Mocni w działaniu
Ponad 40 lat na rynku

Dobór zaworu elektromagnetycznego

Jak dobrać zawór membranowy?

Jak dobrać zawór membranowy? 

Przy wyborze zaworu elektromagnetycznego ważna jest znajomość medium. W zależności od medium i wymagań dotyczących przepływu, należy wybrać materiał, rozmiar, temperaturę, ciśnienie, napięcie, czas reakcji i atesty, jeśli są wymagane dla danej aplikacji.


W artykule znajdziesz odpowiedzi na pytania:

  • Jak dobrać zawór membranowy?

  • Na jakie parametry zwrócić uwagę przy doborze elektrozaworów?


Poniżej przedstawiam i opisuję kilka ważnych kryteriów wyboru, które należy wziąć pod uwagę:

Typ zaworu: na samym początku warto określić, czy dana aplikacja wymaga zaworu elektromagnetycznego dwudrożnego czy trójdrożnego.


Materiał obudowy: określ materiał obudowy zaworu membranowego na podstawie właściwości chemicznych i temperatury mediów, ale także środowiska, w którym zawór się znajduje. Biorąc pod uwagę ofertę Pneumat, dla przykładu zawory membranowe mosiężne z serii 01F, 02F, 03F i 04F są zazwyczaj stosowane do mediów neutralnych. Zawory membranowe ze stali nierdzewnej z serii 1XF, 2XF i 4XF mają dobrą odporność chemiczną i temperaturową. Należy pamiętać, że również tłok i sprężyna ze stali nierdzewnej mają kontakt z medium i muszą być kompatybilne.


Materiał uszczelnienia: na podstawie właściwości chemicznych i temperatury mediów można wybrać 3 różne materiały uszczelnienia lub membrany NBR, EPDM, FKM, PTFE, RUBY.

Dowiedz się, jak prawidłowo dobierać elektrozawory
Prawidłowo dobrany i zainstalowany elektrozawórmagnetyczny

Czas pracy: W zależności od okresu czasu pracy, można wybrać elektrozawór normalnie otwarty (NO) lub normalnie zamknięty (NC). Jeśli czas otwarcia zaworu jest krótszy niż czas zamknięcia, preferowany jest zawór normalnie zamknięty i odwrotnie.


Ciśnienie: Zawór membranowy musi być w stanie sprostać maksymalnemu ciśnieniu wymaganemu dla danego zastosowania. Równie ważne jest zwrócenie uwagi na ciśnienie różnicowe, ponieważ wysoka różnica ciśnień może spowodować awarię elektrozaworu.


Typ działania: określ, czy dana aplikacja wymaga zaworu elektromagnetycznego sterowanego bezpośrednio, pośrednio czy kombinowanego działania.

Zamontowany elektrozawórmagnetyzny marki AIGNEP
Przeczytaj artykuł, aby dowiedzieć się, jak dobrać elektrozawór

Temperatura: należy upewnić się, że materiały, z których wykonany jest elektrozawór, mogą wytrzymać minimalną i maksymalną temperaturę wymaganą w danym zastosowaniu. Temperatura jest również istotna dla określenia wydajności zaworu elektromagnetycznego, ponieważ wpływa na lepkość i przepływ płynu.


Napięcie: to kolejny element na który należy zwrócić uwagę. Cewki dostępne w wersji AC (prąd zmienny) i DC (prąd stały) w wymaganym napięciu. Elektrozawory membranowe od Pneumat posiadają klasę izolacji H CEI EN 60085 i nadają się do pracy w 100% ED.


Czas reakcji: czas odpowiedzi elektrozaworu to czas potrzebny na przejście zaworu z pozycji otwartej do zamkniętej lub odwrotnie. Małe zaworki elektromagnetyczne bezpośredniego działania reagują znacznie szybciej niż zawory kombinowanego lub pośredniego działania.

Elektrozawór marki AIGNEP
Zawory membranowe dopasowane do medium

Atesty i Certyfikaty: w zależności od zastosowania, należy upewnić się, czy zawór membranowy wymaga dopuszczenia: np. ATEX, UL itp.


Stopień ochrony: upewnij się, że zawór elektryczny ma odpowiedni stopień IP dla ochrony przed pyłem, cieczą, wilgocią i kontaktem. W naszej ofercie posiadamy elektrozawory o stopniu ochrony np. IP65 IEC 60529. Istniej również możliwość domówienia zestawu antykondensacyjnego.

Mam nadzieję, że ten krótki przewodnik pomoże w znalezieniu odpowiedniego zaworu, w innym przypadku zachęcam do kontaktu!

2022-09-29

Pneumat

Doradca ds Techniczno-Handlowych Product Manager

Autor:
Jerzy Witkoś
Doradca ds Techniczno-Handlowych
Product Manager

Kierownik działu armatury przemysłowej

Autor:
Jerzy Witkoś
Doradca ds Techniczno-Handlowych
Product Manager