Mocni w działaniu
Ponad 40 lat na rynku

Szybkozłączki pneumatyczne

  • Info
  • Bestsellery

Bestsellery w tej kategorii

Ocena średnia:
Liczba wariantów: 3
Ciśnienie robocze:
max 35 bar
Temperatura pracy:
-20 ÷ 100 °C
Materiał korpusu:
Mosiądz
Ocena średnia:
Liczba wariantów: 4
Zakres temperatur:
-20°C – +100 °C
Nominalna średnica przepływu:
7.6 mm (5/16")
Materiał szybkozłącza:
Ocynkowana stal/mosiądz
Ocena średnia:
Liczba wariantów: 3

Szybkozłączki pneumatyczne

Szybkozłączki pneumatyczne to komponenty używane w układach przemysłowych do szybkiego i łatwego łączenia lub rozłączania przewodów pneumatycznych bez użycia narzędzi. Umożliwiają one efektywną i szybką zmianę podczas pracy np. z różnymi narzędziami pneumatycznymi lub różnymi mediami. Szybkozłączki zapewniają szczelne połączenie, które minimalizuje ryzyko wycieków powietrza i pozwala na efektywną pracę. Są one zaprojektowane tak, aby wytrzymać wysokie ciśnienia i temperatury, typowe dla aplikacji pneumatycznych.


Charakterystyka budowy szybkozłączy

Najczęściej stosowane szybkozłączki pneumatyczne możemy podzielić na 2 podstawowe grupy funkcjonalne:

  • szybkozłączki jednostronnie odcinające (zawór w gnieździe, wtyczka ze swobodnym przelotem)

  • szybkozłączki obustronnie odcinające (dwustronnie)

Kompletny zestaw szybkozłączy składa się z dwóch elementów: gniazda szybkozłączki (złącze samoodcinające) i króćca szybkozłączki (wtyk złącza). Gniazdo zbudowane jest z korpusu, zaworu odcinającego (normalnie zamknięty NC) oraz elementów ruchomych: sprężyny, pierścienia zatrzasku, kulek. Zastosowanie zaworu odcinającego w gnieździe szybkozłączki, umożliwia precyzyjne odcięcie powietrza dopływającego z instalacji pneumatycznej - zabezpiecza to przed niepowołanym wyciekiem.

Szybkozłącza pneumatyczne umożliwiają szybkie złączanie i rozłączanie przewodów pneumatycznych, przewodów gazowych, węży podciśnieniowych oraz do wody.

Szybkozłączki stosowane są zawsze w przypadku, gdy przesyłane medium jest drogie, istnieje ryzyko jego wycieku oraz gdy jest podatne na straty. Wysokiej jakości szybkozłącze skutecznie blokuje możliwość wypływu medium na zewnątrz. Ponadto ze względu na brak wycieków, używane są w środowiskach o wysokim stopniu zagrożenia dla środowiska i bezpieczeństwa oraz zdrowia użytkownika. Ze względu na nieskomplikowany mechanizm łączeniowy, szybkozłącza odznaczają się szybką wymianą, łatwą obsługą i wytrzymałością. Nie bez znaczenia pozostaje aspekt ekologiczny, oszczędności kosztów pracy oraz wspomniany wcześniej aspekt bezpieczeństwa.

Króciec szybkozłączy jest elementem dociskowo–zabezpieczającym, nieposiadającym elementów ruchomych (w wersji jednostronnie odcinającej) lub posiadającym dodatkowy zawór odcinający (w wersji obustronnie odcinającej). Część wtykowa króćca jest znormalizowana, dzięki czemu pasuje on do gniazda szybkozłączy o tym samym przepływie nominalnym NW. Cześć przyłączeniowa króćca oraz gniazda zakończona może być gwintem lub złączem pod wąż. Gwinty dzielimy na zewnętrzne oraz wewnętrzne (metryczne, stożkowe, cylindryczne) o różnych średnicach (G 1/8, G 1/4 czy G1/2). Jako oznaczenie końcówek złączy pod wąż używa się rozmiaru średnicy zewnętrznej węża i przyjmuje ona wartości 4, 6, 9 itp. Odpowiednie wyprofilowanie końcówki pod wąż ułatwia wciśnięcie węża w króciec, jednocześnie utrudniając ześlizgnięcie się węża. Dla całkowitego wyeliminowania ryzyka przypadkowego zsunięcia węża z szybkozłączki, wąż dodatkowo zabezpieczany jest opaską zaciskową.

