Mocni w działaniu
Ponad 40 lat na rynku

Jaki wąż pneumatyczny będzie najlepszy? Dobór węży powietrza

Jak dobrać przewód do sprężonego powietrza?

Jak dobrać przewód do sprężonego powietrza?

Wydawałoby się że niema nic prostszego niż dobór zwykłego węża do powietrza. Niestety na klientów czeka wiele nieścisłości i pułapek z tym związanych. Ale może od początku.

W artykule znajdziesz odpowiedzi na pytania:

  • Jaki wąż pneumatyczny do kompresora?

  • Jaki przekrój, średnica węża do klucza pneumatycznego?

  • Jakie parametry są ważne przy doborze przewodów do sprężonego powietrza?


Zawsze powtarzam moim współpracownikom i klientom, że dobór węża determinuje aplikacja i tak jak węży do powietrza może być wiele, tak to potrzeby klienta decydują jaki konkretny przewód pneumatyczny wybrać.

Tak więc pierwsze co klient musi zrobić, to określić jakie warunki brzegowe ma spełniać wąż.

Najczęściej są to warunki pracy czyli:

  • ciśnienie robocze,

  • temperatura pracy,

  • medium (w tym przypadku znane, czyli powietrze).


Potem dochodzą takie parametry jak:

  • średnica węża, która uwaga - ma wpływ na wydajność układu! Im większa średnica węża, tym więcej powietrza jest w stanie on przetłoczyć w jednostce czasu. Jest to ważne szczególnie, przy bardzo wydajnych narzędziach jak szlifierki pneumatyczne oraz klucze udarowe. Często ważny jest zarówno wewnętrzny jaki zewnętrzny przekrój węża, jak w przypadku węży kalibrowanych. Powszechnie stosowaną praktyką przy wysokowydajnych narzędziach pneumatycznych są węże pneumatyczne o średnicy wewnętrznej (przekroju) fi13, 16 lub większej.

  • potrzebna długość (trzeba wziąć pod uwagę długości rolek produkowanych przez wytwórców), a przy bardzo długich odcinkach trzeba wiedzieć że ciśnienie na końcu węża będzie niższe niż na wejściu (tzw. spadek ciśnienia).

  • dedykowane zastosowanie, tj. czy waż ma być ssawny jak np. wąż MULTIPURPOSE czy tłoczny np. wąż AIRGEN, lub czy tez ma służyć do wentylacji (przykładem są węże dostępne na https://www.pneumat.com.pl/weze-odciagowe) czy tez użyty do zasilania narzędzi i kompresorów jak wąż AIRSOFT Performance lub układów pneumatycznych, w których sprawdzą się węże kalibrowane, a więc przewody ze strony https://www.pneumat.com.pl/weze.

    Wąż AIRSOFT Performance
  • ciśnienie robocze - istotnym czynnikiem doboru węża jest ciśnienie, które ma wpływ na budowę przewodu. Węże mogą być pozbawione zbrojenia np. węże kalibrowane z podstrony https://www.pneumat.com.pl/weze lub też posiadać dodatkowe wzmocnienie z włókien syntetycznych lub siatki stalowej. 90% powietrza wykorzystywanego w procesach produkcyjnych to ciśnienia rzędu 6-12 bar. Standardowe węże dostępne w naszej ofercie mają ciśnienie do 20 bar, np. wąż GOL BLUE lub wspomniany wcześniej już AIRGEN.

  • końcówki na węża - często klient potrzebuje zestawu węża z końcówkami najczęściej gwintowanymi lub też szybkozłączami. Oczywiście występują też i inne typy przyłączy, przykładem mogą być węże przedłużające ze strony https://www.pneumat.com.pl/przedluzacz-pneumatyczny oraz tzw. węże kompletne widoczne pod adresem https://www.pneumat.com.pl/kompletne_weze_spiralne_z_poliuretanu_serii_classic.

    Wówczas należy również określić typ przyłącza, czy ma to być gwint zewnętrzny, wewnętrzny, jaki ma być rozmiar gwintu, czy też szybkozłącze pod wąż np. NW7,2 lub NW10,4 (bardziej wydajna wersja szybkozłączki), gniazdo, wtyk lub inne. Wszystko to znajdziemy na https://www.pneumat.com.pl/zlacza-do-wezy.

  • warunki zewnętrzne pracy węża - co nie zawsze jest oczywiste, a kluczowe w doborze poszczególnych wariantów produktów lub też akcesoriów. Ważną informacją będzie np. czy wąż pracuje obok pieca, bo wówczas przyda się osłona termiczna przewodu czy też w jakiejś agresywnej atmosferze, na przykład środków do czyszczenia dezynfekcji (wówczas niezawodnym wyborem będzie przewód THERMOCLEAN 100).

    Może zajść również potrzeba zastosowania węży do powietrza w przemyśle spożywczym, farmaceutycznym czy chemicznym. W środowiskach tych, często wymagana jest dodatkowa certyfikacja, np. atesty FDA (np. węże ze strony https://www.pneumat.com.pl/weze-do-tluszczow-weglowodorow-tlenu-ozonu), NSF, USP class VI, ATEX (strefa zagrożenia wybuchem). Węże ATEX zebrane zostały pod tym linkiem https://www.pneumat.com.pl/weze-poliamidowe-pa12-atex.


Finalnie często klienci potrzebują też urządzeń końcowych tak jak pistolet pneumatyczny czy narzędzie pneumatyczne – a te również znaleźć można w naszym sklepie internetowym.

Jak widać, jest sporo szczegółów na które warto zwrócić uwagę podczas doboru węża powietrznego. Wdawało by się że jest to przerost formy nad treścią, jednak takie podejście do tematu pozwoli cieszyć się bezawaryjna pracą przez wiele lat.

W naszej firmie zaopatrzycie się Państwo kompleksowo we wszystkie rozwiązania związane z przeszyłem i pracą powietrza. W razie jakichkolwiek problemów z doborem węża pod konkretną aplikację, zachęcam do kontaktu!

2022-09-20

Pneumat

Autor:
Wojciech Połeć
Starszy doradca
ds. Techniczno – Handlowych

Starszy doradca ds. Techniczno - Handlowych

Autor:
Wojciech Połeć
Starszy doradca
ds. Techniczno – Handlowych