Mocni w działaniu
Ponad 40 lat na rynku

Różnice między zaworami grzybkowymi a kulowymi

Jaki zawór – kulowy czy grzybkowy?

W jakim celu stosujemy zawory kulowe i grzybkowe?

Zawory kulowe i grzybkowe są niezbędnymi elementami armatury w instalacjach wodociągowych, gazowych i grzewczych, zarówno w przemyśle jak i w warunkach domowych. Pełnią funkcję odcinającą lub regulują przepływ medium w układzie. Każda instalacja wymaga odpowiedniego zabezpieczenia i możliwości natychmiastowego zamknięcia oraz kontrolowania przepływu danego medium, dlatego tego typu zawory są niezbędnymi elementami instalacji.


W artykule znajdziesz odpowiedzi na pytania:

  • Czym różni się zawór kulowy od grzybkowego?

  • Jakie jest zastosowanie zaworów kulowych i grzybkowych?

  • Jakie modele zaworu grzybkowego i kulowego znaleźć można w sklepie Pneumat.?


Jaka jest różnica miedzy zaworem kulowym a grzybkowym?

Zawór kulowy – jeden z najczęściej stosowanych zaworów w różnego rodzaju instalacjach, w celu odcięcia lub otwarcia przepływu mediów ciekłych i gazowych. Zaworem kulowym nie ma możliwości kontrolowania wielkości przepływu. Elementem zamykającym przepływ jest kula , która jest uszczelniona teflonem, co przekłada się na szczelne odcięcie przepływu czynnika. W celu zamknięcia lub otwarcia zaworu rączkę/dźwignię/motylek należy przekręcić o 90 stopni, w ten sposób szybko zamkniemy obieg w instalacji. Materiał z jakiego są wykonane zawory kulowe (stal nierdzewna, mosiądz niklowany, stal węglowa) pozwala zachować długą żywotność oraz niezawodność zaworów. Główna cechą zaworków kulowych jest ich łatwość obsługi oraz różnorodność modeli.

Zawór dla mediów ciekłych i gazowych

Zawór grzybkowy – stosowany jest głównie w instalacjach wodociągowych i gazowych, również tam gdzie występują bardzo wysokie temperatury i media są agresywne. Pełni funkcję odcinającą ale również cechuj je możliwość kontrolowania natężenia przepływu. Charakteryzuje się zakończonym trzpieniem w postaci grzybka z uszczelnieniem teflonowym (do ciepłej wody i agresywnych cieczy), natomiast do zimnej wody wykorzystywane jest uszczelnienie z gumy. W przeciwieństwie do zaworów kulowych, nie jest od regulowany ćwierć obrotowym ruchem dźwigni, tylko wielokrotnym obrotem pokrętła. Zawory grzybkowe wykonane są głównie z żeliwa, stali kwasoodpornej lub stali węglowej. Ze względu na typ budowy wyróżniamy zawory gwintowane oraz kołnierzowe. Główna cechą zaworków grzybkowych jest ich długa żywotność.

Zawór grzybkowy - jego cechy

Który zawór będzie odpowiedni do instalacji?

Decydując się na zawór kulowy lub grzybkowy musimy wiedzieć jakiego rozwiązania potrzebujemy do naszego układu. Jeśli chcemy mieć możliwość wyłącznie do szczelnego zamykania rurociągu najlepszym rozwiązaniem będzie zawór kulowy, natomiast do regulacji czynnika na instalacji najodpowiedniejszym wyborem będzie zawór grzybkowy.

Decydując się na zakup tych powszechnie stosowanych elementów armatury jakim są zawory kulowe oraz grzybkowe, warto skorzystać z oferty sprawdzonego i rzetelnego dostawcy jakim jest Pneumat.

Solidne wykonanie w parze z atrakcyjną ceną, przekłada się na popularność zaworków na instalacjach w przemyśle jak i w naszych domach. W celu wyboru najlepszego rozwiązania zapraszamy do zakupów jak i kontaktu z naszymi doradcami!

2022-11-29

Pneumat.

Kierownik działu handlu ogólnego

Autor:
Izabela Sołowska-Florczyk
Kierownik działu
handlu ogólnego

Kierownik działu handlu ogólnego

Autor:
Izabela Sołowska-Florczyk
Kierownik działu
handlu ogólnego