Mocni w działaniu
Ponad 40 lat na rynku

Wskazówki i dobre praktyki związane z profesjonalnym wierceniem

Wydajne i bezpieczne wiercenie - jak wykonać dobry jakościowo odwiert?

Czy spotykasz się z komplikacjami w trakcie wiercenia w poszczególnych rodzajach materiału a powstałe przy tym otwory posiadają rozdarcia i nieszczelności w krawędziach? Czy dążysz do poprawienia standardu wykonanych otworów, a tym samym do zwiększenia wydajności?

Właściwe urządzenie, prędkość oraz wiertło pozwalają na wywiercanie otworów w praktycznie każdym materiale. Bez względu na to czy wiercimy w takich materiałach jak, na przykład kompozyty lub też stal hartowana, która znajduje zastosowanie w przemyśle naftowym, metalurgicznym oraz gazowym, prędkość wiertła wyróżnia się maksymalną wydajnością wiercenia oraz poprawą jego jakości. Niżej przedstawiamy podpowiedzi, dzięki którym wiercenie otworów stanie się wydajniejsze oraz bezpieczniejsze.


Prędkość czyli gwarancja efektywnego wiercenia otworu

Po pierwsze należy określić jaki posiadamy rodzaj materiału w którym chcemy wywiercić otwór. Wyróżniamy, materiały twarde oraz miękkie.

Jaka prędkość do wiercenia na materiałach miękkich

Materiały miękkie, na przykład kompozyt czy też drewno, które zazwyczaj uchodzą za nietrudne do przewiercenia i nie potrzebują zwrócenia znaczącej uwagi na wybór urządzenia, głównie gdy nie jest konieczne aby otwór, który wiercimy był najlepszej jakości. Natomiast w przypadku gdy wywiercony otwór musi być precyzyjny konieczne jest zachowanie właściwej prędkości. Jeżeli prędkość jest właściwa oraz gdy posiadamy odpowiednie wiertło urządzenie umożliwi nam bez problemu przygotować precyzyjny oraz czysty otwór.


Jak prawidłowo wiercić otwór w materiałach twardych

Materiały twarde, na przykład żeliwo, stal hartowana czy też stopowa należą do grupy materiałów uchodzących za znacznie odporniejsze w porównaniu do materiałów miękkich. Do przewiercenia takowych materiałów konieczne jest zastosowanie urządzenie o adekwatnej mocy, prędkości i momencie obrotowym. Zmniejszona prędkość oraz poprawne smarowanie to warunek, który przyczyni się do osiągnięcia sukcesu!

Poniżej zamieszczamy krótki film, który przedstawia wpływ jaki ma prędkość wiercenia otworu na blachę aluminiową:


Wysoka prędkość nie zawsze jest najkorzystniejszą opcją

Zdarza się, że pytają Państwo o to czy zwiększona prędkość jest korzystniejsza? Bezwzględnie nie. W celu efektywnego wiercenia, powinno się dobrać prawidłową prędkość dla materiału, w jakim chcemy wywiercić otwór. Za mała prędkość może doprowadzić do pojawienia się nieszczelności oraz rozdarcia otworu. W przypadku gdy prędkość jest za wysoka, wiertło nie przewierci się przez materiał. Odnosi się to przede wszystkim do stali hartowanej.

Każde wiertło powinno być naostrzone oraz w dobrym stanie technicznym. W związku z tym konieczny nacisk, który musimy wywrzeć na urządzenie zmniejszy się.

UWAGA: Jeżeli używa się wiertarki wolnoobrotowej <1000rpm, w przypadku gdy wiertło utknie, narzędzie może skręcić ramię operatora. Jest to przyczyna wielu kontuzji. Aby temu zapobiec należy zawsze pamiętać o tym, żeby zawsze używać uchwytu bocznego.


Sposób obliczenia prawidłowej prędkości

Niżej przedstawiamy cztery zasadnicze etapy sprawdzenia prawidłowej prędkości wiercenia.

Dowiedz się, jakie są bezpieczne i prawidłowe sposoby na wiercenie otworu

Etap 1 – zidentyfikowanie materiału w jakim musimy wywiercić otwór.

Etap 2 – scharakteryzowanie wymiarów wiertła.

Etap 3 – określenie rekomendowanej prędkości z wykorzystaniem tabeli prędkości wiercenia.

Etap 4 – dobór urządzenia na podstawie czynników innych niż prędkość, miedzy innymi:

  • rodzaj uchwytu,

  • typ, wydajność oraz marka uchwytu,

  • obciążenie,

  • możliwość zmiany obrotów lub jej brak.


Porady ogólne

Poniżej przedstawiamy kilka wskazówek:

  • W czasie wiercenia otworu o dużej średnicy na początku powinniśmy zacząć od wiercenia otworu o dwukrotnie mniejszej średnicy - jest to tak zwany otwór pilotowy. W przypadku gdy chcemy uzyskać estetyczne wykończenie krawędzi otworu należy zastosować nawet kilka wierteł o urozmaiconych rozmiarach.

  • Należy poświecić również czas na zaznaczenie otworu wiercenia, możemy użyć do tego centralnego punktaka oraz młotka. Dzięki zaznaczeniu takiego otworu podniesiemy jakość oraz ułatwimy sobie samo jego wywiercenie.

  • Przed każdym zastosowaniem wiertła powinniśmy odczekać do jego ostygnięcia oraz nie zapominać aby odpowiednio je nasmarować gdy będzie pracować. Pomoże to przyspieszyć wiercenie otworu i przyczyni się do zwiększenia twardości wiertła.

  • Cierpliwość będzie Twoją zaleta jeśli wykonujesz taki rodzaj pracy.

  • Zapoznaj się dokładnie z tabelą czy stosujesz optymalną prędkość wiercenia.


Pamiętaj również o zaleceniach jak bezpiecznie używać wiertarki:

  1. Stale należy używać nieuszkodzonego oraz ostrego wiertła.

  2. Aby zapobiec ryzyku wystąpienia kontuzji, należy stosować uchwyt boczny wiertarki.

  3. Zawsze odpowiednio zabezpiecz element, który wymaga obróbki, szczególnie gdy jest niewielkich rozmiarów.

  4. Stosuj okulary ochronne.

2023-01-27

Pneumat.

Product Manager - działu narzędzi

Autor:
Paweł Barsznica
Product Manager
działu narzędzi

Product Manager - działu narzędzi

Autor:
Paweł Barsznica
Product Manager
działu narzędzi