Mocni w działaniu
Ponad 40 lat na rynku

Sprężarki spiralne bezolejowe

  • Info
  • Bestsellery

Sprężarki spiralne bezolejowe przeznaczone są do aplikacji wymagających najwyższej jakości sprężonego powietrza. Sprężarka spiralna dedykowana jest takim dziedzinom jak: stomatologia, farmaceutyka, medycyna, laboratoria, lakiernictwo i wiele innych.

Kompresory spiralne posiadają wiele atutów, a ich podstawowe zalety, w stosunku do kompresorów tłokowych to:
- niski poziom hałasu
- zdecydowanie niższa temperatura wylotowa sprężonego powietrza
- zwiększona żywotność modułu sprężającego
- brak kłopotliwych i kosztownych remontów
- prosty i tani serwis
- zaprojektowane do pracy ciągłej

Sprężarki spiralne - zasada działania i budowy

Sprężarki spiralne, pod względem technicznym, należą do kompresorów rotacyjnych wyporowych tzn. sprężają daną miarę powietrza w ciągle zmniejszającej się przestrzeni. Komponent sprężający zbudowany jest z jednej zainstalowanej w niezmiennym położeniu spirali w obudowie elementu i drugiej zasilanej silnikiem poruszającej się ruchem orbitalnym.

Spirale w kompresorach są zainstalowane z fazowym przesunięciem ruchu o 1800, co pozwala na utworzenie kieszeni powietrznych przy zmieniającej się objętości. Daje to gwarancję stabilności komponentu sprężającego.

Sprężarki spiralne są niemal całkowicie odporne na przecieki. Nieszczelności są ograniczone do minimum dzięki różnicy ciśnień w niszach powietrznych, która jest mniejsza od różnicy ciśnień między wejściem a wyjściem powietrza. Spirala ruchoma w sprężarkach spiralnych jest napędzana przez wałek korbowy o niewielkim wykorbieniu oraz porusza się ruchem oscylacyjnym w stosunku do środka spirali zainstalowanej w niezmiennym położeniu. Wlot powietrza sprężarki spiralnej zanjduje się u góry obudowy komponentu sprężającego.

Jeżeli obracająca się spirala porusza się, to powietrze jest odciągane i zatrzymywane w jednej z kieszeń powietrznych i sprężane w kierunku środka spirali, gdzie zlokalizowany jest wylot i zawór zwrotny. Cykl sprężania kompresora spiralnego trwa przez 2.5 obrotu, co wirtualnie powoduje niezmienną cyrkulację powietrza z wyłączeniem pulsacji. Sam proces sprężania jest relatywnie cichy i nie wywołuje drgań, gdyż w komponencie nie ma praktycznie żadnej zmiany momentu obrotowego w porównaniu przykładowo do sprężarki tłokowej.