Mocni w działaniu
Ponad 40 lat na rynku

Zawory i elektrozawory pneumatyczne rozdzielające

  • Info
  • Bestsellery

Bestsellery w tej kategorii

Medium:
przefiltrowane sprężone powietrze
Smarowanie:
nie jest wymagane
Ciśnienie robocze:
1,5 - 8 bar
Ocena średnia:
Liczba wariantów: 4
Medium:
przefiltrowane sprężone powietrze
Smarowanie:
nie jest wymagane
Ciśnienie robocze:
1,5 - 8 bar
Ocena średnia:
Liczba wariantów: 4
Medium:
przefiltrowane sprężone powietrze
Smarowanie:
nie jest wymagane
Ciśnienie robocze:
2,5 - 10 bar
Ocena średnia:
Liczba wariantów: 4

Definicja zaworów rozdzielających

Zawory pneumatyczne rozdzielające to specjalne urządzenia kontrolne stosowane w systemach pneumatycznych do kierowania, blokowania lub modyfikacji przepływu sprężonego powietrza w celu sterowania różnymi elementami systemu, takimi jak siłowniki.

Ich główna funkcja polega na sterowaniu przepływem strumienia sprężonego powietrza w systemach sterujących i napędowych (np. siłowników liniowych lub ćwierćobrotowych). Mogą one umożliwiać, ograniczać lub zatrzymywać przepływ w określonym kierunku, jednocześnie umożliwiając przepływ w innym kierunku lub kierunkach. W zastosowaniach pneumatycznych zawory rozdzielające służą do realizacji różnorodnych funkcji, w tym startu, zatrzymania, przyspieszenia, zwolnienia, odwracania kierunku ruchu czy sekwencjonowania działań.

Zawory pneumatyczne rozdzielające mogą być sterowane mechanicznie, elektrycznie lub pneumatycznie w zależności od specyfiki aplikacji. Ich budowa oraz funkcjonowanie są kluczowe dla efektywnego i bezpiecznego działania całego systemu pneumatycznego.


Zawory rozdzielające - parametry

Główne parametry, które charakteryzują zawory rozdzielające:

  • wielkość przyłącza (najczęściej 1/8", 1/4", 1/2")

  • liczba dróg (najczęściej 5-drogowe oraz 3-drogowe)

  • wielkość przepływu powietrza [l/min]

  • ilość położeń (2- lub 3-położeniowe)

  • rodzaj sterowania (elektryczne, pneumatyczne, mechaniczne lub mieszane)


Rodzaje zaworów rozdzielających

Zawory rozdzielające można podzielić ze względu na rodzaj sterowania. Wyróżnia się:

Zawór sterowany elektrycznie

Zawory sterowane elektrycznie (na przykładzie zaworu AZ 321 ME)

Zawór sterowany pneumatycznie

Zawory sterowane pneumatycznie (na przykładzie zaworu AZ 321 MC)

Zawór sterowany mechanicznie

Zawory sterowane mechanicznie (na przykładzie zaworu AZ 321 LL90)

Zawory sterowane mechanicznie

Kolejnym typem zaworów są zawory logiczne pneumatyczne. Mają analogiczną funkcję do bramek logicznych w elektronice cyfrowej. Najbardziej popularnymi zaworami logicznymi są zawory OR i AND.

Zawór logiczny OR

Zawór logiczny OR

Zawór logiczny AND

Zawór logiczny AND

Różnica pomiędzy zaworami logicznymi OR i AND jest taka, że w przypadku zaworu AND trzeba podać dwa sygnały sterujące wejściowe - X i Y, żeby uzyskać sygnał A na wyjściu. W przypadku zaworu OR wystarczy tylko jeden sygnał wejściowy. Zawór AND znajduje zastosowanie w zaworach dwuręcznego sterowania, które sterowane są prasą pneumatyczną.


Sposób opisywania zaworów

Poniższy schemat przedstawia sposób opisywania zaworów na przykładzie zaworu 5/2 sterowanego elektrycznie.

Sposób opisywania zaworu

Funkcje najpopularniejszych zaworów:

Zawory - funkcje

Funkcje zaworów na przykładzie zaworów 5/2 oraz 5/3:

Tabela funkcji zaworów na przykładzie 5/2
Tabela funkcji zaworów na przykładzie 5/3

W sterowaniu zaworów rozróżnia się sterowanie pośrednie (pilot wewnętrzny lub zewnętrzny) lub bezpośrednie.

