Mocni w działaniu
Ponad 40 lat na rynku

Filtry do pomp próżniowych - filtracja próżniowa

  • Info
  • Bestsellery

Bestsellery w tej kategorii

Dokładność filtrowania:
20 μ
Temperatura pracy:
-20 ~ +100 °C
Materiał wkładu filtra:
Poliester
Ocena średnia:
Liczba wariantów: 8
Ocena średnia:
Liczba wariantów: 9

Stosowanie filtrów próżniowych jest niezbędne do prawidłowej pracy pomp próżniowych oraz dmuchaw. Filtry zabezpieczają przed zanieczyszczeniami, które pompa może zassać z otoczenia. Mogą być to płyny, opary olejów, pył, kurz lub cząstki stałe (drobiny metalu) . Jeśli przez pompę będzie przepływało zanieczyszczone powietrze nie będzie ona osiągać wymaganego poziomu podciśnienia i wydajności, co więcej pompa może ulec awarii lub zablokowaniu. Wymiana wkładu filtracyjnego zależy od stopnia zanieczyszczenia. Spadek ciśnienia sygnalizuje o konieczności wyczyszczenia/wymiany filtra na nowy.

Jak dobrać filtr próżniowy?

 W celu doboru filtra próżniowego powinniśmy znać takie informacje jak:

  • Przepływ pompy próżniowej

  • Wielkość przyłącza pompy próżniowej

  • Rodzaj pompy

  • Temperatura zasysanego gazu

  • Opis aplikacji (co może znajdować się w zasysanym powietrzu oraz  w jakim środowisku będzie pracował filtr)

Oferta filtrów próżniowych od Pneumat System

Dla potrzeb różnych gałęzi przemysłu dostarczamy specjalistyczne filtry próżniowe, w tym:

Filtry podciśnieniowe liniowe VTF – grupa elementów filtracji próżniowej składająca się z liniowych filtrów podciśnienia o wydajności do 50 l/min. Filtr podciśnieniowy liniowy dostępny jest o wielkości przyłącza 6 i 8 mm oraz 3/4. Skuteczność filtracyjna wynosi 10 i 20 um, a temperatura pracy od 0 do 60 [°C]. W skład każdego filtra próżniowego wchodzi wspornik montażowy, ponadto atutami tej grupy produktów są lekkość i kompaktowość wykonania. Liniowe filtry VTF, świetnie sprawdzają się w wielu aplikacjach podciśnieniowych, przyłącza wtykowe ułatwiają szybki montaż. Filtry wyposażone są w wymienne wkłady filtracyjne 10 mikronowe, przeźroczysta obudowa pozwala kontrolować stan zabrudzenia filtra.

Filtry podciśnieniowe szklankowe VTF – filtracja próżniowa gwintowana z przyłączem NPT od 3/8” – 1 1/2 i G3/8 – G1 1/2 cali. Wydajność tych filtrów wynosi od 150 do 5100 l/min, dokładność 20 um a zalecana przez producenta temperatura pracy oscyluje między -20 a 100 °C. Filtry VTFE doskonale sprawdzają się z większymi pompami eżektorowymi, o przyłączach powyżej G3/8”. Każdy filtr wyposażony jest wymienny wkład filtracyjny oraz element montażowy, który umożliwia montaż filtra w dwóch pozycjach. Zastosowania przeźroczystej szklanki pozwala kontrolować stan zabrudzenia wkładu filtracyjnego. Filtry występują w sześciu rozmiarach. Wkład filtracyjny można zamówić osobno.

Filtry podciśnieniowe do pomp i dmuchaw FLV – filtr próżniowy gwintowany wykorzystywany w różnych systemach podciśnienia. W ofercie dostępny jest filtr podciśnieniowy o przepływie od 24 do 1260 [m³/h], z wkładami papierowymi (standard) jak i poliestrowymi. Filtry próżniowe puszkowe IN-LINE występują w zakresie wielkości od G3/8” do 6”, istnieje również możliwość zamówienia filtrów do wydajności 4000m3/h. W środku filtra znajduje się wkład filtracyjny, w standardzie jest to wkład papierowy, opcjonalnie istnieje możliwość zamówienia wkładu poliestrowego, ze stali nierdzewnej lub z węglem aktywnym. Filtry charakteryzują się dużą zdolnością filtracji pyłów. Każdy z filtrów jest testowany przed i po malowaniu.

