Mocni w działaniu
Ponad 40 lat na rynku

Jak zrobić fotel warsztatowy z beczki? Instrukcja krok po kroku

Stołek warsztatowy DIY – zrób to sam z chemią Weicon!

Marzenie o własnym warsztacie  

Własny niewielki zakład roboczy jako przestrzeń do majsterkowania i renowacji - jest to szczególnie upragnione przez wiele osób. Niezależnie od miejsca, w którym potrafią one dokręcać, sklejać i ciąć, czy to w garażu, piwnicy, czy też w szopie - jest to ich marzenie. Bohater naszego artykułu wiedział o tym, gdyż sam wyposażył sobie taką "męską kryjówkę" w swoim domu.

Jednakże nadal mu brakowało właściwego krzesła warsztatowego, na którym mógłby swobodnie wykonywać prace związane z majsterkowaniem. Co z niego byłby za hobbista, gdyby nie skonstruował takiego siedziska sam? Oto więc jego wytyczne dotyczące wykonania własnoręcznie krzesła warsztatowego DIY.

Stołek z beczki

Stołek warsztatowy DIY w kilku krokach

Co będzie potrzebne:

Metalowy pojemnik / Beczka

Aby wykonać to krzesło warsztatowe DIY o surowym charakterze, osoba potrzebuje przede wszystkim pustego i wytrzymałego metalowego pojemnika. Optymalna wysokość siedziska dla krzesła wynosi 45 centymetrów, podczas gdy dla taboretu barowego jest to około 80 centymetrów. Te wymiary powinny być uwzględnione przy wyborze odpowiedniego pojemnika.

Beczka, która jest obecnie prezentowana, pozostawała bez zawartości, nie była użytkowana i była już na gotowa pomalowana w naszym magazynie WEICON. Osoba, która ją zdobyła, ma naprawdę szczęście! Oczywiście istnieje również możliwość samodzielnego pomalowania beczki, przy którym przyda się spray montażowy, na przykład za pomocą naszego WEICON Copper Spray.


Poduszka siedziska

Siedzisko jest skomponowane z ogółem trzech składników, to znaczy dwóch okrągłych, drewnianych płyt oraz równie okrągłej, piankowej poduszki. Płyty zostały dostosowane do rozmiaru przy użyciu wyrzynarki. Czemu akurat dwie płyty? To jest jasne: większa deska stabilizuje siedzisko na ramie, a mniejsza zapobiega jego przesuwaniu się. Oczywiście, piankowa wyściółka dodaje komfortu.

Warto dodać, że poduszka to pozostałość pianki, która została podarowana w prezencie. Można również poszukać takich resztek. Alternatywnie, można wykorzystać poduszki z nieużywanych już taboretów, krzeseł, itp., w ramach projektu DIY. W przeciwnym przypadku można również udać się do lokalnego tapicera i zlecić wykonanie piankowej wkładki na miarę - choć oczywiście wiąże się to z dodatkowym kosztem.

Co do kleju, wspieramy się rozwiązaniami jakie oferuje chemia przemysłowa Weicon, do połączenia części potrzebne będą następujące rodzaje klejów:

Klej dwuskładnikowy szybkoutwardzalny Flex 310 M 2 K
Klej kontaktowy do gumy i metalu WEICON GMK 2410

Instrukcje montażu krok po kroku:

Zespól drewnianych płyt za pomocą kleju

Nakładanie kleju na przygotowaną wcześniej powierzchnię
Równomiernie nałożony klej zapewnia odpowiednie i trwałe połączenie dwóch materiałów
Materiały można połączyć po uprzedniej aplikacji kleju

W celu sklejenia paneli drewnianych, posłużył się klejem WEICON Flex 310 M 2 K. Ten dwuskładnikowy klej elastyczny charakteryzuje się znaczną wytrzymałością i jest odpowiedni do pełno powierzchniowego łączenia.

Sposób działania jest następujący:

Należy umieścić dyszę mieszającą z przyciętą końcówką, naładować prasę do kartuszy i rozpocząć aplikację kleju. Warto zaznaczyć, że początkowe 5-8 cm kleju trzeba odrzucić, ponieważ dopiero po tym czasie proporcje mieszania kleju dwuskładnikowego stają się optymalne. Najlepiej jest tworzyć serpentynowe linie przy pomocy końcówki dozującej, gdyż pozwala to na równomierne rozprowadzenie kleju między dwiema drewnianymi deskami.

Klej techniczny twardnieje szybko, a jego czas otwarty wynosi 10 minut, więc praca musi być wykonywana sprawnie. Po upływie 60 minut, siedzisko jest prawie gotowe do obciążenia.


Przyklejanie piankowej poduszki do drewnianej deski

Klejenie płyty drewnianej na klej GMK 2410 Weicon
Aplikacja kleju marki WEICON na piankową poduszkę
Zespolenie piankowej poduszki z drewnianą płytą

Przyklejenie drewnianego panelu i piankowej wyściółki odbyło się przy wykorzystaniu produktu WEICON GMK 2410, który doskonale nadaje się do zespolenia pianki polietylenowej. Do nakładania kleju użył pędzla, nakładając go cienko i równomiernie zarówno na piankową wyściółkę, jak i na drewnianą płytę. Następnie pozostawił je na dziesięć minut, aby mogły wyschnąć. Kiedy powierzchnie stały się suche, lecz nadal lekko kleiste (co sprawdził dotykiem), połączył części poprzez krótki, mocny nacisk.


Stołek warsztatowy DIY jest gotowy

Na zakończenie delikatnie należy przeszlifować krawędź drewna, po czym owijać ją wokół czarną taśmą izolacyjną. Oczywiście istnieje również opcja malowania drewna od początku, co prawdopodobnie zwiększy jego trwałość. Po upływie 24 godzin stołek warsztatowy DIY był gotowy do użytku, zapewniając najlepszy komfort siedzenia podczas prac.

Przy okazji, jedną bardzo praktyczną cechą jest to, że siedzisko można łatwo zdjąć, co daje dużo miejsca do przechowywania odpadów rzemieślniczych lub innych przedmiotów!

W następnym wpisie na blogu zostanie przedstawione, jak można przekształcić zwyczajne metalowe pojemniki w eleganckie beczki do siedzenia, utrzymane w industrialnym stylu!

Zrób sam oryginalny stołek warsztatowy

2023-10-31

Pneumat.

Autor:
Marcin Wolski
Starszy doradca
ds. Techniczno - Handlowych

Starszy doradca ds. Techniczno - Handlowych

Autor:
Marcin Wolski
Starszy doradca
ds. Techniczno - Handlowych