Sterowanie wewnętrzne i zewnętrzne pośrednie zaworów

Sterowanie pośrednie odbywa się poprzez zastosowanie dodatkowych zaworów (pilotów), które po przesterowaniu cewki elektromagnetycznej lub ciśnienia zewnętrznego (sterującego) podają ciśnienie na powierzchnię tłoczka zaworu, co powoduje jego przesunięcie.

Rzadziej stosowane jest sterowanie bezpośrednie. Jest ono używane jedynie w zaworach o małych przyłączach. Zawory o większych przyłączach bez pilotów potrzebowałaby cewki, która przy przesuwaniu tłoczka wytwarzałaby bardzo silne pole elektromagnetyczne. Przez to cewki te musiałyby mieć duże gabaryty.

Powrót do stanu pierwotnego (beznapięciowego) odbywa się poprzez sprężynę mechaniczną lub sprężynę pneumatyczną (ciśnieniem własnym).

Zawory 3/2 sterowane elektrycznie

Działanie zaworu 5/2 sterowanego elektrycznie, bistabilnego można zinterpretować jako dwa zawory 3/2 sterowane elektrycznie (jak wskazuje poniższy schemat).

Intepretacja sterowania zaworu

Niezależnie czy jest to sterowanie elektryczne czy pneumatyczne, aby wysterować przepływ powietrza np. na wyjście procesowe nr 4 wystarczy podać sygnał w formie impulsu. Jeśli cewka będzie cały czas zasilona, nie będzie można wówczas wysterować wyjścia procesowego nr 2.

Zawory można łączyć ze sobą zamiennie w zależności jaką konfigurację (aplikację) chce się uzyskać.


Montaż zaworów rozdzielających

Montaż zaworów rozdzielających może odbywać się na płytach zaworowych. Ma to przede wszystkim na celu oszczędność miejsca. Jedno zasilanie pneumatyczne jest wówczas potrzebne do wszystkich zaworów. Natomiast przy zaworach zasilanych elektrycznie cewki elektromagnetyczne mogą być zasilane indywidualnie lub przez przewód Multipin. Każdy pin podłączony jest elektrycznie do poszczególnych cewek. Montaż taki może wymagać użycia dedykowanych płyt producenta zastosowanych elektrozaworów.

Elektrozawór multipin

Na rynku istnieją również zawory przeznaczone do montażu na płytach zaworowych i ich wymiary są znormalizowane. Oznacza to, że niezależnie od producenta, każdy zawór znormalizowany może być przymocowany do przystosowanej do tego płyty montażowej.

Najbardziej popularne są zawory o standardzie ISO 5599/1 o wielkościach:

  • ISO 1

  • ISO 2

  • ISO 3

Zawory te można łączyć z dedykowaną płytą pojedynczo lub szeregowo, co można zobaczyć na przykładzie płyt montażowych do zaworów ISO 5599/1:

Płyta montażarowa pojedyncza
Płyta montażowa szeregowa

Zawory posiadające wymiary znormalizowane to także zawory VDMA 24563, ISO 15407 (ISO 01 (25mm) oraz ISO 02 (18mm)). Do nich również dedykowane są płyty do montażu pojedynczego lub szeregowego.

Przykład zaworu VDMA 18mm 5/2 sterowanego elektrycznie (Zawór AZ 851 ME xx)

Ostatnim typem zaworów, który ma wymiary znormalizowane jest zawór NAMUR. Budowa tego zaworu pozwala na bezpośrednie przymocowanie go do siłownika pneumatycznego ćwierćobrotowego.

Zawór, który można przymocować do siłownika pneumatycznego ćwierćobrotowego
Siłownik ćwierćobrotowy z zaworem NAMUR

Zawór NAMUR zamontowany do siłownika ćwierćobrotowego


Wyspy zaworowe

Wyspa zaworowa jest to zintegrowany blok, który łączy wiele zaworów w jednej kompaktowej jednostce lub modułowej strukturze. Wyspy zaworowe służą do centralizacji funkcji sterujących w systemach pneumatycznych i oferują wiele korzyści w porównaniu z tradycyjnymi rozwiązaniami, gdzie zawory są rozproszone i połączone poprzez liczne przewody.

