Mocni w działaniu
Ponad 40 lat na rynku

Technika próżniowa i podciśnienie przy chwytaniu i przenoszeniu szyb

Case Study - Zastosowanie pompy próżniowej eżektorowej VMECA w chwytaku do przenoszenia szyb i okien

Kluczowe atrybuty pompy próżniowej eżektorowej VMECA zostały wykorzystane do przenoszenie ciężkich i masywnych okien oraz szyb. Nasz klient wykorzystał zalety podciśnienia do czynności związanych z ich montażem, rozparcelowaniem ładunków i układaniem produktów do wysyłki. Poznaj szczegóły naszego wdrożenia.


Wykorzystywanie próżni do przenoszenia szyb

Technika próżniowa i podciśnienie to jedna z naszych kluczowych kategorii produktowych. Bogate referencje, obszerna wiedza i wdrożenia w różnych gałęziach przemysłu sprawiają, że skutecznie rozwiązujemy problemy naszych Klientów.

Zanim przejdę do szczegółów, warto krótko wyjaśnić, na czym polega podciśnienie? W dużym skrócie: podciśnienie wytwarzane jest przez system dysz. Sprężone powietrze o ciśnieniu roboczym 3-6 bar przepływa z dużą prędkością przez dysze, co powoduje zassanie powietrza z układu podciśnieniowego i wytworzenie w nim podciśnienia. Kluczowe zalety techniki próżniowej wykorzystywane są do chwytania i przenoszenia przedmiotów o różnej i wadze i gabarytach.

Zasada działania pompy próżniowej eżektorowej

Chwytak próżniowy do szyb - autorska konstrukcja

Mój klient to duża firma budowlana i dystrybutor stolarki okiennej. Firma oferuje także usługi. Jedną z nich jest montaż okien w budynkach czy biurowcach. Dlatego na co dzień realizuje wiele zadań związanych z transportem, rozładunkiem czy przenoszeniem stolarki okiennej i szyb.

Transport szyb w biurowcu może okazać się nielada wyzwaniem

Szyby mają niestandardowy rozmiar i wagę dochodzącą do kilkudziesięciu kilogramów. Rodzi to pewne wyzwania, przed którymi stanął mój klient. Poszukiwał rozwiązania, za pomocą którego pewnie i bezpiecznie mógłby przenosić elementy nie tylko na określoną odległość, ale też wysokość.

W związku z tym zadanie do którego zaangażował mnie i firmę Pneumat. nasz klient, dotyczyło usprawnienia kilku procesów związanych z przemieszczaniem okien na placu, odbiorem, transportem, ułożeniem do wysyłki. Wszystko miało się odbywać bez użycia dodatkowych kabli elektrycznych, powietrznych bądź próżniowych.

Okno transportowane za pomocą chwytaków próżniowych

Przykładem aplikacji, która rozwiązała uciążliwe problemy klienta był chwytak do szyb. Wspólnie z działem techniki próżniowej zaproponowaliśmy stworzenie chwytaka w kształcie kwadratu. Tzw. krzyżak to popularne rozwiązanie wykorzystywane do przenoszenia okien i szyb.

Po kilku rozmowach, konsultacjach i przekazaniu wytycznych, klient samodzielnie skonstruował chwytak do szyb wykorzystując nasze komponenty.

Urządzenie składające się z chwytaków próżniowych

Przyjrzyjmy się konstrukcji. W każdym rogu chwytaka zamocowano przyssawki płaskie o średnicy 288 mm. Do tego zestawu za pomocą złączek pneumatycznych i węży pneumatycznych, w centralnym punkcie, zamontowano i podłączono pompę próżniową eżektorową VMECA.

Zastosowanie specjalnych zaworków zwrotnych w pompie próżniowej umożliwiło utrzymanie podciśnienia po odłączeniu zasilania sprężonego powietrza. W jakim celu? Aby przenieść lub przetransportować szybę lub okno w ciągu kilku minut na określoną wysokość.

Wózek widłowy transportujący szybę

Moją kluczową rolą w całym procesie było doradztwo techniczne, wspólnie z działem techniki próżniowej oraz wsparcie w doborze optymalnych produktów. Wspólnie z klientem przeprowadziliśmy testy całej aplikacji, które zakończyły się pełnym sukcesem i wdrożeniem rozwiązania do pracy.

Bezpieczne oraz komfortowe przenoszenie okna
Wartość podciśnienia na manometrze VMECA

Zastany proces:

  • Problem z przenoszeniem i transportem ciężkich szyb,

  • Brak praktycznego rozwiązania ułatwiającego montaż szyb na wysokości,

  • Wykorzystywanie pasów mocujących do przenoszenia szyb


Usprawniony proces:

  • Poprawa komfortu i bezpieczeństwa związanego z przenoszeniem szyb,

  • Wyeliminowanie problemów w działaniach magazynowych i logistycznych,

Wzrost wydajności
i poprawa bezpieczeństwa

Poprawa komfortu
i ergonomii pracy

Skrócenie czasu
realizacji zadań transportowych


Gdzie jeszcze sprawdzi się to rozwiązanie?


Ikona linii produkcyjnej

Branża CNC
przenoszenie arkuszy blachy

Ikona mycia i suszenia

Branża meblarska
produkcja płyt meblowych

Ikona przemysłu motoryzacyjnego

Przenoszenie szyb
i dystrybucja okien

2023-07-10

Pneumat.

Autor:
Jacek Baj
Regionalny inżynier
sprzedaży

Regionalny inżynier sprzedaży

Autor:
Jacek Baj
Regionalny inżynier
sprzedaży