Filtry podciśnieniowe Turtle VTF – elementy o dokładności filtracji od 2um do 5um z przyłączem gwintowanym 3/8, 3/4 i 1/2. Producent zaleca stosowanie produktów w temperaturze od -9 do 100 °C. Opatentowana konstrukcja. Pofałdowana struktura filtra podciśnienia skutecznie zatrzymuje zanieczyszczenia. Kompaktowe wymiary, łatwość montażu, możliwość mycia wkładu filtracyjnego w letniej wodzie z dodatkiem delikatnych detergentów. Dostępne papierowe i poliestrowe wkłady filtracyjne. Poliestrowe wkłady są odporne na zawilgocenie. Wkłady można zamówić jako części zamienne.


Starszy doradca ds. Techniczno - Handlowych

Opiekunem kategorii jest:
Jakub Gromkowski
Product Manager
Starszy doradca
ds. Techniczno – Handlowych
tel.: 71 325 74 00
email: proznia@pneumat.com.pl

Biogram

Absolwent wydziału Mechaniczno-Energetycznego Politechniki Wrocławskiej. W pracy odpowiedzialny za dobór, testy oraz sprzedaż asortymentu z dziedziny techniki podciśnieniowej (pompy próżniowe, przyssawki, dmuchawy). Współtworzy nowe, dedykowane aplikacje podciśnieniowe. Prowadzi także szkolenia, audyty teoretyczne i praktyczne z tego zakresu. Prywatnie miłośnik czynnego uprawiania sportu oraz spędzania wolnego czasu w niebanalny sposób.

Starszy doradca ds. Techniczno - Handlowych

Opiekunem kategorii jest:
Jakub Gromkowski
Product Manager
Starszy doradca
ds. Techniczno – Handlowych
tel.: 71 325 74 00
email: proznia@pneumat.com.pl

Biogram

Absolwent wydziału Mechaniczno-Energetycznego Politechniki Wrocławskiej. W pracy odpowiedzialny za dobór, testy oraz sprzedaż asortymentu z dziedziny techniki podciśnieniowej (pompy próżniowe, przyssawki, dmuchawy). Współtworzy nowe, dedykowane aplikacje podciśnieniowe. Prowadzi także szkolenia, audyty teoretyczne i praktyczne z tego zakresu. Prywatnie miłośnik czynnego uprawiania sportu oraz spędzania wolnego czasu w niebanalny sposób.



Faq - Filtracja próżniowa - Najczęściej zadawane pytania

Filtracja jest jednym z ważniejszych aspektów w każdym układzie próżniowym. Odpowiednio dobrane filtry podciśnieniowe są gwarancją poprawności działania pompy próżniowej. W przypadku kiedy pompa nie uzyskuje swoich parametrów (odpowiedniego poziomu podciśnienia lub przepływu) w wielu przypadkach powodem jest zły lub co gorsza w ogóle nie zamontowany filtr próżniowy.

Pompa zasysa wszystko co jest w jej otoczeniu. Najczęściej pompy pracują w zakładach gdzie stopień zapylenia jest bardzo duży (obróbka drewna, przenoszenie płyt wiórowych) lub mamy do czynienia z olejem w zasysanym powietrzu (przenoszenie zaolejonych blach). Przy projektowaniu układów próżniowych musimy określić warunki w jakich pompa będzie pracowała, to pomoże nam dobrać odpowiednie filtry bądź separatory próżniowe.

Poniżej znajdują się informacje, które musimy podać aby dobrać najbardziej optymalna filtrację próżniową do naszego układu:

- wydajność pompy próżniowej

- rodzaj pompy (pompa elektryczna olejowa/bezolejowa.. pompa eżektorowa, dmuchawa boczno-kanałowa..)

- co może znaleźć się w zasysanym do pompy powietrzu

* cząstki stałe – jakie, jak duże - ilość w jednostce czasu, jeśli można uzyskać taką informację

* płyny - rodzaj płynu (woda, olej, mieszanka różnych płynów) - w przybliżeniu ilość płynu w jednostce czasu (np. pół szklanki na godzinę)

- opisać sposób działania pompy, w jakim środowisku pracuje pompa (zapylanie, praca w środowisku wybuchowym, agresywnym, praca pompy na zewnątrz, itp.)