Kluczowe cechy i korzyści wykorzystania wysp zaworowych:

  • Kompaktowość: skupienie wielu zaworów w jednym miejscu pozwala zaoszczędzić miejsce i zredukować rozmiar systemu.

  • Redukcja połączeń: zmniejszenie liczby używanych węży i łączników prowadzi do mniejszej liczby potencjalnych punktów wycieku oraz upraszcza montaż i konserwację.

  • Modułowość: wyspy zaworowe mogą być modułowe, co pozwala na łatwą rozbudowę systemu przez dodawanie lub usuwanie zaworów w zależności od potrzeb.

  • Ekonomiczność: zmniejszenie liczby indywidualnych połączeń i skrócenie długości przewodów może prowadzić do oszczędności kosztów i materiałów.

  • Szybka reakcja: skupienie zaworów blisko siebie może skrócić czas reakcji, co jest korzystne w pewnych zastosowaniach, gdzie szybkość jest kluczowa.

  • Zintegrowane sterowanie: wyspy zaworowe mogą być wyposażone w zintegrowane rozwiązania sterowania, takie jak sterowniki PLC, które ułatwiają programowanie i kontrolę procesów.

Wyspy zaworowe są popularne w wielu zastosowaniach przemysłowych, zwłaszcza tam, gdzie konieczna jest precyzyjna kontrola i odpowiedź na dynamicznie zmieniające się warunki.

Wyspy zaworowe AIGNEP 15v

Wyspa zaworowa często mylona jest z płytą zaworową. Wyspa zaworowa nie posiada jednak płyt zaworowych. Zbudowana jest z modułów. Dużym atutem wysp jest to, że przy sterowaniu nie ograniczają się jedynie do przyłączy Multipin. Mogą to być również komunikacje przemysłowe takie jak:

  • Profine

  • Profibus

  • Ethernet

  • Ethercat


Oferta

W dziale zawory i elektrozawory znajdziecie Państwo szeroki wybór produktów mających zastosowanie we wszystkich gałęziach przemysłu. Zawory i elektrozawory rozdzielające VESTA z oferty Pneumat System zostały wykonane z wysokiej jakości materiałów, co umożliwia ich stosowanie nawet w bardzo ciężkich i wymagających warunkach.
Przeznaczone są do pracy w warunkach bezsmarowych. Doradcy techniczni naszej firmy oferują fachowe doradztwo techniczne przy doborze odpowiedniego do Państwa potrzeb zaworów i elektrozaworów.

Zawory i elektrozawory pneumatyczne - oferta Pneumat System

Zawory i elektrozawory rozdzielające Vesta, Aignep i AZ Pneumatica to kilkanaście serii z różnymi wariantami sterowania (sterowanie przy pomocy cewki, sterowanie przy pomocy  dźwigni, sterowanie przy pomocy powietrza, itp.) oraz z szerokim zakresem przyłączy G1/8, G1/4 i G1/2 w wersjach 3/2, 5/2 i 5/3 (pierwsza z wartości podaje liczbę przyłączy pneumatycznych, druga natomiast wskazuje ilość pozycji w jakich może znajdować się zawór).

W ofercie Pneumat System znaleźć można zawory normalnie i centralnie zamkniętę, otwarte, monostabilne, bistabilne itd.

Zawory i elektrozawory rozdzielające serii E

Zawory i elektrozawory rozdzielające serii E to seria standardowych zaworów i elektrozaworów pneumatycznych 3/2 i 5/3 w następujących wariantach sterowania:

  • sterownie pneumatyczne, powrót ciśnieniem

  • sterownie pneumatyczne, powrót ciśnieniem

  • sterowanie pneumatyczne, powrót sprężyną

  • sterowanie obustronnie pneumatyczne

  • sterowanie obustronne ciśnieniem, centrowanie sprężyną

Zawory i elektrozawory rozdzielające

Zawory i elektrozawory rozdzielające serii K

Zawory i elektrozawory rozdzielające serii K są małe i łatwe w montażu. 

Stosowane są wszędzie tam gdzie montaż tradycyjnego zaworu jest utrudniony. Zawory i elektrozawory rozdzielające serii K charakteryzują się zwartą konstrukcją. Kompletne zawory z cewką i wtyczką wykonane są zgodnie z dyrektywami EEC dotyczącymi zgodności elektromagnetycznej ( 89/336/EEC) oraz niskiego napięcia (73/23/EEC – tylko dla wersji 110 i 220 V).

Zawory i elektrozawory NAMUR

Zawory i elektrozawory NAMUR - ta seria charakteryzuje się specjalnym systemem mocowań zgodnym ze standardem NAMUR. Zawory i elektrozawory tej serii występują w następujących wariantach:

- zawór i elektrozawór 3/2 lub 5/2 - sterowany pneumatycznie, powrót sprężyną,
- zawór i elektrozawór 3/2 lub 5/2 - sterowany pneumatycznie, powrót ciśnieniem własnym,
- zawór i elektrozawór 3/2 lub 5/2 - sterowany obustronnie pneumatycznie.

Zawory i elektrozawory ISO

Zawory i elektrozawory ISO – produkty tej serii są znormalizowane zgodne ze standardami ISO 1 ISO 2. Dostępne sterowanie:

- sterowanie pneumatyczne, powrót ciśnieniem własnym,
- sterowanie pneumatyczne, powrót sprężyną,
- sterowanie różnicą ciśnień,
- obustronne sterowanie pneumatyczne, centrowanie sprężyną,
- obustronne sterowanie pneumatyczne, centrowane sprężyną.

Zawory do montażu szeregowego

Zawory do montażu szeregowego G1/8, nie wymagają smarowania. Przeznaczone są do pracy w otoczeniu o temperaturze -10˚C do +50˚C.

W ofercie:

    - zawory bezpośredniego działania 3/2 G1/8,

    - wtyczki i cewki do elektrozaworów.

    Zawory mechaniczne

    Zawory mechaniczne – to standardowe zawory sterowane ręcznie. Dostępne warianty to G1/4 i G1/8.

    Wyspa zaworowa MPV

    Wyspa zaworowa MPV umożliwia zintegrowanie sterowania elektrycznego w popularnych elektrozaworach serii K. 

    Każdy moduł przyłączeniowy umożliwia sterowanie pracą pary zaworów, w dwóch rozmiarach przyłączeniowych: T1 oraz T2. Główne cechy tego systemu to:
    - duże przepływy w małych gabarytach,
    - możliwość sterowania jednocześnie 32 cewkami,
    - łatwość w rozbudowie.

    Wyspa zaworowa 4HF

    Dział zawiera informacje i szczegółowe dane techniczne dotyczące: wysp zaworowych 4hf, wysp zaworowych 4hf NETLOGIC, elementów składowych wysp zaworowych 4hf oraz systemy identyfikacji.

      - Wyspy zaworowe 4hf to systemy modularnych elektrozaworów 4HF z zintegrowanym przyłączem elektrycznym, który jest łatwy w montażu oraz łatwy w rozbudowie i modyfikacji.

        - Wyspy zawprowe 4HF NETLOGIC to wyróżnione tytułem Produkt Roku rozwiązanie, dzięki któremu nawet najbardziej skomplikowane układy pneumatyczne można zaprogramować i sterować bez niepotrzebnej rozbudowy układu wysp zaworowych i układu sterowania. Inną istotną cechą systemu 4HF NETLOGIC są niewielkie gabaryty.

          W porównaniu do rozwiązań z klasycznymi zaworami system 4hf zajmuje o około 1/3 mniej powierzchni. Istotna jest również znaczna redukcja ilości przewodów pneumatycznych i przede wszystkim redukcja ilości elektrycznych przewodów sterujących.

          Akcesoria do zaworów i elektrozaworów

          W dziale akcesoria do zaworów i elektrozaworów znajdziecie Państwo kompleksową ofertę systemu mocowań do wszystkich serii zaworów i elektrozaworów t.j.:

          - płyty przyłączeniowe do zaworów G1/8, G1/4,

          - komplety naprawcze płyty zaworowej (śruby + o-ringi),

          - komplety naprawcze zaworu - zestawy uszczelnień, zaślepki płyt przyłączeniowych do zaworów, cewki do elektrozaworów, wtyczki cewek do elektrozaworów.

          W dziale znajduje się również szczegółowa instrukcja montażu zaworów na płytach.

