Mocni w działaniu
Ponad 40 lat na rynku

Praktyczne rozwiązanie dla wysokowydajnych narzędzi szlifujących

Awaria tarczy szlifierki pneumatycznej - jak temu przeciwdziałać?

Poniżej prezentujemy mechanizm wyłącznika przeciwdziałającego przekroczeniu możliwie najwyższej prędkości obrotowej.

Szlifierki wyposażone w wyłącznik przeciwdziałający przekroczeniu możliwie najwyższej prędkości obrotowej maksymalizują zakres bezpieczeństwa obsługującego urządzenie, dzięki czemu ryzyko wypadku zostaje zmniejszone.


Szlifierki pneumatyczne o większej wydajności odnajdują swoje zastosowanie w produkcjach przemysłu metalowego takich jak, stocznie, zakłady metalurgiczne oraz fabryki maszyn ciężkich. W tych obszarach gospodarczych duży nacisk stawiany jest właśnie na bezpieczeństwo. Poszczególne szlifierki pneumatyczne o większej wydajności mają w swoim wyposażeniu wyłącznik przeciwdziałający przekroczeniu możliwie najwyższej prędkości obrotowej, dzięki któremu ogranicza się możliwość nieświadomego przekroczenia maksymalnych obrotów ściernicy. Jest to bardzo ważne, dlatego że przekroczenie prędkości obrotowej może przyczynić się do całkowitego porozrywania tarczy szlifierskiej, czego skutkiem może być narażenie obsługującego narzędzie na okaleczenie, a w niektórych przypadkach obrażenia mogą okazać się śmiertelne.

Jaka jest zasada działania wyłącznika przeciwdziałającego przekroczeniu możliwie najwyższej prędkości obrotowej?

Szlifierki pneumatyczne o większej wydajności posiadają w swoim osprzęcie regulator, dzięki któremu możliwa jest zmiana przepływu powietrza adekwatnie do prędkości obrotowej. Jeżeli prędkość obrotowa rośnie, otwór wlotowy pomniejsza się, tak aby zneutralizować ją do konkretnej dla urządzenia wartości maksymalnej. System ten stworzony został aby umożliwić pracę przy zdefiniowanym ciśnieniu powietrza. W momencie gdy istotnie zwiększy się ciśnienie, prędkość obrotowa nadmiernie wzrośnie. Oczywiście w takim przypadku zostanie uruchomione zabezpieczenie przed nieprawidłowym wzrostem prędkości. Poniżej przedstawiamy metodę działania:

1. Działanie przy ciśnieniu normalnym

Przy poprawnym ciśnieniu powietrze przechodzi z otworu wlotowego przez silnik pneumatyczny do otworu wylotowego bez ingerencji mechanizmu odcinającego. Urządzenie dzięki temu ma możliwość pracy z pełną mocą.

Prawidłowy przepływ powietrza w układzie urządzenia

Rysunek nr. 1: Działający układ odcinający pozwala na przepływ powietrza w trybie ciągłym.

2. Działanie przy ciśnieniu nadmiernym

Przy nadmiernym wzroście ciśnienia oraz istotnym przekroczeniu ustalonej dla szlifierki prędkości obrotowej tarczy siła odśrodkowa popuszcza kulkę wykonaną z metalu, dzięki której zostaje blokowany otwór wlotowy powietrza. Efektem czego jest zamkniecie przepływu powietrza i od razu następuje zatrzymanie pracy narzędzia. Odbywa się to natychmiastowo, przez co tarcza nie zdąży przekroczyć prędkości, która może przyczynić się do pęknięcia i rozerwania jej części w stronę osoby obsługującej urządzenie czy też obserwatorów.

Nieprawidłowo działąjący przepływ powietrza w układzie szlifierki

Rysunek nr. 2: Niedziałający układ odcinający jest przyczyną zaprzestania przepływu powietrza

UWAGA: Jeżeli chcemy uruchomić narzędzie pneumatyczne ponownie, trzeba odpowiednio przeprowadzić czynności: metalowa kulka powinna zostać zdemontowana z dopływu powietrza następnie należy ja umiejscowić w spoczynkowym położeniu. Uruchomienie mechanizmu odcięcia oznacza z reguły niewłaściwość powiązaną z przepływem powietrza, tym samym bezwzględnie sugerujemy wykonanie diagnostyki układu sprężonego powietrza oraz zgłębienie źródła problemu.

Wyłącznik przeciwdziałający przekroczeniu możliwie najwyższej prędkości obrotowej jest dodatkowym zabezpieczeniem, które pozwala na ochronę operatorów używających szlifierek o dużej wydajności. W przypadku, gdy dojdzie do aktywacji wyłącznika powinno się sprawdzić dlaczego do tego doszło oraz usunąć wszystkie defekty powstałe w układzie sprężonego powietrza.

Konstrukcja wyłącznika uzależniona jest od produktu, co więcej może nieco odróżniać się od prezentowanej w wymienionym wyżej przykładzie.

2023-01-10

Pneumat.

Product Manager - działu narzędzi

Autor:
Paweł Barsznica
Product Manager
działu narzędzi

Product Manager - działu narzędzi

Autor:
Paweł Barsznica
Product Manager
działu narzędzi