a co za tym idzie kosztów. Przeczytaj Case Study i dowiedz się jakie rozwiązanie przyniosło takie korzyści.

Optymalizacja procesu suszenia elementów ceramicznych

Suszenie elementów to jeden z ostatnich etapów produkcji m.in. produktów ceramicznych. Proces ten może być realizowany poprzez dysze powietrzne przy użyciu sprężonego powietrza. Przy dużej liczbie linii suszących jest to jednak bardzo kosztowne z uwagi na dużą ilość zużywanego przez układ medium. Warto wówczas zastanowić się nad bardziej oszczędnym rozwiązaniem. Przeczytaj mój wpis i dowiedz się co sprawdziło się u mojego Klienta z branży ceramicznej.

Wykorzystanie dmuchaw bocznokanałowych w procesie suszenia ceramicznych elementów

Klient prowadzący zakład przemysłowy specjalizujący się w produkcji ceramiki sanitarnej zgłosił się do nas z prośbą o optymalizację procesu suszenia form. Dotychczasowe rozwiązanie było kosztowne i mało wydajne.

Zastany proces:

  • W zakładzie produkuje się ceramiczne sedesy.

  • W jednym z ostatnich etapów produkcji formy ceramiczne poddawane są suszeniu.

  • Na hali produkcyjnej występuje kilkadziesiąt linii suszących.

  • Sedesy suszone są za pomocą sprężonego powietrza podawanego przez dysze powietrzne.

  • Powietrze z sieci sprężonego powietrza (o wyjściowej wartości ciśnienia 7 bar) jest redukowane do 2 bar, a następnie do 0,15 bar w celu suszenia form.

  • Obecna infrastruktura w zakładzie nie jest w stanie wytworzyć wystarczającej ilości sprężonego powietrza dla optymalnej pracy linii suszących i pozostałych układów zasilanych sprężonym powietrzem.

  • Koszty związane z wytworzeniem sprężonego powietrza są bardzo wysokie.


Usprawniony proces:

W fabryce sedesów znajdowało się kilkadziesiąt linii suszących. Zużywały one ogromne ilości sprężonego powietrza. Powietrze to było redukowane do niskich wartości ciśnienia (0,15 bar). Po przeprowadzeniu wywiadu oraz odbyciu wizyty w zakładzie, nasze przekonanie o możliwości zastąpienia obecnego układu innym, bardziej oszczędnym rozwiązaniem, zostało potwierdzone. Właściwie dobrana dmuchawa bocznokanałowa z zaworem bezpieczeństwa oraz systemem filtrów pozwoliła wyeliminować z całej aplikacji sieciowe sprzężone powietrze, którego zaczynało Klientowi brakować. Dmuchawa bocznokanałowa wykorzystuje ruch obrotowy do generowania siły odśrodkowej, która wytwarza ciśnienie i przepływ powietrza. Wartości te są wystarczające dla efektywnego suszenia elementów ceramicznych. Po optymalizacji proces stał się bardziej wydajny i przede wszystkim mniej kosztowny.

Optymalizacja
procesu

Zwiększona
wydajność

Obniżenie
kosztów


Gdzie jeszcze sprawdzi się to rozwiązanie?

Dmuchawa bocznokanałowa sprawdzi się nie tylko przy suszeniu produkowanych w zakładzie elementów. Z powodzeniem można stosować ją także w innych aplikacjach tłoczno-napowietrzających oraz ssących np. do czyszczenia, natleniania, odgazowywania, transportu substancji i innych procesów.



Ikona linii produkcyjnej

Linie
produkcyjne

Ikona przemysłu spożywczego

Przemysł
spożywczy

Ikona mycia i suszenia

Mycie
i suszenie

Ikona rolnictwa i hodowli

Rolnictwo
i hodowla

Jeśli poszukujesz rozwiązań pozwalających na optymalizację pracy swojego zakładu, zaufaj naszym doświadczonym Doradcom. Z ogromnym zaangażowaniem rozwiązują problemy polskich przedsiębiorstw każdego dnia. Dołącz do grona naszych zadowolonych Klientów!

2023-07-17

Pneumat.

Autor:
Aleksander Pulzin
Regionalny
inżynier sprzedaży

Regionalny ds. Techniczno - Handlowych

Autor:
Aleksander Pulzin
Regionalny
inżynier sprzedaży