Mocni w działaniu
Ponad 40 lat na rynku

Montaż, budowa i zastosowanie złączy wtykowych

Jakie złącza wtykowe wybrać?

Jakie złącza wtykowe wybrać?

Złącza wtykowe są kojarzone jako podstawowy element budowy układów pneumatycznych. Dzięki prostej i szybkiej obsłudze system ten jest stosowany również w wielu innych aplikacjach przy użyciu różnych mediów. Niewątpliwą zaletą tego rozwiązania jest niski koszt eksploatacji oraz duże możliwości kreowania nawet najbardziej skomplikowanych układów. (zobacz na https://www.pneumat.com.pl/zlacza_wtykowe_serii_blueline). Złącza wtykowe są dostępne w wielu rozmiarach, konfiguracjach oraz wariantach materiałowych. Więcej na https://www.pneumat.com.pl/zlacza_pneumatyczne


W artykule znajdziesz odpowiedzi na pytania:

  • Co to jest złącze wtykowe i do czego służy?

  • Jak poprawnie zamontować złącze wtykowe?

  • Jakie są rodzaje złączy wtykowych?

  • Jakie jest zastosowanie złączy wtykowych?


Jak montować złącza wtykowe?

Sposób montażu złączy wtykowych jest bardzo prosty i intuicyjny. Trzeba jednak zwrócić uwagę na kilka istotnych szczegółów, by nie doprowadzić do samoczynnego odpięcia przewodu ze złącza. Po pierwsze musimy stosować przewody, które są zatwierdzone przez producenta złączy. Takie informacje można znaleźć w karcie katalogowej. Do złączy wtykowych stosuje się węże kalibrowane czyli takie, które mają dokładnie określoną średnicę. Dzięki temu system jest szczelny i gwarantuje sprawne działanie. Brak kalibracji stwarza bardzo duże prawdopodobieństwo późniejszych awarii. Węże kalibrowane (więcej na https://www.pneumat.com.pl/weze) są dostępne w kilku wersjach materiałowych. Najczęściej stosuje się przewód poliuretanowy głównie ze względu na swoją elastyczność i brak efektu pamięci (przewód nie zostawia śladów załamania po zgięciu). Nieco mniej popularne są przewody z poliamidu i polietylenu. Węże kalibrowane są dostępne w wielu kolorach, co jeszcze bardziej zwiększa atrakcyjność systemu i różnorodność zastosowań.

Warto zwrócić uwagę szczególnie na:

  • równe obcięcie przewodu, tu z pomocą przychodzą obcinaczki do przewodów, których działania zobaczysz w poniższym filmie (https://www.youtube.com/watch?v=q2R-X19AxvA)

  • wsunięcie węża do końca złącza, by zapewnić odpowiednio szczelne i trwałe połączenie

  • prawidłowe uszczelnienie gwintu przyłączeniowego - tu z kolei przyda się taśma teflonowa lub podkładki

  • w przypadku wielu połączeń, gdzie użycie klucza płaskiego jest utrudnione, warto używać klucza imbusowego ponieważ złącza proste są do tego przystosowane

    Złacza i złaczki wtykowe na imbus
  • w sytuacji wymagających aplikacji, gdzie występują drgania bądź istnienie możliwość samoistnego wyszarpnięcia przewodu, zalecamy zastosowanie klipsa zabezpieczającego.

Jak widać montaż jest bardzo szybki i prosty. Nie wymaga użycia specjalistycznych narzędzi, a złącza można wygodnie przechowywać między innymi w specjalnie przygotowanych do tego pojemnikach Pneumatbox


Zastosowanie złączy wtykowych:

Jak już wcześniej wspomniałem, głównym zastosowaniem złączy wtykowych jest budowa układów pneumatycznych. Złącza nadają się również do podciśnienia, dzięki czemu są wykorzystywane między innymi do podłączania pomp próżniowych. Poniżej przedstawiamy kilka mniej oczywistych przykładów zastosowań, gdzie złącza wtykowe bardzo dobrze spełniają swoją funkcję:

  • Smarowanie (zobacz złącza do tego procesu na https://www.pneumat.com.pl/zlacza-wtykowe-serii-58000). Dzięki zastosowaniu gwintów metrycznych oraz odpowiedniej konstrukcji złącza można z powodzeniem stosować w układach centralnego smarowania. Największą zaletą tego systemu jest niewątpliwie krótki czas montażu. Jest to bardzo dobra alternatywa dla skręcanych złączy z pierścieniem zaciskowym, których montaż zajmuje dużo więcej czasu;

  • Chłodzenie (tego typu złącza znajdziesz na https://www.pneumat.com.pl/zlacza-do-ukladow-chlodzenia. Złącza wtykowe można również stosować do aplikacji wymagających chłodzenia cieczą. Warto zwrócić uwagę czy materiały, z których są wykonane złącza, są odporne na przepływającą ciecz chłodzącą oraz temperaturę pracy układu. W tym celu zalecamy kontakt ze specjalistą, który potwierdzi możliwość stosowania i dobierze najbardziej optymalny produkt. Złącza do układów chłodzenia są znacznie bardziej wydajne niż zwykłe złącza wtykowe. Średnica nominalna złącza jest większa, a odpowiedni kształt wpływa na swobodny przepływ medium. Dzięki optymalnej konstrukcji złącza są łatwe w czyszczeniu co znacznie wydłuża ich żywotność.


    W celu schłodzenia cieczy, można zastosować złącza wtykowe przeznaczone do układów chłodzenia
  • Media spożywcze, woda (tu polecamy https://www.pneumat.com.pl/zlaczki_ze_stali_szlachetnej oraz https://www.pneumat.com.pl/zlaczki-mosiezne-spozywcze-nsf). Kolejnym ciekawym obszarem gdzie stosuje się złącza wtykowe są aplikacje spożywcze. Złącza wtykowe można między innymi używać do zasilania wodą kawomatów. Produkty posiadają odpowiednie certyfikaty, które potwierdzają możliwość ich stosowania z wodą pitną oraz mediami spożywczymi.

  • Połączenia elementów ruchomych (zajrzyj na https://www.pneumat.com.pl/zlacza-lozyskowane-wtykowe). Niektóre wersję złączy wtykowych znakomicie nadają się do zasilania powietrzem elementów ruchomych. Dzięki odpowiedniej budowie i zastosowaniu łożyska mogą obracać się nawet do kilkuset razy na minutę. Stanowi to ekonomiczne i kompaktowe rozwiązanie, które znacznie ułatwia eksploatację docelowego urządzenia.

Podsumowując, złącza wtykowe są bardzo ciekawym i uniwersalnym systemem połączeń, który znajduje swoje zastosowanie w wielu branżach przemysłu m.in.:

  • automotive
  • robotyka
  • farmacja
  • energia odnawialna
  • przemysł laserowy
  • maszyny pakujące
  • produkcja żywności
  • spawalnictwo
  • lakiernictwo
  • maszyny i inżynieria produkcji

Warto mieć na uwadze, że oferta złączy wtykowych stale jest poszerzana o nowe rozwiązania. Należy śledzić pojawiające się nowości, dzięki czemu będziemy mieli pewność, że stosowane przez nas produkty są idealnie dopasowane do wybranej aplikacji.

2022-09-07

Pneumat

Kierownik działu armatury złącznej

Autor:
Tomasz Ilków-Gołąb
Kierownik działu
armatury złącznej

Kierownik działu armatury złącznej

Autor:
Tomasz Ilków-Gołąb
Kierownik działu
armatury złącznej