- temperatura otoczenia, temperatura zasysanego medium

- inne warunki mogące mieć wpływ na pracę pompy

Przed każdą pompą próżniową należy stosować filtr podciśnieniowy. Pompa eżektorowa to układ dysz a przepływające przez dysze powietrze tworzy podciśnienie. Jeśli przez pompę eżektorową będzie przepływało zanieczyszczone powietrze (np. zapylone lub z dodatkiem wody) uszczelnienia które znajdują się w dyszach ulegną uszkodzeniu bądź stracą swoje właściwości (np. stwardnieją) w konsekwencji pompa nie będzie uzyskiwała swoich parametrów (odpowiedni poziom podciśnienia, wydajność). Przy zasysaniu zanieczyszczonego powietrza dysze mogą się zapchać, co całkowicie zablokuje pracę pompy.

Powietrze potrzebne do zasilenia pompy próżniowej eżektorowej musi być przefiltrowane. Ponadto powietrze musi być suche,  bez dodatków wody ani oleju. Nie stosujemy smarownicy przed pompą. Zalecana klasa czystości wg normy ISO 8573-1 to klasa 2.4.2.

Filtr jest niezbędnym elementem układu próżniowego, który służy do ochrony pompy przed zanieczyszczeniami, które pompa może zassać z otoczenia, są to m.in opary, cząsteczki oleju, kurz, płyny, cząsteczki stałe.

W naszej ofercie mamy filtry próżniowe: liniowe VTF, szklankowe VTF, puszkowe FLV z wkładem papierowym lub poliestrowym.

Częstotliwość wymiany filtra w pompie próżniowej zależy od wielu czynników, w tym od typu filtra, warunków pracy i specyfiki zastosowania. Filtr powinien być sprawdzany minimum co sześć miesięcy, a wymieniany co roku lub częściej, jeśli to konieczne. Filtry zanieczyszczone mogą powodować spadek wydajności pompy i mogą prowadzić do uszkodzenia pomp.

Tak, niewłaściwa konserwacja, w tym brak regularnej wymiany filtrów, może prowadzić do szeregu problemów z pompą próżniową. Zanieczyszczone filtry mogą obniżać wydajność pompy, zwiększać zużycie energii i skracać jej żywotność. W skrajnych przypadkach, zanieczyszczenia mogą dostać się do wewnętrznych komponentów pompy, co może prowadzić do poważnych uszkodzeń.

Istnieje kilka objawów, które mogą wskazywać na to, że filtr w pompie próżniowej może wymagać wymiany. Mogą to być: spadek wydajności pompy, wzrost zużycia energii, nieprawidłowe odczyty ciśnienia, widoczne zanieczyszczenia w wydmuchiwanym powietrzu lub obecność nieprzyjemnych zapachów. Jeśli zauważysz którykolwiek z tych objawów, powinieneś sprawdzić i prawdopodobnie wymienić filtr.

W wielu przypadkach, wymiana filtra w pompie próżniowej jest dość prosta i może być przeprowadzona przez użytkownika. Wymaga to jednak pewnej wiedzy technicznej i umiejętności. Zawsze powinieneś skonsultować się z instrukcją obsługi pompy lub skontaktować się z producentem lub autoryzowanym serwisem w przypadku jakichkolwiek wątpliwości. Niektóre, bardziej skomplikowane układy próżniowe, mogą wymagać serwisu profesjonalnego.

Nie, filtry do pomp próżniowych nie są uniwersalne. Filtr musi być odpowiedni do konkretnego modelu pompy próżniowej dobrany pod przyłącze i wydajność urządzenia.

Niektóre filtry do pomp próżniowych można zregenerować, zwykle przez czyszczenie lub płukanie, ale to zależy od konkretnego typu i modelu filtra. Zawsze powinieneś sprawdzić instrukcje producenta lub skonsultować się z autoryzowanym serwisem, aby dowiedzieć się, czy Twój filtr można zregenerować i jak to zrobić prawidłowo.

To zależy od specyfiki zastosowania i modelu pompy. W niektórych przypadkach, gdy pompa jest używana w czystym środowisku i jest niewielkie ryzyko zanieczyszczenia, pompa może być używana bez filtra. Jednak w większości zastosowań, zwłaszcza tam, gdzie istnieje ryzyko zanieczyszczenia, zaleca się stosowanie filtra w celu ochrony pompy i zapewnienia jej optymalnej wydajności.

Nie, powinieneś zawsze używać filtrów dedykowanych do twojej pompy próżniowej. Używanie niewłaściwych filtrów może prowadzić do problemów z uzyskaniem odpowiednich parametrów lub uszkodzić pompę próżniową.

W tym dziale znajdziesz: