Mocni w działaniu
Ponad 40 lat na rynku

Dobór i zastosowanie sprężyny gazowej

Sprężyny gazowe - zasady doboru, możliwości wykorzystania w przemyśle.

Sprężyny gazowe - zasady doboru, możliwości wykorzystania w przemyśle

Sprężyny gazowe popularnie określane jako siłowniki gazowe lub teleskopy, są świetnym rozwiązaniem w sytuacji, gdy potrzebujemy narzędzia, które pomoże w odciążeniu pracy ludzkich mięśni, ale nie możemy skorzystać z instalacji pneumatyki czy też elektryki. Przez to może być w niektórych przypadkach wykorzystana w szerszym zakresie.


W artykule znajdziesz odpowiedzi na pytania:

  • Jak dobrać siłownik gazowy do swoich potrzeb, na co zwrócić uwagę przy doborze sprężyny gazowej?

  • W jakich branżach znajdują zastosowanie sprężyny gazowe?

  • W jakich konkretnych aplikacjach znajdziemy sprężynę gazową?


Odpowiednio dobrana sprężyna gazowa pozwala na duże usprawnienie przy pracy z ciężkimi pokrywami, ramionami przegubowymi czy też regulowanymi blatami. W związku z tym, że sprężyny gazowe nie posiadają możliwości podłączenia zewnętrznego zasilania, wymagają precyzyjnego doboru. Każdy model sprężyny dobierany jest do konkretnej aplikacji pod względem długości, skoku oraz siły. Powoduje to, że wszelkie późniejsze modyfikacje podnoszonego elementu mogą wpłynąć na nieprawidłową pracę aplikacji.

Wspomniana precyzja jest wymagana przy dobieraniu sprężyn do praktycznie każdej aplikacji. Informacje na temat potrzebnych danych zawarte są na stronie: Indywidualny dobór sprężyn gazowych. Można wypełnić także formularz, który zawierać będzie wszelkie potrzebne dane.


Sprężyny gazowe często są „ukryte” w poszczególnych aplikacjach ze względu na niewielkie rozmiary (grubość elementów, z których składa się sprężyna gazowa). Dzięki temu można je odpowiednio wkomponować w konstrukcję aplikacji nie zabierając dużo miejsca.

Teleskop gazowy posiada niewielkie rozmiary, dzięki czemu można wkomponować w różnych miejscach
Sprężyny gazowe podtrzmujące klapę samochodową

Najszerszy zakres wykorzystania sprężyn gazowych można zauważyć w przemyśle Automotive (gobecnie główny target dla producentów siłowników gazowych, w większości samochodów osobowych). Sprawdzają się komponenty wspomagania unoszenia zarówno przy wielkoseryjnej produkcji pojazdów (jako siłowniki pokrywy bagażników w samochodach lub pokrywach komór silników) jak i przy pojedynczych projektach np. foodtrucki. Na podobną skalę sprężyny gazowe są wykorzystywane przy produkcji zabudów specjalnych na różnego rodzaju pojazdach (pojazdy do transportu ludzi, towarów oraz pojazdy specjalne dla straży pożarnej, pogotowia itp.). W wypadku pojazdów do transportu towarów sprężyny gazowe świetnie sprawdzają się jako element układu do regulacji powierzchni załadunkowych, unoszenia zewnętrznych pokryw lub osłon. Podobnie sprawa ma się z produkcją przyczep, gdzie półki wewnętrzne czy też sama powierzchnia załadunkowa może być regulowana w wewnątrz zabudowy w oparciu o odpowiedni system zapadek. Jeżeli mówimy o pojazdach do transportu ludzi, w grę wchodzą bagażniki i schowki. Pojazdy specjalne, to dodatkowe osłony np. szyb, lub elementów wyposażenia zewnętrznego, przykładem tutaj mogą być wspomniane foodtrucki.

Zaletą, poza funkcjonalnością, są tutaj wcześniej wspomniane niewielkie rozmiary oraz brak wymaganego dodatkowego zasilania. Specyfika sprężyny gazowej pozwala na to, żeby odpowiednio zredukować siłę potrzebą do podniesienia pokrywy (element ważący nawet w granicach 100 kg może być obsługiwany przez kobietę drobnej budowy). O popularności ich wykorzystania w przemyśle Automotive decyduje również ich niezawdoność (jeden komplet sprężyn potrafi pracować nawet 10 lat).

Dobór siłownika gazowego do gałęzi przemysłu
Dobór sprężyn gazowych do wybranego projektu

Sprężyny gazowe znajdują także szerokie zastosowanie w przedsiębiorstwach produkcyjnych np. w oknach wizyjnych zamontowanych na liniach transportowych lub montażowych (w wykonaniu nierdzewnym w przemyśle spożywczym). Wykorzystuje się je również przy wszelkiego rodzaju osłonach maszyn oraz pokrywach serwisowych, gdzie podczas pracy urządzenia wymagany jest ograniczony dostęp do strefy wykonywania operacji. Siłownik gazowy w tym użyciu stosowany jest jako element wspomagający pracę operatora oraz zapewniający bezpieczeństwo obsługi maszyny przy otwartej pokrywie.

W przemyśle meblarskim sprężyny gazowe wykorzystywane są w większości przypadków w komplecie z  tak zwanymi zawiasami pantografowymi, które zapewniają ruch podnoszonego elementu nie tylko wokół punktu podparcia, ale również umożliwiają jego przemieszenie w ruchu pionowym. Obecnie w tej gałęzi przemysłu teleskopy gazowe najczęściej są wykorzystywane, przy produkcji łóżek sypialnianych, ze względu na duże ciężary, oraz powierzchnię stelaży, gdzie dodatkowo dochodzi nam ciężar materaca. Taki zestaw potrafi ważyć często blisko 100 kilogramów, a nawet powyżej tej wartości.

Sprężyny gazowe można wykorzystywać również w aplikacjach, gdzie element podnoszony pracuje na zasadzie ruchu pionowego (montaż tłoczyskiem skierowanym do dołu). W takich sytuacjach dobór sprężyny jest w pewien sposób „empiryczny”. Polega wyjściowo na przeliczeniu siły w stosunku 1kg/10N. Ze względu na możliwość zwiększenia siły sprężyny po jej montażu (w przypadku braku satysfakcjonującej pracy) można w późniejszym etapie skorygować pracę aplikacji.


Sprężyny gazowe dobierane są do różnorodnych aplikacji. Posiadają jednak pewne ograniczenia. Jeśli chodzi o ich użytkowanie, należy mieć przede wszystkim na uwadze:

  • maksymalna ilość cykli pracy na minutę nie może być większa niż 5,

  • sprężyna gazowa nie może pełnić funkcji amortyzatora uderzeń,

  • należy zwracać uwagę na prawidłowy montaż (mocowanie dolne i górne w jednej osi),

  • w przypadku, gdy istnieje możliwość mechanicznego uszkodzenia tłoczyska (spoiwo spawalnicze, odpryski farby, piasek), należy stosować tubę ochronną,

  • sprężyna gazowa w stanie spoczynku powinna mieć tłoczysko skierowane do dołu,

  • zakres temperatur w jakich może pracować standardowa sprężyna gazowa to od -30°C do +80°C, natomiast optymalna temperatura otoczenia wynosi +20°C.

2022-08-23

Pneumat

Product Manager Sprężyn Gazowych

Autor:
Miłosz Ładanowski
Product Manager
Sprężyny Gazowe

Product Manager Sprężyn Gazowych

Autor:
Miłosz Ładanowski
Product Manager
Sprężyny Gazowe