Mocni w działaniu
Ponad 40 lat na rynku

Wkrętaki pneumatyczne

  • Info
  • Bestsellery

Bestsellery w tej kategorii

Prędkość obrotowa:
1470 rpm
Wrzeciono:
1/4 cal
Zakres momentów:
0.6 - 5.5 Nm
Ocena średnia:
Liczba wariantów: 8
Moment obrotowy:
0,4-1,8 Nm
Przyłącze powietrza:
1/8” GAS
Zużycie powietrza:
300 NI/min
Ocena średnia:
Liczba wariantów: 7

Wkrętaki pneumatyczne stosowane są powszechnie jako narzędzia montażowe w przemyśle motoryzacyjnym, elektronicznym itp. Duża powtarzalność procesu połączona z precyzją i różnymi prędkościami obrotowymi to znaczące atuty wkrętaków pneumatycznych. 

Oferta wkrętaków pneumatycznych

Wkrętaki z napędem pneumatycznym cechują się zwartą konstrukcją i małą masą, przy jednoczesnym bardzo szerokim wachlarzu wartości momentu roboczego. Połączenie owych walorów z niskim poziomem hałasu, ergonomicznie zaprojektowaną rękojeścią oraz niskim poziomem drgań, pozwalają na komfortową i bezpieczną pracę operatora.

Szeroka gama oferowanych wkrętaków pneumatycznych, oraz idących z nimi w parze nowoczesnych rozwiązań konstrukcyjnych, pozwala na optymalny dobór narzędzia pod konkretne potrzeby produkcyjne. Dostarczamy profesjonalne wkrętaki pneumatyczne dla różnych gałęzi przemysłu i zastosowań warsztatowych. W ofercie klienci znajdą :

Wkrętaki pneumatyczne ze sprzęgłem odłączającym

Zasda działania tego typu wkrętaków pneumatycznych opiera się na odłączeniu przez sprzęgło dopływu sprężonego powietrza do silnika wkrętarki w momencie gdy osiągnięty zostanie pożądany moment. Wkrętarki z tym typem sprzęgła polecamy wszystkim dla których liczy się wysoka dokładność momentu. Może być przy tym stosowane przy wszystkich typach przyłączy.

Wkrętarki pneumatyczne proste i pistoletowe ze sprzęgłem odcinającym Chicago Pneumatic

Narzędzia proste (załączanie dociskiem i dźwignią) i wkrętak pistoletowy uruchamiany przyciskiem spustowym. Wkrętarki pneumatyczne CP o prędkości obrotowej od 1000 do 1700 rpm oraz zakresie momentu od 0.4 do 2 i przyłączach 1/4 i 1/8.

Wkrętarki pneumatyczne proste, kątowe, pistoletowe ze sprzęgłem odcinającym Desoutter

Uruchamiane dociskiem, za pomocą dźwigni lub spustu. Wkrętarka pneumatyczna o budowie prostej, kątowej lub pistoletowej. Szeroka gama produktów Desoutter zróżnicowana parametrowo m.in. prędkość obrotowa modeli oscyluje od 180 do 3500 rpm. Wkrętak pneumatyczny Desoutter został stworzony do zadań wymagających najwyższej dokładności, w tym wkręcania śrub, gwintów walcowanych i wkrętów samogwintujących w plastiku. Ponadto został on zabezpieczony przed wyładowaniami elektrostatycznymi, co czyni go odpowiednim do stosowania w montażu obejmującym obwody mikroelektroniczne. Wkrętaki pneumatyczne serii SC2 posiadają certyfikat ESD. Prosty korpus został opracowany tak, by zapewnić maksymalny komfort i ergonomię pracy. Miękka guma i ergonomiczny kształt zapewniają operatorowi pewny chwyt narzędzia. Cylindryczna powierzchnia umożliwia łatwe zamocowanie ramion reakcyjnych bądź dodatkowych uchwytów.

Duży zakres momentu pozwala na stosowanie tego samego modelu wkrętaka do wielu różnych zadań, co ułatwia konserwację i zarządzanie narzędziami. Dodatkowo wkrętarki serii SC2 wyposażone są w port sygnałowy umożliwiający współpracę z systemem pozycjonowania lub FAS 3000 dzięki któremu możliwe jest zliczanie serii dokręceń i kontrola procesu montażu.