          Zawory serii ATEX

          Zawory serii ATEX – mają zastosowanie w środowisku zagrożonym wybuchem.Spełniają wszystkie wymogi dyrektywy 94/9/EC dotyczące mechanicznego ryzyka zapłonu w atmosferze wybuchowej. Dzięki odpowiedniej obróbce poszczególnych części zaworu gwarantowane jest pełne uziemienie wszystkich jego elementów składowych.

          Elektrozawory membranowe

          Bardzo bogata oferta elektrozaworów membranowych do sterowania przepływem w instalacjach pneumatycznych sprężonego powietrza typu otwórz/zamknij. W ofercie znajdują się elektrozawory z mosiądzu, stali nierdzewnej jak również wersja ekonomiczna.

          Faq - Zawory i elektrozawory pneumatyczne - Najczęściej zadawane pytania

          Do sterowania siłownikami dwustronnego działania używamy zawsze zaworów pięciodrogowych (5/2, 5/3). Natomiast do sterowania siłownikami jednostronnego działania używamy zaworów trójdrogowych – 3/2.

          Zawory impulsowe to specjalna konstrukcja zaworów 2/2 przeznaczona do otrzepywania filtrów workowych. Elektrozawory te charakteryzują się wysokim natężeniem przepływu, długim czasem życia, wyjątkowo szybkim otwieraniem i zamykaniem co w połączeniu ze specjalną kątową konstrukcją korpusu, brakiem sprężyn i specjalną konstrukcją układu membrany zapewnia wyjątkową sprawność działania w układach odpylających.

          Zawór sterowania dwuręcznego SBI jest układem bezpieczeństwa w maszynach, gdzie istnieje niebezpieczeństwo uszkodzenia rąk operatora. Zawór SBI zmusza operatora maszyny do użycia dwóch rąk by sterować pracą maszyny. W połączeniu z dwoma przyciskami pneumatycznymi (odpowiednio rozmieszczonymi) zapewnia start urządzenia tylko i wyłącznie, kiedy operator wciśnie jednocześnie dwa przyciski. Zbyt duża zwłoka pomiędzy naciśnięciem jednego i drugiego przycisku nie uruchomi maszyny.

          - Detekcja stanu pracy zaworu za pomocą np. sygnalizacji świetlnej na wtyczce z wykorzystaniem diody LED;

          - Kontrola szczelności zaworów pneumatycznych – wymiana uszczelnień, bądź wymiana całych uszkodzonych urządzeń, w przypadku ich trwałych uszkodzeń;

          - Wykorzystywanie układów zabezpieczających przed niekontrolowanym wylotem powietrza – zawory zwrotne sterowane;

          - W przypadku dużych strat rozległego układu pneumatycznego, zaleca się optymalizację układu pneumatycznego przeprowadzając audyt efektywności energetycznej.


          Zawory i elektrozawory służą do sterowania, regulacji oraz rozdziału sygnału w różnego typu aplikacjach z dziedziny pneumatyki i automatyki przemysłowej. Oferowane zawory i elektrozawory mają zastosowanie przy budowie instalacji, konstrukcji maszyn i urządzeń itd.

          Katalog Pneumatyka wydanie IV rozdział 2
          Product Manager

          Opiekunem kategorii jest:
          Jerzy Witkoś
          Product Manager
          tel.: 71 325 72 83
          email: jerzy.witkos@pneumat.com.pl

          Biogram

          W branży technicznej od 2000 roku, od 5 lat w dziale armatury przemysłowej w fimie Pneumat. Swoją wiedzę z zakresu pneumatyki zdobywał na takich obiektach jak rafinerie czy elektrownie. Stale poszerza swoją wiedzę z obszaru technik sterowania pneumatycznego i elektrycznego.

          Product Manager

          Opiekunem kategorii jest:
          Jerzy Witkoś
          Product Manager
          tel.: 71 325 72 83
          email: jerzy.witkos@pneumat.com.pl

          Biogram

          W branży technicznej od 2000 roku, od 5 lat w dziale armatury przemysłowej w fimie Pneumat. Swoją wiedzę z zakresu pneumatyki zdobywał na takich obiektach jak rafinerie czy elektrownie. Stale poszerza swoją wiedzę z obszaru technik sterowania pneumatycznego i elektrycznego.



          W tym dziale znajdziesz: