Mocni w działaniu
Ponad 40 lat na rynku

Sprzęt pneumatyczny z atestami w przemyśle spożywczym

Pneumatyka zatwierdzona do kontaktu z żywnością: co to oznacza i kiedy jest potrzebna?

Branża produkcji żywności i napojów jest bardzo złożona. Określają ją rygorystyczne przepisy dotyczące higieny i bezpieczeństwa żywności, normy higieniczne i wytyczne branżowe. Ze względu na te różne przepisy i normy, wiedza o tym, kiedy i gdzie należy używać sprzętu zatwierdzonego do kontaktu z żywnością, może być myląca. W tym artykule wyjaśnimy, co oznacza bezpieczeństwo żywności i kiedy potrzebny jest sprzęt zaprojektowany z myślą o bezpieczeństwie w branży artykułów spożywczych.

Dowiedz się, jaki sprzęt pneumatyczny posiada atest niezbędny w przemyśle spożywczym

Światowa Organizacja Zdrowia (WHO) definiuje bezpieczeństwo żywności jako "zapewnienie, że żywność nie wyrządzi szkody konsumentom, gdy jest przygotowywana i/lub spożywana zgodnie z jej przeznaczeniem". Z drugiej strony to, co definiuje osprzęt zatwierdzony do kontaktu z żywnością, zależy od zastosowanych elementów i tego, czy będzie on miał bezpośredni kontakt z żywnością lub płynami podczas procesu produkcyjnego. W tym przypadku wszystkie elementy łańcucha dostaw produkcji, tj. dostawcy żywności, właściciele żywności lub producenci sprzętu spożywczego, odgrywają ważną rolę w wyborze i stosowaniu odpowiednich komponentów w celu uniknięcia zanieczyszczeń. Odbywa się to za pomocą różnych przepisów i norm.


Kiedy wymagane jest wyposażenie zatwierdzone do kontaktu z żywnością?

W zależności od rynku, przepisy mogą się różnić. Na przykład rynki europejskie stosują się do rozporządzenia UE 1935/2004/WE, podczas gdy rynek amerykański stosuje się do przepisów Food and Drug Administration (FDA). Do tego dochodzą lokalne przepisy i specyficzne dla branży standardy higieny, tj. europejskie wytyczne dotyczące higieny i projektowania (EHEDG). Innymi słowy, istnieje wiele przepisów i norm, które decydują o tym, czy komponenty przeznaczone do bezpośredniego kontaktu z żywnością lub płynami zostaną zatwierdzone. Na przykład węże używane do wody, węże do piwa, przewody do produktów mlecznych, węże winiarskie lub do oleju muszą być sklasyfikowane jako węże przeznaczone do kontaktu z żywnością. Tego typu węże spożywcze są zaprojektowane tak, aby zachować jakość żywności i płynów oraz zapewnić, że w bezpośrednim kontakcie z żywnością lub płynami nie dojdzie do zanieczyszczenia, takiego jak nadanie zapachu lub smaku.

Armatura, która posiada atest niezbędny w przemyśle spożywczym

Czy wszystkie urządzenia muszą być zatwierdzone do kontaktu z żywnością?

Krótka odpowiedź brzmi: nie. Tak samo ważne jest, aby wiedzieć, kiedy i gdzie używać elementów zatwierdzonych do kontaktu z żywnością, jak i to, że nie każdy sprzęt musi być zatwierdzony zgodnie z przepisami i standardami higieny. Jeśli komponent nie będzie miał bezpośredniego kontaktu z żywnością lub płynami, nie ma potrzeby posiadania zatwierdzenia do tego celu. Jako dostawca sprzętu dla przemysłu spożywczego zapewniamy, że nasze produkty spełniają wymogi prawne i bezpieczeństwa tam, gdzie jest to konieczne.


Jakie komponenty i urządzenia zatwierdzone do kontaktu z żywnością może dostarczyć CEJN?

CEJN oferuje wysokowydajne rozwiązania, które zwiększą bezpieczeństwo żywności i ułatwią proces produkcji. Posiadamy rosnący asortyment produktów specjalnie dostosowanych do przemysłu spożywczego i napojów, takich jak węże zatwierdzone przez UE i FDA, osłony ze stali nierdzewnej i pistolety do mycia. Nasz bęben na wąż ze stali nierdzewnej z dopuszczonym do kontaktu z żywnością wężem z PVC lub gumy jest idealny do utrzymania czystości i dezynfekcji obszaru, szybkozłącza ultraFLOW zapewnią, że w procesie produkcyjnym nie dojdzie do wycieku, a szeroka gama urządzeń do sprężonego powietrza sprawi, że codzienna praca będzie bardziej wydajna.


Eksperci Pneumat. pomogą dobrać produkty pod konkretne zastosowania w przemyśle spożywczym

Zachęcamy wszystkie firmy do kontaktu, podczas którego nasi specjaliści pomogą w znalezieniu oraz dobrania odpowiedniego sprzętu pod konkretną aplikację, Państwa potrzeby oraz środowisko pracy i uwarunkowania branżowe.

2023-06-28

Pneumat

Kierownik działu armatury złącznej

Autor:
Tomasz Ilków-Gołąb
Kierownik działu
armatury złącznej

Kierownik działu armatury złącznej

Autor:
Tomasz Ilków-Gołąb
Kierownik działu
armatury złącznej