Wkrętaki pneumatyczne Archimedes

Wkrętarki proste i pistoletowe o mocy od 130 do 400 W, prędkości obrotowej od 450 do 2800 rpm oraz zużyciu powietrza na poziomie 15-36 m3/h. Wkrętarki Archimedes przeznaczone są do wykonywania połączeń gwintowanych za pomocą wkrętów i śrub o średnicach do 10 mm.

Wkrętaki pneumatyczne ze sprzęgłem ślizgowym

Sprzęgło w tego typie wkrętarek pneumatycznych zaczyna się ślizgać w momencie gdy osiągnięty zostanie nastawiony moment. Ten rodzaj sprzęgła jest powszechnie stosowany ze względu na dużą kompatybilność złączy i wykorzystywany przy wkrętach samogwintujących. Charakterystyczny dźwięk układu zapadkowego daje znak operatorowi że śruba dociągnięta została w sposób prawidłowy.

Wkrętarki pneumatyczne Chicago Pneumatic

Narzędzia proste załączane dźwignią oraz pistoletowe uruchamiane za pomocą przycisku spustowego. Wkrętarka pneumatyczna CP o prędkości pracy od 1100 do 1700 rpm oraz zakresie momentu 0.4-2 Nm. Narzędzie podczas eksploatacji zużywa powietrza od 14 do 28 cfm. Możliwe przyłącza w rozmiarze : 1/4 i 1/8.

Wkrętarki pneumatyczne Desoutter

Pod względem uruchamiania narzędzia wyróżniamy wkrętaki dźwigniowe, spustowe oraz dociskowe. Prędkość bez obciążenia wynosi w zależności od wkrętaka od 300 do 3500 rpm.

Wkrętaki pneumatyczne Archimedes

Wkrętarka prosta i pistoletowa o mocy 260 W, masie niecałego kilograma, prędkości obrotowej 900-1000 rpm, gwincie G1/4. Do głównych zalet zaliczyć należy łatwą obsługę wkrętaka, szybki montaż/demontaż połączeń oraz bardzo niski poziom wibracji. Ponadto na uwagę zasługuje precyzyjny, regulowany moment dokręcania złącza.

Wkrętaki  pneumatyczne ze sprzęgłem bezpośrednim – tj.:

Wkrętarki pneumatyczne Chicago Pneumatic

Dwa modele o prędkości 600 i 1450 rpm oraz momencie 5 i 14 Nm oraz zużyciu powietrza na poziomie 17 cfm.

Wkrętarki pneumatyczne Desoutter

Wkrętarka pneumatyczna typu prostego i pistoletowego o prędkości między 490 a 3400 rpm oraz zróżnicowanych zakresach momentu.

Wkrętaki pneumatyczne udarowe

Modele proste i pistoletowe wkrętarek od Chicago Pneumatic. Udarowy wkrętak pneumatyczny dostępny o prędkości między 5,600 a 15,000 obr/min i zakresie momentu od 3.4 do 18 Nm  przy zużyciu powietrza podczas pracy 13-27 cfm.

Akcesoria do wkrętarek pneumatycznych

Opcjonalne dodatki do narzędzi.

Budowa i zasada działania wkrętaków pneumatycznych

Sprężone powietrze dochodzi do otworu by następnie przez kurek kulkowy sterowany przyciskiem i popychaczem przenosi się do silnika pneumatycznego.

Kółka pośredniczące  osadzone na osiach zazębiają się z wałkiem napędowym silnika z jednej strony. Z drugiej zaś koła zazębiają się z kołem o wewnętrznym uzębieniu, dlatego osie podczas obrotu osiągają ruch obrotowy wokół osi wkrętarki i są przyczyną obrotu jarzma. Na wspomnianym jarzmie zamontowana została górna tarcza sprzęgła kłowego, która współpracuje a dolną tarczą sprzęgła. Sprzęgło kłowe permanentnie przylega do tarczy sprzęgła przeciążeniowego i ustawiane jest na właściwy moment obrotowy nakrętką, która dociskana jest sprężyną. Jej obrót wraz z roboczą końcówką wkrętarki powodują kulki w tulei. W trakcie pracy wkrętaka łeb wkręcanego wkrętu na początku wchodzi w gniazdo stożkowe tulei, która na skutek sił osiowych wywieranych przez operatora ugina sprężynę, co po chwili powoduje wskoczenie ostrza końcówki w rowek wkrętu. Końcówka wraz z tuleją łącznie ze sprzęgłem przeciążeniowym przesuwają się do góry, co skutkuje sprzęgnięciem się tarcz i sprzęgła kłowego. Wciśnięcie przycisku przez operatora skutkuje obrotem roboczej końcówki wkrętarki pneumatycznej do momentu, kiedy wystąpi przeciążenie sprzęgła przeciążeniowego. Sprzęgła przeciążeniowe i kłowe wyłączają wówczas obrót końcówki.

