Mocni w działaniu
Ponad 40 lat na rynku

Termometry bimetaliczne

  • Produkty
Długość czujnika:
60 mm
Średnica obudowy:
63 mm
Obudowa:
aluminium
Ocena średnia:
Liczba wariantów: 18
Średnica obudowy:
100 mm
Długość czujnika:
40 mm
Szyba:
akryl, (SAN)
Ocena średnia:
Liczba wariantów: 24
Długość czujnika:
100 mm
Średnica obudowy:
80 mm
Szyba:
akryl, (SAN)
Ocena średnia:
Liczba wariantów: 24
Materiał obudowy:
czarne tworzywo
Szyba:
szkło akrylowe
Osłona:
odłączalna, stop miedzi
Ocena średnia:
Liczba wariantów: 12
Materiał obudowy:
stal CrNi
Szyba:
szkło przemysłowe
Średnica czujnika:
Ø8mm
Ocena średnia:
Liczba wariantów: 12
Materiał obudowy:
Stal CrNi
Szyba:
szkło przemysłowe
Średnica czujnika:
Ø8 mm
Ocena średnia:
Liczba wariantów: 28
Materiał:
Mosiądz
U:
45 mm
F:
10 mm
Ocena średnia:
Liczba wariantów: 15
Materiał:
Stal CrNi 1.4571
U:
43 mm
F:
10
Ocena średnia:
Liczba wariantów: 4

Zastosowanie oferowanych termometrów bimetalowych

Termometr bimetalowy tarczowy dla przemysłu grzewczego

Zastosowanie: dla systemów grzewczych, zbiorników ciepłej wody, systemów solarnych i stacji wymiany ciepła

Termometr bimetalowy tarczowy, typ przemysłowy

Zastosowanie: budowa maszyn, zbiorniki, rurociągi i aparatura konstrukcyjna, ciepłownictwo przemysłowe, przemysł spożywczy

Termometr bimetalowy tarczowy wysokiej jakości

Zastosowanie: do budowy maszyn, dla zbiorników, rurociągów, aparatury konstrukcyjnej, ciepłownictwa  przemysłowego, przemysłu spożywczego


Zasada działania termometru bimetalowego

Bimetal to metale o zróżnicowanych parametrach rozszerzalności i to właśnie z nich wykonany jest laminowany, blaszany pasek wewnątrz czujnika, wyginany w momencie, kiedy następuje zmiana wskaźnika temperatury. Ogólnie ujmując, proces wyginania jest wprost proporcjonalny do zmian wskaźnika temperatury. W termometrze znajdziemy 2 różniące się od siebie zespoły pomiarowe, na których zainstalowane są paski bimetaliczne – jeden o skręceniu typu spiralnego, drugi natomiast typu śrubowego. Obserwujemy ruch obrotowy, który ma miejsce w momencie zmiany temperatury – zachodzi to poprzez odkształcenie mechaniczne sprężyny bimetalowej w 2 formach spirali. W momencie, kiedy końcówka bimetaliczna zespołu pomiarowego jest zamontowana, następuje obrót wałka wskazówki przez jej 2 koniec. Zakres pomiarowy termometru bimetalicznego mieści się przedziale między -70°C a +600°C, w kl. dokładności pomiaru 1 oraz 2, co jest zbieżne z normą EN18190.

Pomiar temperatury w instalacji sprężonego powietrza ma istotne znaczenie w przypadku stosowania chłodnic powietrza czy też chłodnic międzystopniowych w sprężarkach, gdzie konieczna jest znajomość wielkości temperatury. Również w przypadku stacji sprężarek dużej mocy konieczna jst kontrola temperatury obiegów chłodniczych wody. Poza tymi sytuacjami pomierzona wielkość temperatury jest raczej informacją drugoplanową. Nie mniej należy zawsze na wejściu do głównego przewodu zamontować termometr.

Zakres pomiarowy termometru stanowić powinien 2/3 jego zakresu wskazań. Ze względu na specyfikę instalacji sprężonego powietrza i niewielką wytrzymałość mechaniczną nie należy stosować termometrów cieczowych. Natomiast wskazane są zwłaszcza termometry bimetaliczne. Typowe zakresy wskazań (pomiarowe) termometrów to 0-100, 0-120, 0-150 stopni Celsjusza. Dokładność  pomiaru równa jest połowie najmniejszej odległości działek termometru (np. tarczowego). W przypadku odczytu cyfrowego dokładność pomiaru wynika z klasy miernika.

Faq - Termometry bimetaliczne - Najczęściej zadawane pytania

Termometry bimetaliczne wykorzystują zjawisko rozszerzalności cieplnej metalu. Wewnątrz mechanizmu znajdują się dwa paski metali o różnych właściwościach fizycznych, które przy wzroście temperatury powodują wydłużanie się pasków, a przy obniżaniu temperatury skracanie, co odpowiada ruchom wskazówki termometru.

Klasa dokładności pomiarowej to w sposób dokładny sprecyzowany przedział błędu dla akceptowalnego odchylenia we właściwym zakresie skali.

Tablica termometru posiada dane informacyjne dotyczące wartości podlegających pomiarowi. Mowa tutaj o klasie dokładności jak i ogólnych informacjach takich jak: numer seryjny, norma, identyfikacja materiału, z jakiego składają się zwilżane części.

