Mocni w działaniu
Ponad 40 lat na rynku

Mechaniczna, precyzyjna i bezpieczna obróbka powierzchniowa aluminium

Obróbka aluminium – wszystko co powinieneś wiedzieć w 5 punktach!

Postęp techniczny w zakresie metodologii produkcji i progres rozwiązań technologicznych aluminium cieszy się coraz większą popularnością. Widać to szczególnie w sytuacjach, gdzie wymaga się lekkości przy jednoczesnym zachowaniu trwałości i wytrzymałości na procesy korozyjne materiału. Bardzo dobrym przykładem jest sektor transportowy, bowiem właśnie te elementy pożądane są przez przemysł kolejowy czy w fabrykach produkujących pojazdy terenowe. Koła wykonane z aluminium są w pełni efektywną inwestycją, mimo wyższego kosztu porównując relatywnie z kołami stalowymi. Są bowiem lżejsze na skutek zredukowania ciężaru oraz zapewniają wysoki poziom trwałości.


W artykule znajdziesz odpowiedzi na pytania:

  • Jakie są cechy aluminium podczas obróbki?

  • Czy obróbka aluminium jest bezpieczna?

  • Jakie rozwiązania są przydatne podczas obrabiania aluminium?


Aluminium jest przyjaznym w obróbce materiałem sztucznym. Do takich prac jak likwidacja nadlewek z odlewów, obróbce powierzchniowej czy wykańczaniu nie są wymagane żadne bardzo wymagające narzędzia. Kluczowa jednak dla pracowników szeroko pojętego przemysłu metalowego okazać się może optymalizacja wydajności oraz bezpieczeństwa.


1. Podatność aluminium na przegrzewanie

Do uszkodzenia aluminium w skutek przegrzania może dojść w sytuacji, gdy w trakcie procesu obrabiania materiału, zastosujemy zbyt wielki nacisk. Mimo to, nie ma przeciwwskazań aby sięgać po większość klasycznych preparatów ściennych dostępnych na rynku, zachowując przy tym standardowe prędkości, dzięki czemu nie jest wymagane by stosować ponadstandardowe środki ostrożności. Prędkość działania uzależniona jest od wymiaru tarczy, przykładowo standardowa prędkość nominalna w trakcie pracy dla tarczy 6 cali wynosi 10.000 rpm, a dla tarczy 7 cal jest to 8.500 rpm.


2. Mniejsza wydajność = zapchana tarcza

Podczas obrabiania aluminium zawsze mamy do czynienia z zapyleniem. Pojawiający się pył jest przyczyną zapychania tarczy szlifierskiej, co obniża efektywność procesu jak i wydłuża go w czasie. W celu naprawy tej awarii, wykorzystuje się aerozole i woski, które skutecznie obniżają ilość obecnego wokół pyłu i sprawiają, że narzędzie może pracować na normalnej prędkości obrotowej.


3. Dobór materiału ściernego

Zanim dokonamy wyboru ściernego materiału, należy sprawdzić wymagania jakie stoją przed danym zastosowaniem. Światowy rynek zdominowany jest przez tarcze do szlifierek, które wykonane są tlenku glinu oraz spoiw o twardej konstrukcji. Nie zawsze będą one jednak dogodnym rozwiązaniem. Będą bowiem przypadki, że zdecydowanie bardziej zalecane będzie wykorzystanie spoiwa miękkiego bądź też ziarna ściernego z węglika krzemu.


4. Wentylacja

Właściwy poziom wentylacji stanowiska roboczego jest kluczowy w kontekście bezpieczeństwa dla zdrowia, bowiem pozwala uniknąć wdychania pyłu aluminiowego przez operatora narzędzia i osób przebywających wokół. Używanie narzędzi z systemem usuwania pyłu czy też stołu szlifierskiego z układem wentylacyjnym to ważne i zalecane środki bezpieczeństwa, które rekomendowane są podczas obróbki owego materiału. Pył powstały na skutek obróbki aluminium ma też inną istotną cechę – jest łatwopalny. Jego skuteczna eliminacja jest priorytetem w kontekście zniwelowania zagrożenia pożarem oraz w pełni pokrywa się z przepisami bezpieczeństwa.

Dobór odpowiedniego materiału ściernego ma istotny wpływ na wydajność pracy
Wentylacja pozwala na wyeliminowaniu niezdrowego pyłu

5. Optymalizowanie wydajności z zastosowaniem osprzętu

Mimo że obróbka powierzchniowa aluminium nie należy do trudnych procesów obróbczych, to i tutaj możemy podnieść poziom wydajności, ergonomię, a więc wygodę pracy, stosując dopasowany osprzęt dodatkowy lub też korzystając ze specjalnych funkcji w jakie wyposażone zostały narzędzia pneumatyczne. Taką funkcjonalnością może być np. blokowanie wrzeciona, bowiem efektywnie minimalizuje przestój i umożliwia wymianę tarczy szybko i łatwo. Warto także zwrócić uwagę na układ zautomatyzowanego wyważania, który daje możliwość efektywnego zredukowania wibracji, które bezpośrednio przenoszą się na operatora narzędzia. Ten system nie tylko ma wpływ na ergonomię, ale przede wszystkim umożliwia bezpieczne używanie narzędzia w pracy ciągłej.

Stopy aluminium są łatwo formowalne oraz odznacza je wysoki poziom wytrzymałości na korozję. To w połączeniu z trwałością, mimo posiadania mniejszej gęstości niż stal sprawia, że aluminium jest stosowane m.in. w branży kolei wysokich prędkości. Cechy te są powodem, że o aluminium możemy mówić w kontekście materiału, który pozwala zmniejszyć zużycie energii, zwiększając przy tym masę załadunku. Ten aspekt skrupulatnie wykorzystywany jest przy optymalizowaniu efektywności transportu z zastosowaniem pociągów towarowych.

Reasumując, mając na uwadze powyższe punkty, skutecznie można zwiększyć efektywność pracy z materiałem jakim jest aluminium jak i podnieść wydajność pracy samych pracowników branży metalowej.

2022-11-14

Pneumat

Product Manager - działu narzędzi

Autor:
Paweł Barsznica
Product Manager
działu narzędzi

Product Manager - działu narzędzi

Autor:
Paweł Barsznica
Product Manager
działu narzędzi