Szybkozłączki jednostronnie odcinające

Zastosowanie szybkozłączy w praktyce

Szybkozłączki idealne do zastosowania w: technice medycznej, dentystycznej, technologii pomiarowej, technice laboratoryjnej, systemach smarowania, narzędziach pneumatycznych, chemii.

Ciśnienie robocze:od 0 do 35 bar max.
Temperatura medium i otoczenia:od -20°C do +100°C
Budowa:mosiądz, mosiądz niklowany, stal szlachetna, stal
Sprężyna, pierścień zatrzasku, kulki:Stal nierdzewna
Uszczelnienie:Perbunan

Szybkozłącze pneumatyczne należy do grupy najczęściej stosowanych elementów armatury pneumatycznej.

Mają zastosowanie m.in. w urządzeniach ciśnieniowych, robotach, maszynach pakujących, w stomatologii, medycynie, systemach smarowania, systemach pomiarowych, środowisku chemicznym, laboratoriach, przy budowie maszyn, w instalacjach przemysłowych i wysokociśnieniowych, wyposażeniu zakładów produkcyjnych czy montażowych. Ponadto używane są w technice klimatyzacji, aplikacjach z dziedziny przemysłu zbrojeniowego, w szeroko rozumianym transporcie i załadunku. O odpowiednich właściwościach stosowane są w przemyśle kosmetycznym, farmaceutycznym, petrochemicznym, rolnictwie, maszynowym itd.

Szybkozłącza pneumatyczne

W przemyśle farmaceutycznym i kosmetycznym szybkozłącza wykorzystywane są:

  • przy pobieraniu próbek

  • przy podawaniu wody osolonej

  • przy napełnianiu kolb infuzyjnych

  • w sprzęcie pomiarowym ciśnienia krwi

  • w urządzeniach produkujących insulinę

  • w przyrządach w gabinetach dentystycznych

  • w obszarze działań związanych z produkcją kosmetyków

W przemyśle chemicznym wykorzystuje się szybkozłącza do:

  • napełniania cystern

  • napełniania butli ciśnieniowych

  • transportu mediów o dużej lepkości

  • czyszczenia parą

Szybkozłącza stosowane są w sytuacjach oraz sprzęcie, gdzie istnieje zagrożenie związane z nieumyślnym rozłączeniem, a jego skutki mogłyby być dotkliwe np. w aparaturze do oddychania, podnośnikach poduszkowych, stacjach benzynowych, wyposażeniu płetwonurka, kombinezonach chemicznych itd.

Duże i różnorodne zastosowanie sprawia, że właściwy wybór szybkozłączy powinien być odpowiednio przeanalizowany pod względem ich docelowego wykorzystania. Powinniśmy uwzględnić ciśnienie robocze i jego spadek, rodzaj uszczelnienia oraz wartość przepływu. Dla prawidłowej pracy szybkozłączy nie powinno się podłączać szybkozłączek pod ciśnieniem. Dbać należy o czystość podłączanych urządzeń oraz sprawdzać stan uszczelnienia i zużycia. Warto również stosować zaślepki zabezpieczające.


Podział szybkozłączy ze względu na wykonanie

W ofercie Pneumat. dostępne są różne modele szybkozłączy (proste, kątowe) w zależności od preferencji klienta co do ergonomii i miejsca instalacji.

Głównym parametrem różnicującym szybkozłączki jest wartość średniego przepływu nominalnego NW. Dostępne wersje mieszczą się w przedziale od 2,7 do 12 NW. Szybkozłącze i jego poszczególne parametry są kompatybilne tylko z elementami w swojej kategorii NW. Im większa wartość przepływu nominalnego tym większa średnica szybkozłączy.

Ze względu na wykonanie materiałowe wyróżniamy szybkozłącze z mosiądzu niklowanego, mosiądzu, stali szlachetnej i stali.

Szybkozłącza pneumatyczne

Mosiądz niklowany to standardowa konstrukcja mosiężna wzmocniona powłoką niklowaną, zwiększająca odporność na zużycia mechaniczne. Wytrzymałe szybkozłącze wykonane ze stali szlachetnej stosowane jest wszędzie tam, gdzie medium jest szczególnie wymagające, a normy jakościowe szczególnie ważne. Przykładem zastosowań może być przemysł farmaceutyczny czy spożywczy. Stal zapewnia najwyższy poziom bezpieczeństwa.

W oferowanych szybkozłączach stosowane jest kilka rodzajów uszczelnienia. W zależności od przepływu nominalnego, a przede wszystkim temperatury medium przepływającego przez elementy, wyróżnia się uszczelnienia:

  • Perbunan, szybkozłącze z mosiądzu, mosiądzu niklowanego, ze stali szlachetnej do pracy w temperaturze od -20°C do +100°C

  • NBR, szybkozłącze z mosiądzu oraz mosiądzu niklowanego, do pracy w temperaturze -20°C do +100°C

  • Viton, szybkozłącze ze stali szlachetnej, do pracy w temperaturze -20°C do +200°C


Dobór szybkozłączy

Jak dobrać szybkozłącze?

Szybkozłącza jednostronnie odcinające - charakterystyka oferty szybkozłączek Pneumat.

Szybkozłączki jednostronnie odcinające posiadające niewielkie rozmiary. Średnice nominalne mieszczą się w zakresie 2,7 – 12 NW. Ze względu na kruszec z jakiego zostały zrobione dzielimy je na:

Szybkozłączka z mosiądzu

1. szybkozłącze, króćce z mosiądzu:

  • NW 2,7 z gwintem zewnętrznym jak i wewnętrznym do M5 do G1/8, przyłączem do węża prostym oraz skręcanym o średnicach fi 3 oraz 4.

  • NW 5 z gwintem zewnętrznym jak i wewnętrznym do G1/8 do G 3/8, przyłączem do węża prostym oraz skręcanym o średnicach fi 4 do 9. W ofercie dostępne także szybkozłączki do węży spiralnych zarówno w wersji ze sprężyną jak i bez sprężyny, sztywne oraz obrotowe.

  • NW 7,2 – z gwintem zewnętrznym lub wewnętrznym od M 12 do G ½ , przyłączem do węża o średnicach od 6 do 13. Oferta obejmuje również szybkozłączki NW 7,2 ze sprężyną do węży spiralnych sztywne i obrotowe i NW 7,2 ze złączem do węży i gwintem o średnicach 6-10 i gwintach M14 i G1/4. Przepływ wynosi 1000 l/min.

  • NW12 – z gwintem zarówno wewnętrznym jak i wewnętrznym i złączem G1/2 i G3/4. Maksymalne ciśnienie dochodzące do 16 bar. Wykorzystywane wszędzie tam gdzie przepływy są wyjątkowo natężone.

2. szybkozłącze, króćce z mosiądzu niklowanego:

  • NW 2,7 - z gwintem zewnętrznym i wewnętrznym, od M5 do G1/8, o średnicach wewnętrznych 3 i 4. Sprężyna, pierścień zatrzasku i kulki wykonane ze stali nierdzewnej.

  • NW 5 – z gwintem zewnętrznym i wewnętrznym, od G1/8 do G3/8 i średnicy od 4 do 9, NW 5 ze sprężyną do węży spiralnych o konstrukcji sztywnej i obrotowej. Dostępne również NW 5 ze złączem wtykowym o złączu 6 i 8 mm.

  • NW 7,2 – z gwintem zewnętrznym i wewnętrznym, od G1/8 do G1/2, o średnicach od 6 do 13.

  • NW 7,8 – z gwintem zewnętrznym i wewnętrznym, od G1/4 do G1/2 i średnicach 6, 9 i 13. Duży przepływ równy 2100 l/min.

  • NW 10 – z gwintem zewnętrznym i wewnętrznym, G3/8 do G3/4 i średnicami 10,13,16 mm. Przeznaczone do zastosowań o dużym zużyciu mechanicznym. Solidna i wytrzymała konstrukcja.

3. szybkozłącze, króćce ze stali szlachetnej:

  • NW 5 – z gwintem zewnętrznym i wewnętrznym, G1/8 do G3/8 i średnicy wewnętrznej węża równej 6. Uszczelnienie Viton, stal szlachetna 1.4305.

  • NW 7,2 – z gwintem zewnętrznym i wewnętrznym, od G1/4 do G1/2 i średnicy wewnętrznej od 6 do 13. Uszczelnienie Viton, stal szlachetna 1.4305.

