Mocni w działaniu
Ponad 40 lat na rynku

Manometry z legalizacją do opon, kół

  • Produkty
Wykonanie:
standardowe ze sprężyną rurkową (Bourdona)
Położenie przyłącza:
Dolne - radialne
Klasa dokładności:
pm ≤ 4 bar: ± 0,08 bar, 4 bar < pm ≤ 10 bar: ± 0,16 bar; (pm - mierzone ciśnienie) w zakresie temperatur od +15°C do +25°C
Ocena średnia:
Liczba wariantów: 7

Faq - Manometry do opon - Najczęściej zadawane pytania

Niestety nie. Manometry do opon pojazdów mechanicznych podlegają prawnej kontroli metrologicznej i muszą posiadać stosowne oznaczenie na tarczy tzn. zatwierdzenie typu oraz świadectwo legalizacji pierwotnej. Stosowanie innego manometru lub pistoletu do pompowania kół wyposażonego w zwykły manometr jest niedopuszczalne.

Legalizacja manometru jest to sprawdzenie, stwierdzenie i poświadczenie dowodem legalizacji, że przyrząd pomiarowy spełnia wskazane przez Główny Urząd Miar wymagania.
Istnieje kilka typów legalizacji manometru:

Legalizacja pierwotna – wykonana przed wprowadzeniem danego przyrządu do użytkowania lub obrotu.

Legalizacja jednostkowa – jest to wersja legalizacji pierwotnej dla manometru skonstruowanego do konkretnego zastosowania.

Legalizacja ponowna – wykonana w przypadku przyrządów pomiarowych wprowadzonych do użytkowania lub obrotu.
Tak, jeżeli przyrząd pomiarowy spełnia wymagania, wystawiany jest dowód legalizacji – poświadczenie dokonania legalizacji, jej świadectwo umieszczane na manometrze.
Organ administracji może odmówić dokonania legalizacji, jeżeli:

1) nie zatwierdzono typu zgłoszonego przyrządu pomiarowego, podlegającego zatwierdzeniu typu;

2) manometr jest nieprzygotowany do sprawdzenia, uszkodzony lub niekompletny;

3) nie zapewniono odpowiednich warunków do wykonania czynności związanych z legalizacją, gdy mają być wykonywane w miejscu zainstalowania lub użytkowania urządzenia.
Gdy podczas przeprowadzanej kontroli inspektor GUM stwierdzi nieprawidłowości w przyrządzie – np. ślady zmian mechanicznych lub brak ważnego świadectwa legalizacji, wówczas użytkownik narusza przepisy art. 26 prawa o miarach i zostanie ukarany mandatem karnym w wysokości do 500 zł.
Dowód legalizacji jest ważny przez dwa lata od daty wystawienia dokumentu. Po upływie tego okresu należy ponowić legalizację.
Nie, legalizacji ponownej może dokonać jedynie Urząd Miar.
Jeżeli istnieje taka możliwość, należy wymontować manometr i jako osobne urządzenie dostarczyć do wyznaczonego urzędu miar.