Mocni w działaniu
Ponad 40 lat na rynku

Regeneracja, naprawa lusterka bocznego w samochodzie krok po kroku

Chemia techniczna do drobnych napraw w warsztatach - naprawa lusterek samochodowych

Prawdopodobnie każdemu kierowcy zdarzyła się kiedyś mała, niegroźna kolizja z otaczającym obiektem. Czy to latarnia, narożny słup, który nie jest dobrze widoczny w lusterku wstecznym, bariera na parkingu wielopoziomowym itp. Nie zawsze jesteśmy stanie odpowiednio zareagować, nie zawsze jest to zależne od nas, jednak szkoda potrafi naprawdę zepsuć humor i zabrać ceny czas. Mimo wszystko naprawa lusterka zewnętrznego w warsztacie może być niezbędna. Jakiej chemii użyć aby skutecznie rozwiązać problem?

Napraw pękniete lusterko samochodu za pomocą chemii przemysłowej

Inspekcja uszkodzeń: Pęknięcie lusterka bocznego

Drobne uszkodzenia samochodu mogą zdarzyć się szybko i są irytujące. Kiedy sprawdzamy swój samochód po kolizji, odkrywamy, że osłona lusterka bocznego odpadła i jest pęknięta. Jednak poza tym lusterko jest w porządku, a osłonę można założyć z powrotem bez żadnych problemów.


Niewielkie uszkodzenia należy traktować poważnie

Obudowa spełnia ważną funkcję dla lusterka zewnętrznego, ponieważ chroni elektronikę i mechanikę wewnątrz przed brudem i wpływem warunków atmosferycznych. Jeśli woda deszczowa przedostanie się do obudowy, szybko doprowadzi to do korozji elektrycznej i nieodwracalnego uszkodzenia elektroniki.

Pęknięte lusterko narażone jest na wypadnięcie z uchwytów

Niegroźne pęknięcie może więc mieć fatalne konsekwencje. Ale czy obudowa musi być teraz całkowicie wymieniona, czy może istnieje prostsze, szybsze i tańsze rozwiązanie? Odpowiedź mechanika w warsztacie może brzmieć: "Jest!". Wyposażeni w nasz Plastic-Bond i taśmę z włókna szklanego, można przystąpić do naprawy lusterka. Poniższe instrukcje pokazują krok po kroku, jak skutecznie naprawić lusterko za pomocą kleju.


Przygotowanie

1. Wybór odpowiedniego kleju

Jak już wspomniano, w naszym przypadku zastosowano klej Plastic-Bond. Klej ten doskonale nadaje się do samodzielnych napraw części plastikowych. Ponieważ nie zawiera rozpuszczalników, szczególnie dobrze przylega do plastiku. Z tego właśnie tworzywa wykonana jest osłona lusterka w prawie każdym pojeździe.

Klej strukturalny ma wysoką odporność na uderzenia i wytrzymuje zarówno obciążenia statyczne, jak i dynamiczne. Ponadto Plastic-Bond jest lepki, co ułatwia jego aplikację w zakrzywionym wewnętrznym kształcie obudowy.

Taśma z włókna szklanego dodatkowo poprawia przyczepność i wytrzymałość kleju na ściskanie, podobnie jak tynk.

Przygotowywanie powierzchni do aplikacji chemii technicznej

2. Zapewnienie czystej powierzchni

Przed każdym klejeniem należy dokładnie oczyścić powierzchnię! Tylko na czystej, najlepiej odtłuszczonej i odtłuszczonej powierzchni klej może wytrzymać i rozwinąć swoją pełną przyczepność. Dzięki WEICON Surface Cleaner wewnętrzna strona osłony lusterka zewnętrznego będzie lśniąco czysta w mgnieniu oka.

Ważne: Na tym etapie należy już nosić rękawiczki, aby chronić własne ręce i uniknąć ponownego zanieczyszczenia skóry cząsteczkami tłuszczu.


Łączenie

Krok 1

Plastic-Bond składa się z dwóch składników, które rozwijają swoje działanie dopiero po zmieszaniu. Polecamy również użycie dyszy mieszającej Quadro. Alternatywnie, klej można również wymieszać za pomocą dołączonego drewnianego patyczka na podstawie (karton).


Krok 2

Należy rozprowadzić klej równomiernie wewnątrz wykończenia lusterka, na pęknięciu i wokół niego. Nad pęknięciem, na jeszcze mokrym kleju, umieszczamy teraz taśmę z włókna szklanego i pokrywamy ją kolejną warstwą Plastic Bond.

Na pęknięcie nałóż włókno szklane oraz Plastic-Bond

Krok 3

Po utwardzeniu kleju należy ponownie przymocować osłonę do lusterka zewnętrznego. Naprawa lusterka zewnętrznego została zakończona i ani deszcz, ani wycieczka do myjni samochodowej nie mogą teraz uszkodzić elektroniki samochodu.

Naprawiona i zabezpieczona osłona na lustro samochodowe

2023-08-29

Pneumat.

Autor:
Marcin Wolski
Starszy doradca
ds. Techniczno - Handlowych

Starszy doradca ds. Techniczno - Handlowych

Autor:
Marcin Wolski
Starszy doradca
ds. Techniczno - Handlowych