Mocni w działaniu
Ponad 40 lat na rynku

Na jakie parametry motoreduktorów zwrócić uwagę?

Dobór motoreduktora pneumatycznego – 5 kroków do wyboru silnika powietrznego

Dobór motoreduktora pneumatycznego? 5 kroków do wyboru silnika powietrznego 

Atuty silników powietrznych są doskonale znane producentom OEM i konstruktorom maszyn, bowiem te nieskomplikowane motoreduktory gwarantują bezproblemowe źródło energii. Kompaktowość, wydajność, wytrzymałość, a przy tym wszechstronność i dopasowanie do działania w niełatwych warunkach pracy? to tylko kilka zalet owych urządzeń. Na co jednak zwrócić uwagę przy doborze właściwego silnika pneumatycznego? Jaki model znajdzie użycie w konkretnej sytuacji, jaki zagwarantuje wydajne i efektywnie działanie? Właściwy wybór to z pewnością nie lada wyzwanie.


W artykule znajdziesz odpowiedzi na pytania:

  • Jak dobrać silnik pneumatyczny?

  • Na co zwrócić uwagę przy wyborze silnika pneumatycznego?

  • Jakie są kluczowe parametry techniczne dla silników pneumatycznych?


Na co zwrócić uwagę przy wyborze silnika pneumatycznego?

W celu doboru właściwego silnika powietrznego, należy przeważnie zaangażować spore zasoby czasowe i przeprowadzić całą listę żmudnych działań. Mowa tutaj choćby o dokonaniu wyliczenia pożądanej mocy, wykreśleniu krzywej mocy oraz wyznaczeniu docelowego punktu pracy. Praktyka pokazuje że wszystko to mogło trwać ok 60 minut, a gdzie jeszcze dostosowanie motoreduktora pod kątem konfiguracji czy osiągnięcie optymalnego punktu pracy? - to kolejne kilka godzin, które należało zarezerwować. W tym artykule pokażemy jak krok po kroku zacząć dobór motoreduktora, jak przejść przez proces wyboru sprawnie, mając na uwadze najistotniejsze aspekty techniczne.


Dobór silnika należy zacząć od zapoznania się z wymaganiami danego zastosowania i sprecyzowania, do jakich celów potrzebujemy motoreduktor i jakie czekają go warunki pracy. W tym celu weźmy pod uwagę następujące 5 punktów:

1. Podstawowe wartości: moc, moment obrotowy oraz prędkość obrotowa

Określenie potrzebnego momentu roboczego, momentu rozruchowego czy momentu zatrzymania silnika. Warto wskazać prędkość roboczą bądź prędkość swobodną. Warto także zastanowić się czy dana aplikacja i użycie motoreduktora wymaga stałej prędkości oborowej? Co ważne: Jeśli znamy 2 z 3 omawianych parametrów, a ostatni możemy wówczas wyliczyć na podstawie wzoru. Wskazanie rodzaju prędkości czy też momentu daje możliwość zmaksymalizować precyzję obliczeń.


2. Sprecyzowanie rodzaju wałka

Wybór modelu wałka uzależniony jest od zastosowania. Do wyboru są zróżnicowane konfiguracje m.in. wałek posiadający rowek wpustowy, wałek z gwintem, wałek typu 6-kątnego czy też kwadratowego.


3. Warunki - środowisko pracy

Jeśli chodzi o sektory wrażliwe jak sektor spożywczy, chemiczny, gdzie kluczowa jest higiena, czystość i minimalizowanie ryzyka związanego z zanieczyszczeniami, powinno się zdecydować na wybór wariantu wykonanego z nierdzewki. W przypadku, gdy silnik powietrzny dedykowany jest do pracy w mało komfortowych warunkach, obligatoryjne może się okazać użycie wersji z certyfikacją ATEX. W ofercie Pneumat znajdziemy motoreduktory z atestem ATEX do użytkowania w strefach niebezpiecznych 2, gdyż nie generują ciepła, a ich budowa skutecznie likwiduje potencjalne tworzenie się iskier.


4. Wybór kierunku obrotów

Podjęcie decyzji, czy silnik ma obracać się lewo czy prawo.


5. Skorzystanie z wiedzy i doświadczenia doradcy technicznego Pneumat

Doradca techniczny z pewnością przyśpieszy i zepnie proces doboru właściwego silnika pneumatycznego. Na podstawie informacji zebranych od Klienta, przeanalizuje i dobierze odpowiedni silnik pneumatyczny do potrzeb konkretnych odbiorców. Dodatkowo może on przedstawić również zalecenia optymalizacyjne związane z konkretnym silnikiem. Sugestie zawierają także listę osprzętową, na którą składają się kołnierze do montażu, tłumiki hałasu i uchwyty, które najbardziej sprawdzą się w konkretnym użyciu. Istnieje możliwość zapoznania się z wykresami technicznymi związanymi z różnymi parametrami i charakterystyką pracy każdego z motoreduktorów. Gwarantuje to nie tylko znaczne oszczędności czasu oraz pieniędzy w momencie wyboru i konfiguracji motoreduktora, lecz również niższy poziom zużycia energii i mniejsze koszty w trakcie faktycznej eksploatacji, bowiem silnik powietrzny będzie dobrany w sposób wzorowy.

Prezentacja różnych silników pneumatycznych dostępnych w ofercie Pneumat

Gama ofertowa silników pneumatycznych CP zawiera 9 modeli dostępnych w przedziale mocy 0,16 kW (0,21 KM) do 1,8 kW (2,45 KM), max. momencie obrotowym na wyjściu wynoszącym 299 Nm i prędkości obrotowej do 21 500 rpm/min. Wszystkich zainteresowanych tematem silników pneumatycznych zachęcam do kontaktu!

2022-11-03

Pneumat

Product Manager - działu narzędzi

Autor:
Paweł Barsznica
Product Manager
działu narzędzi

Product Manager - działu narzędzi

Autor:
Paweł Barsznica
Product Manager
działu narzędzi