Faq - Wkrętarki pneumatyczne - Najczęściej zadawane pytania

Od dłuższego czasu producenci przywiązują bardzo dużą wagę od ograniczenia poziomu hałasu urządzeń. Ma to bezpośredni wpływ na odczucia pracowników użytkujących produkty, a co za tym idzie również na opinię o proponowanych rozwiązaniach. Bardzo istotną kwestią jest również stosowanie odpowiedniej jakości materiałów o istotnych walorach użytkowych. Szczególnie przejawia się to w budowie korpusów urządzeń – połączenie aluminium oraz elementów wykonanych z kompozytu pozwala na ograniczenie wagi samego narzędzia ale i ogranicza do minimum odczucie tzw. zimnego chwytu, co z kolei determinuje komfort pracy montera.

Bardzo istotnym udogodnieniem, które zyskuje coraz większą popularność jest przeniesienie na wzór wkrętarek akumulatorowych możliwości regulacji momentu (siły dokręcania) na zewnątrz korpusu narzędzia. To duże udogodnienie dla użytkownika. Eliminujemy dzięki temu dodatkowy osprzęt w postaci kluczyków do regulacji sprzęgła, ograniczając jednocześnie czas potrzebny na przestawienie wkrętaka pod wykonywanie innej operacji.

Dla mnie najistotniejszą kwestią jest odpowiednie zdefiniowanie złącza, jego analiza. Rozmiar śruby / wkrętu, rodzaj łączonego materiału, użycie lub nie podkładek/uszczelek różnego typu. To wszystko determinuje nam kwestię odpowiedniego doboru urządzenia. Dopiero na takiej bazie możemy podjąć się zakupu odpowiedniego wkrętaka który będzie optymalnym rozwiązaniem dla danej operacji. Oczywiście bardzo istotną kwestią prócz parametrów technicznych urządzenia jest również wybranie produktu renomowanego producenta, co gwarantuje nam odpowiednią jakość urządzenia, jego powtarzalność, ale również dostęp w późniejszym czasie do części zamiennych i sprawnie działającego serwisu.

Wkrętaki pneumatyczne jak i wszystkie narzędzia pneumatyczne powinny pracować na odpowiednim ciśnieniu zasilania. Zdecydowana większość urządzeń dostępnych na rynku posiada sugerowane ciśnienie zasilania na poziomie 6,3 bar, i tak też parametry urządzeń są określane w katalogach producentów. Kolejnym bardzo istotnym elementem jest zastosowanie odpowiednich średnic przewodów zasilających oraz elementów złącznych wysokiej jakości (szybkozłącza, króćce, złączki). Ważne jest również zastosowanie smarownic (sugeruję kompletne bloki przygotowania powietrza które składają się z filtra, reduktora i smarownicy). Dzięki temu prostemu urządzeniu w istotny sposób wydłużamy żywotność samego wkrętaka pneumatycznego smarując jego silnik mgłą olejową niezbędną dla prawidłowego funkcjonowania narzędzia. Podstawowe czynności konserwacyjne którym są poddawane wkrętarki nie różnią się niczym od innych narzędzi i ograniczają się do wymiany łopatek silnika, łożysk oraz elementów uszczelniających, czyli elementów naturalnie zużywających się w trakcie pracy urządzenia.

Trudno jednoznacznie określić żywotność narzędzi i w prosty sposób zamknąć w sztywne ramy. Często to samo urządzenie u dwóch różnych użytkowników pracuje u jednego z nich dwa lata bez żadnej ingerencji a u drugiego pracuje rok i wymaga konserwacji. Zazwyczaj wynika to z jakości powietrza którym jest zasilane narzędzie ale i warunków eksploatacyjnych które po krótce opisałem w odpowiedzi na poprzednie pytanie. Oczywiście nie należy zapominać o samym natężeniu pracy (praca w systemie wielozmianowym gdy zmienia się pracownik montażu a narzędzie zostaje na linii) lub też praca sporadyczna, typowo warsztatowa np. w dziale utrzymania ruchu gdzie narzędzie jest wykorzystywane w zdecydowanie mniejszym stopniu.

W tym dziale znajdziesz: