Mocni w działaniu
Ponad 40 lat na rynku

Olej sprężarkowy 3S R46 - 5

Olej 3S R46 - 5 jest niezastąpiony do śrubowych oraz łopatkowych sprężarek powietrza. Olej ma w swoim składzie rafinowaną bazę mineralną, która charakteryzuje się naturalnymi właściwościami myjącymi. Olej 3S R46 - 5 zawiera dodatki uszlachetniające, co pozostaje nie bez znaczenia w stosunku do utrzymywania najlepszych parametrów w trakcie eksploatacji kompresorów przy ciśnieniu roboczym do 15 bar oraz temperaturze na wylocie do 100ºC.

Parametry fizyczne i chemiczne

Wygląd:

w temperaturze pokojowej substancja jest cieczą

Barwa:

jasnobrązowy

Zapach:

ma lekki zapach właściwy dla węglowodorów

Próg zapachu:

brak danych

pH:

nie dotyczy

Temperatura płynięcia:

-30 stopni C

Metoda: ASTM D9

Podstawowa temperatura wrzenia i zakres temperatur wrzenia:

>280 stopni C

wartość szacunkowa

Temperatura zapłonu:

290 stopni C

Szybkość parowania:

brak danych

 

Palność (ciała stałego, gazu):

brak danych

 

Górna granica wybuchowości:

Typowy 10% (V)

Dolna granica wybuchowości:

Typowy 1% (V)

Prężność par:

<0,5 Pa (20 stopni C)

wartość szacunkowa

Względna gęstość oparów:

>1 wartość szacunkowa

Gęstość względna:

0,868 (15stopni C)

Gęstość:

868 kg/m3 (15,0 stopni C)

Metoda: ASTM D1298

Metoda: ASTM D1298

Rozpuszczalność

 

Rozpuszczalność w wodzie:

substancja nierozpuszczalna

Rozpuszczalność w innych rozpuszczalnikach:

brak danych

Współczynnik podziału: noktanol/woda: Pow:

> 6(na podstawie informacji o podobnych produktach)

 

Temperatura samozapłonu:

> 320 stopni C

 

Lepkość

 

Lepkość dynamiczna:

brak danych

 

Lepkość kinematyczna:

46 mm2/s (40,0 stopni C)

Metoda: ASTM D445
6,9 mm2/s (100 stopni C)

Metoda: ASTM D445

 

Właściwości wybuchowe:

nie sklasyfikowano

 

Właściwości utleniające:

brak danych

 


Olej sprężarkowy 3S R46 - 5

Substancja stosowana jako olej sprężarkowy. Odradza się używać substancji do innych zastosowań bez uprzedniej konsultacji z dostawcą. Według rozporządzenia (WE) NR 1272/2008 substancja nie jest sklasyfikowana jako niebezpieczna. Według kryteriów CLP substancja nie stanowi zagrożenia fizycznego, nie stanowi zagrożenia dla zdrowia i nie niesie ryzyka skażenia dla środowiska.

Mieszanina pozbawiona substancji, które widnieją w danych rejestracyjnych (obręb REACH) nazywanych jako PBT (trwałe, charakteryzujące się zdolnością do bioakumulacji i toksycznością) lub vPvB (bardzo trwałe, przejawiające bardzo dużą zdolność bioakumulacyjną). Podczas długiego lub powtarzającego się kontaktu mieszaniny ze skórą może powodować zatykanie porów, prowadzić do powstania trądziku olejowego lub zapalenia mieszka włosowego. Mieszanina używana może być zanieczyszczona chemicznie i szkodliwa dla zdrowia. Nie jest skategoryzowana jako substancja łatwopalna, ale nie jest wykluczone, że może się zapalić.

Skład oleju

Skład substancji to mieszanina olejów mineralnych głęboko rafinowanych oraz zestaw dodatków. Jest to również mieszanina olejów mineralnych głęboko rafinowanych zawierających <3% w/w ekstraktu dimetylosulfotlenku (DMSO) połączonych w zgodzie z normą IP346. (nota L).

Pierwsza pomoc

W trakcie normalnych warunków pracy olej nie powinien stanowić zagrożenia dla zdrowia, jednakże osoba udzielająca pierwszej pomocy powinna zyskać pewność, że użyty jest odpowiedni osprzęt chroniący, adekwatny do zaistniałego przypadku, uszkodzenia i obszaru wystąpienia zdarzenia.

W razie styczności mieszaniny z naskórkiem należy zdjąć skażony materiał, spłukać substancję ze skóry i w miarę możliwości przemyć mydłem. W przypadku utrzymania się stanu podrażnienia zasięgnąć pomocy lekarza.

Podczas prawidłowego użytkowania w przypadku wziewania mieszaniny wdrożenie leczenia nie jest konieczne. W przypadku utrzymania się nieprawidłowych objawów należy skontaktować się z lekarzem. W razie przypadkowego przedostania się substancji do żołądka poprzez połknięcie, kontakt z lekarzem nie jest obligatoryjny, pod warunkiem, że nie została połknięta duża ilość płynu. W sytuacji kontaktu mieszaniny z gałkami ocznymi należy obficie przepłukać je wodą. W przypadku utrzymania się stanu podrażnienia oczu skonsultować się z pomocą medyczną.

Procedura w razie pojawienia się pożaru

Odpowiednimi środkami gaśniczymi są piana, woda lub mgła. Jedynie w przypadku niewielkich pożarów można użyć suchego proszku gaśniczego, dwutlenku węgla, piasku lub ziemi. Silny strumień wody nie jest odpowiednim środkiem gaśniczym.

W czasie zwalczania pożaru mogą powstać niebezpieczne produkty spalania zawierające cząstki  stałe, ciekłe i gazowe. Tlenki węgla, trudne do zidentyfikowania substancje pochodzenia organicznego i nieorganicznego mogą wydostać się podczas niepełnego spalania mieszaniny.

Wskazówki dla straży pożarnej

W wypadku pożaru należy założyć odpowiedni sprzęt chroniący, między innymi rękawice chroniące przed substancjami chemicznymi. W przypadku przewidywania znacznego kontaktu z rozlaną mieszaniną, założenie kombinezonu chroniącego przed substancjami chemicznymi jest wskazane. Osoba, która zbliża się do ognia w zamkniętym pomieszczeniu zobligowana jest do posiadania autonomicznego aparatu oddechowego. Wybranie stroju strażackiego powinno być zgodne z obecnymi normami. Środki gaśnicze należy dostosować do panujących okolicznie warunków i otoczenia.

Procedura w razie niecelowego uwolnienia mieszaniny do środowiska

Pracownicy oraz służby ratunkowe nie powinny być narażone na kontakt substancji ze skórą i oczami. Aby zapobiec skazie w naturalnym środowisku należy zastosować odpowiednią jego ochronę, tj. zablokować przedostawanie się i rozlew mieszaniny do ujść ściekowych, pobliskich rowów i rzek poprzez nanoszenie piasku, ziemi lub innych adekwatnych barier. W przypadku braku możliwości zablokowania poważnego wypływu należy niezwłocznie zaalarmować najbliższe organy władzy.

Zalecenia obejmujące bezpieczne użytkowanie mieszaniny

Należy wystrzegać się wziewania oparów i/lub mgły oraz długotrwałej lub powtarzającej styczności z naskórkiem. Transport beczek z produktem wymaga noszenia specjalnie przystosowanego do tego obuwia i korzystania ze specjalnego narzędzia przystosowanego do przenoszenia. Aby nie doszło do pożaru należy w odpowiedni sposób zutylizować zabrudzone mieszaniną materiały. Tkanina może stać się potencjalnym zasobnikiem  statycznej energii elektrycznej. Niezbędne jest stosowanie uziemienia i ochrony w trakcie swobodnego transportu.

Zasady prawidłowego magazynowania

Substancję należy składować w hermetycznie zalakowanym opakowaniu w pomieszczeniu ochłodzonym, odpowiednio wentylowanym. Opakowania powinny być zamknięte i odpowiednio opisane. Korzystać z pokryć i opakowań ze stali miękkiej lub polietylenu o wysokiej gęstości. Materiał PVC nie jest materiałem odpowiednim. Polietylenowe zbiorniki nie powinny być narażone na działanie wysokiej temperatury ze względu na ryzyko deformacji zbiornika.

Okoliczności, których należy się wystrzegać

Skrajnie wysokie temperatury i bezpośrednie promienie słoneczne. Materiałem niezgodnym są silne środki mające działanie utleniające. Szkodliwe produkty rozkładu nie powinny wytrącać się podczas prawidłowych warunków magazynowania.