Mocni w działaniu
Ponad 40 lat na rynku

Cieknący zawór kulowy = naprawiać czy nie?

Dlaczego zawór kulowy przepuszcza wodę?

Zawory kulowe są niezastąpionymi elementami armatury w instalacjach gazowych i ciekłych mediów, zarówno w przemyśle jak i w aplikacjach w warunkach domowych. Pełnią funkcję odcinającą, ich rola więc to otwieranie bądź zamykanie przepływu medium roboczego. Zaworem kulowym jednak nie ma możliwości kontrolowania wielkości przesyłu czynnika.

Zawór kulowy, do szybkiego zamykania obiegu

Budowa i zastosowanie zaworu kulowego

Elementem zamykającym jest kula osadzona w korpusie na uszczelnieniach z teflonu, co przekłada się na szczelne odcięcie bądź otwarcia przepływu czynnika. W celu zmiany funkcji zaworu rączkę przekręca się o 90 stopni, w ten sposób szybko zamkniemy obieg. Każda instalacja wymaga odpowiedniego zabezpieczenia i możliwości natychmiastowego zamknięcia oraz kontrolowania przepływu medium roboczego, dlatego tego typu zawory są niezbędnymi elementami rurociągów.


Wystąpienie awarii

Z racji tego że zawory kulowe są pod wpływem wysokich temperatur, ciśnienia roboczego oraz pod ciągłym oddziaływaniem medium roboczego, który często jest czynnikiem agresywnym, zdarza się że w zaworze pojawia się nieszczelność. Pytanie które wtedy najczęściej pada to – czy naprawiać zawór czy nie?


Nieszczelność powstaje w wyniku wysokich temperatur medium, ciśnienia roboczego oraz reakcji medium z elementami wykonania zaworów kulowych
Powodem cieknącej wody z zaworu kulowego może wynikać z niszczelności w korpusie

Diagnoza problemu i rozwiązanie

Aby rozwiązać problem awarii zaworu na instalacji należy ustalić w którym miejscu nastąpiła nieszczelność, a wiedza ta zaskutkuje zastosowanie prawidłowego rozwiązania:

  • Pęknięcie w korpusie zaworu – jeśli na korpusie pojawi się pęknięcie, jedynym rozwiązaniem jest wymiana zaworu. Jeśli jest to tylko niewielkie wyżłobienie i nie wpływa na pracę zaworu, nawet chwilowe doszczelnienie korpusu szczeliwem nie rozwiążę problemu. Z czasem pękniecie powiększy się i może mieć realne wpływ na całkowitą awarię zaworu, a wiec i bezpieczeństwo aplikacji.

  • Nieszczelność na kuli w korpusie – w zależności od budowy zaworów, niektóre modele mają możliwość wymiany uszczelnień i kuli w zaworze. Producenci oprócz nowego kurka, proponują zestawy naprawcze i kule które można w razie wytarcia/uszkodzenia/przecieków tych elementów zamontować nowe w korpusie zaworu. Dotyczy to zaworów rozbieralnych np. 3 elementowych gwintowanych zaworów kulowych. Postępuje się wówczas wg instrukcji od producenta, analogicznie jak przy montażu bądź czyszczeniu zaworu.

  • Nieszczelność na gwintach – częstym przypadkiem występującym przy przeciekaniu zaworów jest nieszczelność występująca na przyłączach armatury - na gwintach bądź kołnierzach. Należy wtedy rozebrać zawór wg instrukcji producenta i zastosować poprawnie rozwiązania uszczelniające w postaci np. nici lub taśmy teflonowej, pakułów bądź uszczelek dedykowanych do danego połączenia.

  • Nieszczelność na rączce zaworu – jeśli wyciek występuje zaraz pod rączka zaworu w zależności od budowy trzpienia mamy dwie opcje: jeśli zawór jest konstrukcyjnie z dławikiem mamy możliwość dokręcenia nakrętki na trzpieniu i doszczelnienie tego elementu, jeśli natomiast kurek nie posiada w konstrukcji dławika pozostaje nam jedynie wymiana zaworu na nowy, aby nie dopuścić do awarii na instalacji.


Najlepszym zapobieganiem przecieków w zaworach kulowych jest jak najlepszy dobór zaworu do warunków pracy panujących na rurociągu, kierując się parametrami medium roboczego. Decydując się na zakup tych popularnych elementów armatury jakim są kurki kulowe, warto skorzystać z oferty sprawdzonego i rzetelnego dostawcy jakim jest Pneumat.



Jeśli jednak dojdzie do nieszczelności w stosowanym zaworze, najistotniejsze jest prawidłowe zlokalizowanie wycieku i zastosowanie się do naszych wskazów dotyczących wyeliminowania uszkodzenia.

2023-04-18

Pneumat.

Kierownik działu handlu ogólnego

Autor:
Izabela Sołowska-Florczyk
Kierownik działu
handlu ogólnego

Kierownik działu handlu ogólnego

Autor:
Izabela Sołowska-Florczyk
Kierownik działu
handlu ogólnego