Mocni w działaniu
Ponad 40 lat na rynku

Siłowniki pneumatyczne jednostronnego działania

  • Info
  • Bestsellery
Produkcja siłowników pneumatycznych w 24h

Prowadzimy produkcję, sprzedaż i regenerację siłowników jednostronnego działania, zarówno z jednostronnym jak i dwustronnym tłoczyskiem.

Siłowniki jednostronnego działania – nazywane są branżowo siłownikami pchającymi, ciągnącymi lub z powrotem / wysuwem sprężyną. Nazwa wywodzi się od sposobu zasilania siłownika, gdzie jest on zasilany powietrzem z jednej strony. W naszej ofercie znaleźć można siłowniki jednostronne jak i dwustronne (tłoczysko) zasilane w sposób jednostronny.

W siłownikach jednostronnego działania, czynnik roboczy – jakim jest powietrze -zastępujemy za pomocą sprężyny. Tłok przesuwany jest za pomocą sprężonego powietrza w kierunku występowania większego obciążenia. W przypadku braku obciążeń w przeciwną stronę sprężyna powoduje powrót tłoczyska do pierwotnej pozycji. Dzięki takiemu zabiegowi możemy zużywać mniej powietrza, co przekłada się na mniejsze zapotrzebowanie na energię elektryczną, a ponadto powoduje mniejsze obciążenie sprężarki. Siłowniki jednostronnego działania stosuje się przy stosunkowo małym skoku, tj. do ok. 50 mm.

Zasada działania siłowników jednostronnego działania

Istnieją 2 wprost proporcjonalne do siebie sposoby działania siłownika tj.:

1) Powietrze jest podawane z jednej strony, po czym tłoczysko siłownika sprężynowego się wysuwa. Za proces chowania natomiast odpowiada właśnie sprężyna mechaniczna.

2) Podajemy powietrze na wejściu z jednej strony, gdzie tłoczysko siłownika się chowa, natomiast za wysuw odpowiada sprężyna, realizująca go w sposób mechaniczny.

W przypadku gdy siłownik jednostronnego działania ma pełnić rolę pchającą, wówczas medium zasilające dochodzące do tylnej komory napędu (przez otwór przyłączeniowy) wpływa ciśnieniowo na tłok, co skutkuje ugięciem sprężyny i powoduje wysuw tłoka. Siłowniki jednostronnego działania posiadają element zabezpieczający przed wpływem zanieczyszczeń z atmosfery. Jest to wkład filtrujący o płaskiej strukturze, który ulokowany jest we frontowej komorze napędu, która permanentnie połączona jest przez niego z atmosferą. Kiedy tylna komora napędu zostanie połączona z atmosferą, wtedy tłok z tłoczyskiem powróci pod wpływem działania sprężyny do lokalizacji wyjściowej. By zminimalizować działanie uderzeń mechanizmów o pokrywy siłownika wykorzystuje się specjalne elastomery. Analogicznie wygląda działanie siłownika jednostronnego działania który dedykowany jest procesom ciągnącym.

Siłownik sprężynowy jednostronnego działania – korzyści i zalety

• ekonomiczność pracy – siłowniki sprężynowe zużywają mniej powietrza, przez co ich eksploatacja jest mniej kosztochłonna.

• mało wymagające – nie istnieje potrzeba obligatoryjnej rozbudowy infrastruktury, gdyż siłownik jednostronnego działania nie wymaga dużych zasobów sprzętowych.

• kompatybilność – siłownik jednostronnego działania jest w pełni zgodny z siłownikami dwustronnego działania, bez względu czy jest to siłownik jednostronny czy siłownik dwustronny (tłoczysko).

• nisko kosztochłonny serwis – relatywnie niewielkie koszty konserwacji oraz regeneracji.


Siłownik jednostronnego działania jest urządzeniem wykorzystywanym wszędzie tam gdzie zachodzi potrzeba obróbki detalu, bez względu na jego materiał wykonania. Choćby dlatego siłowniki sprężynowe jednostronnego działania, zarówno jednostronne jak i dwustronne, są wykorzystywane w przemyśle stolarskim, drzewnym czy meblarskim.

Produkcja siłowników jednostronnego działania obejmuje siłowniki sprężynowe wykonane z markowych, zachodnich podzespołów, z różnymi typami uszczelnień (poliuretan, viton, nbr) itd. Wszystkie modele przed opuszczeniem hali produkcyjnej są poddawane szczegółowym testom, co gwarantuje wysoką jakość siłowników od Pneumat System.


Faq - Siłowniki jednostronnego działania - Najczęściej zadawane pytania

Siłownik pneumatyczny jednostronnego działania to typ siłownika, który używa sprężonego powietrza do poruszania tłoka w jednym kierunku. Kiedy powietrze jest wprowadzane do siłownika, tłok porusza się w jednym kierunku, a kiedy powietrze jest z niego usuwane, tłok wraca do swojego pierwotnego miejsca za pomocą sprężyny lub ciężaru.

Siłowniki pneumatyczne jednostronnego działania są często używane w aplikacjach, gdzie potrzebne jest jednokierunkowe ruchy, takie jak otwieranie i zamykanie zaworów, przemieszczanie elementów na taśmach przenośnikowych, operacje stemplowania, podnoszenie i obniżanie ładunków, a także w niektórych rodzajach maszyn i urządzeń.

Ze względu na ich prostotę, są idealne tam, gdzie ruch odbywa się głównie w jednym kierunku, takim jak otwieranie drzwi, klapy czy zastosowania wymagające jednorazowego uderzenia.

W zależności od konstrukcji i zastosowania, niektóre siłowniki mogą wymagać regularnego smarowania. W takim przypadku zaleca się używanie olejów pneumatycznych.

Częstym problemem jest zużycie sprężyny powrotnej, co może powodować nierównomierny ruch tłoka. Ponadto, uszkodzenia uszczelek mogą prowadzić do wycieku powietrza.

Tak, można montować różne czujniki położenia, złączki, czy inne akcesoria w zależności od wymagań aplikacji.

Tak, zaleca się, aby powietrze zasilające siłownik było wolne od zanieczyszczeń, oleju i wilgoci, aby zapewnić optymalną wydajność i długą żywotność siłownika.

Dobierz produkt wypełniając formularz dla najbardziej popularnych wersji siłowników znormalizowanych.

Doradca ds. Techniczno - Handlowych

Opiekunem kategorii jest:
Piotr Szmit
Doradca
ds. Techniczno – Handlowych
tel.: 71 325 74 00
email: silowniki@pneumat.com.pl

Biogram

Do firmy Pneumat przyjął się w 2017 roku. Odpowiedzialny jest za dział napędów pneumatycznych, zapewniający wsparcie w obszarze doboru siłowników stosowanych w różnorodnych aplikacjach przemysłowych. Stale poszerzający swoją wiedzę techniczną w zakresie pneumatyki siłowej.

Doradca ds. Techniczno - Handlowych

Opiekunem kategorii jest:
Piotr Szmit
Doradca
ds. Techniczno – Handlowych
tel.: 71 325 74 00
email: silowniki@pneumat.com.pl

Biogram

Do firmy Pneumat przyjął się w 2017 roku. Odpowiedzialny jest za dział napędów pneumatycznych, zapewniający wsparcie w obszarze doboru siłowników stosowanych w różnorodnych aplikacjach przemysłowych. Stale poszerzający swoją wiedzę techniczną w zakresie pneumatyki siłowej.



W tym dziale znajdziesz: