Mocni w działaniu
Ponad 40 lat na rynku

5 wymagań stawianych elementom złącznym przeznaczonym do chłodzenia wodą!

Chłodzenie cieczą w układach elektroniki – na co zwrócić uwagę przy doborze szybkozłączy?

Chłodzenie cieczą wymaga wyboru odpowiednich komponentów, a jednymi z nich są elementy złączne. Dobór szybkozłączy do tego typu zastosowań musi być precyzyjnie przemyślany, dlatego w tym artykule przedstawimy w 5 punktach najważniejsze zagadnienia, które należy mieć na uwadze podczas zakupu tego typu armatury złącznej.


Układ elektroniki z powodzeniem może być chłodzony cieczą

W artykule znajdziesz odpowiedzi na pytania:

  • Co jest ważne przy wyborze armatury złącznej do układów chodzonych cieczą?

  • Czy rodzaj materiału złączy ma znaczenie?

  • Czym charakteryzują się układy odpowiedzialne za chłodzenie cieczą?


1. Optymalny przepływ przy niskim spadku ciśnienia

Utrzymanie optymalnego przepływu przez układ chłodzenia cieczą jest jednym z najważniejszych czynników. Komponenty powinny generować jak najmniejszy spadek ciśnienia, w przeciwnym razie spowoduje to dodatkowe obciążenie pomp w układzie technicznym. Należy bowiem pamiętać, że spadek ciśnienia każdego elementu sumuje się. Stosując zoptymalizowane komponenty o możliwie najmniejszym spadku ciśnienia, można zastosować mniejszą pompę i zaoszczędzić zarówno koszty inwestycyjne, jak i energię.

Dowiedz się jak dopasować elementy złączne przeznaczone do chłodzenia cieczą

2. Technologia zapobiegająca wyciekom

Woda i elektronika nie mogą mieć ze sobą kontaktu. Konsekwencje bowiem w mikro jak i marko skali przedsiębiorstwa mogą być katastrofalne. Należy zawsze wybierać szybkozłącza niekapiące, przeznaczone do czystego łączenia i rozłączania w każdym momencie. Czas sprawności jest ważnym parametrem KPI dla każdego systemu elektronicznego. Gdy jakaś część się zepsuje, należy ją jak najszybciej wymienić, aby zapewnić trwałość i bezpieczeństwo całego układu. Dzięki szybkozłączom bezwyciekowym można pracować z systemami wstępnie napełnionymi, co nadaje dynamiki ich wymianie w trakcie pracy.

Dobór szybkozłączy do chłodzenia układów elektronicznych

3. Zoptymalizowana, kompaktowa konstrukcja

Dobra instalacja elektroniczna nie powinna zajmować dużo miejsca. W przypadku serwerowni optymalizuje się miejsce poprzez zastosowanie szafy serwerowej ze specjalnie wykonanymi stelażami. W przypadku szybkiego pociągu, znajdzie się więcej siedzeń dla pasażerów. Pojemność cieplna wody jest 3500 razy większa od tej samej objętości powietrza. Moment zwrotu z inwestycji tj. ROI, dotyczący chłodzenia cieczą w porównaniu ze standardowym chłodzeniem powietrzem może być szybszy niż myślisz. A przestrzeń to pieniądz - także w instalacjach elektronicznych.


4. Długotrwałe bezproblemowe działanie

Jednym z wymagań dla niezawodności wielu złączek suchoodcinających jest ciągła sprawność działania, nawet w momencie, gdy nie były one używane przez dłuższy czas. Czasami zawory odcinające nie działają już tak sprawnie i może istnieć ryzyko wycieków, nawet jeśli złączka mieści się w przewidywanym okresie eksploatacji. Warto zatem mieć pewność, że wybierane przez nas elementy złączne zostały przetestowane mając na uwadze częste jak i rzadkie użytkowanie.


5. Standaryzacja i kompatybilność materiałowa

Nie jest zalecane łączenie ze sobą elementów wykonanych ze zróżnicowanych materiałów. Warto przestrzegać kilku zasad m.in. nie łączyć zimnych płyt chłodniczych, rur i szybkozłączy, które są z innego materiału, bowiem z uwagi na różną specyfikacją fizykochemiczną, może to być przyczyną korozji elektrochemicznej. Jakość płynu chłodzącego również odgrywa ważną rolę w zapewnieniu stabilnego układu chłodzenia. Płyn chłodzący musi być kompatybilny z materiałem uszczelnienia, aby zapewnić długą żywotność i bezwyciekową pracę.

2022-12-07

Pneumat.

Doradca ds. Techniczno – Handlowych

Autor:
Agnieszka Skomorowska
Doradca
ds. Techniczno – Handlowych

Doradca ds. Techniczno – Handlowych

Autor:
Agnieszka Skomorowska
Doradca
ds. Techniczno – Handlowych