Pomiarowa skala w swym zakresie jest ułożona na tarczach termometrów na promieniu kąta 250 i 290. Przedział pomiaru termometru jest identyfikowalny na tarczy dzięki 2 czarnym trójkątom. W tym przedziale rzecz jasna zawarta jest klasa dokładności.

Tak, termometry bimetaliczne produkowane są w zgodności z normą EN 13190.

W określonych typach termometrów, które posiadają sprężynę bimetalową typu spiralnego, może zajść ruch skokowy wskazówki, co bezpośrednio może przyczynić się do kontaktu wskazówki z tarczą lub szybką. Obecnie wskutek nowoczesnych rozwiązań projektowych i zastosowaniu technologii produkcyjnych można uniknąć występowania tego typu błędów.

Warunkuje to waga wałka wskazówki – wówczas byłaby bowiem większa od siły obracania cewki bimetalicznej. Efektem tego będzie brak ruchu wskazówki w przyrządzie pomiarowym.

Olej silikonowy znajdujący się w termometrze, wypełnia całe jego wnętrze, wliczając w to również czujnik. Olej uzyskuje taką samą temperaturę jak medium, dlatego też mogłoby by to doprowadzić do zapalenia oleju silikonowego.

Tak, ma wpływ, który zależny jest od następujących sytuacji:

  • proporcjonalnej objętości sondy (rurki) do linii pomiaru i rurki Bourdona ( wzorcowo 99:1)

  • długości kapilary (linia pomiarowa) – jej większa długość przekłada się na większy wpływ

  • temperatury otoczenia – duża temperatura jest powodem przesunięcia wskazówki na tarczy termometru, z kolei niska temperatura powoduje zmniejszenie

Można kompensować to sprężyną kompensacyjną bimetalową w ruchu odwrotnym do kierunku wskazówki lub poprzez regulację błędu w przypadku, gdy poziom temperatury otoczenia jest znany i nie ulega zmianie.

Wynika to z zależności współczynnika rozszerzalności cieplnej części bimetalicznych od temperatury.

Faq - Osłony do termometrów - Najczęściej zadawane pytania

Osłona termometryczna składająca się z wielu części jest wykonana z rury i na etapie procesowym, posiada przyspawane przyłącze procesowe. Osłonki 1 elementowe wykonywane są z pręta (okrągły bądź też sześciokątny).

Osłony w wersji wieloczęściowej znajdują zastosowanie w procesach związanych z niskim obciążeniem medium, z kolei osłony 1-częściowe mają użycie przy obciążeniach procesowych w zależności od ich budowy. Znajdziemy je w szeroko pojętej petrochemii, rafineriach, aplikacjach przemysłu energetycznego.

Przyjmuje się, że dla termometru mechanicznego długość ta mieści się w przedziale 60-100 mm od wartości minimum jego ogólnej długości. W pewnej mierze wygląda to inaczej, niż w przypadku termometrów elektrycznych.

Maksymalna wielkość dla termometrycznych osłonek składających się w wielu części jest podyktowana długością wyprodukowanych rurek, co ogranicza to do mniej więcej 5-6 m. Jeśli chodzi o osłonkę w wykonaniu z litego materiału, 1 częściową, to tutaj ogranicznikiem jest wywiercony otwór, który w przypadku osłonek tego typu wynosi między 1-2 metry. Jeśli jednak potrzebujemy dłuższej 1 elementowej osłony termometrycznej, wówczas niezbędne będzie zespawanie większej ilości litych osłonek razem.

Wartość temperatury maksymalnej jest skorelowana z materiałem z jakiego osłona jest wykonana jak i podyktowana normom, jakie musi ona spełnić. Przykładowo, dla klasycznej stali nierdzewnej z przeznaczeniem zewnętrznym, może wynosić max ok. 900°C, poziom max temp. roboczej będzie w okolicy 600°C, więc aprobata będzie osiągnięta na poziomie do 450°C.

Stabilne, trwałe wykonanie konstrukcyjne osłony termometrycznej przyczynia się efektywnie na wolniejsze reagowanie na zmianę temperatury. W ramach zwiększenia produktywności, proponowane są osłony o ściankach niewielkiej grubości i małej przestrzeni powietrza między wew. ściankami otworu a czujnikiem. Dodatkowo w budowie zawarte są denka z odwiertami tj. kieszonkami i efektywne długości wkładów, które wynoszą więcej niż 100 mm.

Jeśli mówimy o temperaturach poniżej zera stopni, to w pierwszej kolejności sięga się po osłony wykonane ze stali nierdzewnej, jak choćby stali 1.4404 bądź też 316L. W przypadku stali węglowej należy przemyśleć wybór materiału, bowiem pod wpływem ujemnych temperatur wykazuje cechy kurczenia się.

Certyfikat GOST nie obejmuje osłonek na termometr, bowiem dotyczy on jedynie przyrządów pomiarowych, a osłonki termometryczne uznawane są jedynie za element dodatkowy termometru bimetalicznego. W przypadku certyfikacji CE jest podobnie, tj. nie muszą z jednym, małym wyjątkiem, który dotyczy określonych modeli warunkowanych przez dyrektywę dot. urządzeń ciśnieniowych. Tego typu osłon na termometry używa się m.in. do spawania orbitalnego, a sam wymóg CE podyktowany jest ich charakterystyczną konstrukcją.

Norma DIN 43772 określa różne rodzaje obciążeń, które warunkują max. poziom ciśnienia obciążenia w różnej geometrii od temperatury i medium.