Mocni w działaniu
Ponad 40 lat na rynku

Nasadka udarowa a zwykła – poznaj różnice!

Jakie nasadki do klucza udarowego?

W obecnych czasach na rynku znajdziemy wiele zróżnicowanych rodzajów nasadek do narzędzi. Wszystkie podzielić jednak możemy na 2 zasadnicze kategorie, mianowicie nasadki udarowe i nasadki zwykłe.


W artykule znajdziesz odpowiedzi na pytania:

  • Czym się różni nasadka udarowa od zwykłej?

  • Kiedy zastosować nasadę udarową?


Jakie są różnicę między nasadkami udarowymi i zwykłymi?

Zasadniczym parametrem różnicującym oba typy nasadek jest grubość ścianki (udarowe są grube, nieudarowe z kolei cienkie). W łatwy sposób rozróżnimy wizualnie te 2 elementy: nasadka udarowa jest matowa, czarna w przeciwieństwie do nasadek standardowych, które w zdecydowanej większości są błyszczące i chromowane. Nasadki udarowe posiadają czarną powłokę oksydowaną. Jeśli chodzi o skład fizykochemiczny, to nasadka udarowa wykonana jest ze stali chromowo-molibdenowej, zwykłe natomiast ze stali chromowo-wanadowej. Nasadka udarowa zalecana jest wszędzie tam, gdzie mamy do czynienia z narzędziami wyposażonymi w silnik (klucze z udarem, wkrętarko-wiertarki, szlifierki itp.). Z kolei zwykła nasadka sprawdzi się jedynie przy narzędziach ręcznych. Innym elementem różnicującym jest mocowanie narzędzia.


Nasadki do klucza udarowego? Tylko udarowe!

Dlaczego? Przede wszystkim z uwagi na 2 zasadnicze powody, mianowicie:

1. Bezpieczeństwo: nasadki udarowe w odróżnieniu od nasadek zwykłych, zaprojektowano do pracy przy obciążeniach spowodowanych przez każdy typ udaru. Przeciwdziała to pojawieniu się pęknięć lub wyłamywaniu się nasadek, co bezpośrednio przedłuża ich czas eksploatacji użytkowej. Stosowanie nieudarowych nasadek w narzędziach zasilanych, zdecydowanie podwyższa ryzyko ich uszkodzenia. Może to mieć wpływ na spadek bezpieczeństwa pracy osób znajdujących się w pobliżu operatora jak i jego samego. Zagrożeniem może być wyrzut połamanych elementów nasadek, co może powodować niekontrolowane obrażenia.

Prawidłowy nasadka do klucza udarowego

2. Zoptymalizowane parametry wydajnościowe: nasadki udarowe są kompatybilne z narzędziami zasilanymi, dzięki czemu unikamy odkształceń jak i uszkodzeń kwadratowego napędu narzędzia.

Reasumując, zastosowanie właściwych nasadek do kluczy udarowych ma ważne znaczenie dla zapewnienia bezpieczeństwa i wydajności

2022-12-13

Pneumat.

Product Manager - działu narzędzi

Autor:
Paweł Barsznica
Product Manager
działu narzędzi

Product Manager - działu narzędzi

Autor:
Paweł Barsznica
Product Manager
działu narzędzi