  • NW 7,8 – z gwintem zewnętrznym i wewnętrznym, od G1/4 do G1/2 i średnicy od 6 do 13. Stosowane w urządzeniach ciśnieniowych, instalacjach pomiarowych, technologii przemysłowej, systemach ochronnych.

4. szybkozłącze, króćce ze stali:

  • Króciec NW 7,4 - z gwintem zewnętrznym i wewnętrznym, od G1/4 do G1/2, średnica wewnętrzna między 6 – 13.

  • NW 7,6 – z gwintem zewnętrznym i wewnętrznym, od G1/4 do G1/2, średnica wewnętrzna między 6 – 13.

  • NW 10 – z gwintem zewnętrznym i wewnętrznym, G3/8 i G1/2 i średnicy wewnętrznej 10 i 13 mm.


Szybkozłącza obustronnie odcinające - charakterystyka oferty szybkozłączek Pneumat.

Szybkozłączka obustronnie odcinająca – wyposażona w zawory zwrotne, zbudowana z mosiądzu o uszczelnieniu Perbunan.

  • NW 5 - z gwintem zewnętrznym i wewnętrznym, G1/8 i G1/4 i średnicy 4 i 9.

  • NW 7,2 - z gwintem zewnętrznym i wewnętrznym, od G1/4 do G1/2 i średnicy od 6 do 13.

Szybkozłączka obustronnie odcinająca zabezpiecza przed wyciekiem medium - zarówno od strony gniazda jak i wtyczki. Znajdujący się dodatkowy w króćcu zawór odcinający zabezpiecza przed wypływem powietrza z węża. W przeciwieństwie do szybkozłączy jednostronnie odcinających kompatybilność jest ograniczona do króćców obustronnie odcinających. Znajdują zastosowanie w sprzęcie ratowniczym i narzędziach hydraulicznych, w narzędziach do napinania śrub, ściągania łożysk.


Uzupełnienie oferty szybkozłączy

Rozdzielacze wraz z szybkozłączami pneumatycznymi – z gwintem zewnętrznym i wewnętrznym, od G1/4 do G1/8. Dwu i trzy - drożny rozdzielacz zbudowany z mosiądzu o maksymalnym ciśnieniu roboczym równym 35 bar. Rozdzielacz pneumatyczny z 2 szybkozłączkami składa się z dwójnika i szybkozłączki, natomiast rozdzielacz z 3 szybkozłączkami poza szybkozłączką zawiera też trójnik. Każdy rodzaj szybkozłączy oraz brak spadków ciśnienia roboczego na wyjściu.

Szybkozłączki bezpieczne – charakteryzują się uszczelnieniem NBR, aluminiową obudową oraz przepływem 1800 l/min. Maksymalne ciśnienie wynosi 12 bar. Odłączenie króćca składa się z 2 etapów, co niweluje możliwość przypadkowego wypięcia szybkozłączki. Pierwszy etap powoduje rozprężenie, a tym samym zmniejszenie ciśnienia. Procesowi temu towarzyszy charakterystyczny dźwięk (syk) wydobywającego się sprężonego powietrza. Drugi etap końcowy to manualne wypięcie. Szybkozłącza z grupy "Bezpieczna Pneumatyka" są coraz częściej stosowane przez firmy.

Bezpieczne szybkozłączki

Dostępne modele:

  • NW 7,4 – z gwintem zewnętrznym i wewnętrznym, od G1/4 do G1/2 i złączem 6,9, 13.

  • NW 7,6 - z gwintem zewnętrznym i wewnętrznym, od G1/4 do G1/2 i wewnętrzną średnicą węża od 6 do 13.

  • NW 7,8 – z gwintem zewnętrznym i wewnętrznym, od G1/4 do G1/2 i średnicą złącza od 6 do 13.

  • NW 10 - z gwintem zewnętrznym i wewnętrznym, dostępne G3/8 i G1/2.

W naszej ofercie znajdą Państwo również:

Szybkozłączka z upustem powietrza – o przepływie 1100 l/min w wersjach:

  • NW 7,2 – z gwintem zewnętrznym i wewnętrznym, od G1/4 do G1/2, o przyłączach od 6 do 13.

  • NW 7,4 - z gwintem zewnętrznym i wewnętrznym, od G1/4 do G1/2, średnica złączy od 6 do 13.

Niezamienna szybkozłączka pneumatyczna – charakteryzuje się dużą przepustowością i kolorowym oznakowaniem złączek i wtyczek. Kolory ściśle określają pasujące do siebie elementy, co w maksymalny sposób ułatwia identyfikację interesujących nas elementów. Dostępne modele:

  • NW 5 – z gwintem zewnętrznym i wewnętrznym, G1/8 i G1/4

  • NW 7,8 – z gwintem zewnętrznym i wewnętrznym, G1/4 i G3/8

Systemy rozprowadzania sprężonego powietrza – pozwalają na ruch poszczególnych segmentów o 180 stopni. Złącze G1/2 z 2 lub 3 wejściami. Zastosowano uszczelnienie NBR.

Pneumat oferuje jedynie wysokojakościowe szybkozłącza pneumatyczne sprawdzonych producentów. Elementy odznaczają się optymalną budową materiałową, która wspólnie z uszczelnieniem dedykowane są konkretnym branżom i aplikacjom przemysłowym. Posiadamy duży wybór gwintów dla oferowanych produktów oraz wiele wariantów konkretnych modeli armatury pneumatycznej. Szybkozłączki ze stali nierdzewnej polecamy branżom wymagającym w tym przemysłowi chemicznemu, farmaceutycznemu i branży spożywczej.


Jak dobrać szybkozłącze?

Przy doborze szybkozłączy należy znać podstawowe informacje dotyczące:

  • rodzaju medium, jakie będzie obsługiwane

  • maksymalnej temperaturze medium i otoczenia

  • maksymalnego ciśnienia

  • rodzaju odcięcia (jednostronne, dwustronne)

  • przybliżonej wielkości przepływu

Polecamy także kontakt z naszym doradcą technicznym, który pomoże przy wyborze właściwego systemu szybkozłączy dla Państwa potrzeb.

Faq - Szybkozłączki pneumatyczne - Najczęściej zadawane pytania

Szybkozłącza jednostronnie odcinające stosuje się głównie do sprężonego powietrza i mediów nieagresywnych. Po rozłączeniu medium zostaje zablokowane od strony gniazda szybkozłącza. Medium po stronie wtyku nie zostaje wtedy odcięte.

Przy doborze szybkozłącza trzeba zwrócić uwagę na:

- wymagany przepływ powietrza

- średnicę przepływu

- materiał wykonania

- maksymalne ciśnienie robocze

- zakres temperatur

- rozmiar przyłącza

Standardowo do kompresora stosowane są szybkozłącza DN 7,2.

Szybkozłącza bezpieczne powinny być zawsze stosowane w miejscach, gdzie operator jest narażony na niebezpieczeństwo związane z uszkodzeniem mechanicznym twarzy oraz tam, gdzie istnieje duże natężenie hałasu. Szybkozłącza bezpieczne zapobiegają wypadkom w pracy oraz są dużo łatwiejsze w obsłudze od standardowych szybkozłączy.

Aby nie dopuścić do ubytków medium (ciecze /gazy) w aplikacjach wymagających odłączenia medium (narzędzia pneumatyczne, chłodzenie form wtryskowych itp.) stosujemy złącza odcinające. Jest to szczególnie ważne, jeżeli media są drogie lub niebezpieczne (toksyczne).

Szybkozłącze jednostronnie odcinające - zawór znajduje się w gnieździe, który po rozłączeniu pozostaje zamknięty. Zawór otwiera się przez włożenie wtyku do gniazda. Króciec ma wolny przelot.

Szybkozłącze dwustronnie odcinające - gniazdo i króciec posiadają zawór, otwarcie zaworów - poprzez podłączenie gniazda i wtyku.

Nie. Gniazdo szybkozłączy jednostronnie odcinających nie posiada “igły” potrzebnej do otwarcia zaworu w króćcu szybkozłącza dwustronnie odcinającego.

Product Manager

Opiekunem kategorii jest:
Agnieszka Skomorowska
Product Manager
tel.: 71 325 74 00
email: armaturazlaczna@pneumat.com.pl

Biogram

Absolwentka Politechniki Wrocławskiej. W firmie Pneumat. od 2019 roku doradza Klientom w zakresie doboru złączy do węży i armatury gwintowanej. Prywatnie miłośniczka "domowej" florystyki i gier planszowych.

Product Manager

Opiekunem kategorii jest:
Agnieszka Skomorowska
Product Manager
tel.: 71 325 74 00
email: armaturazlaczna@pneumat.com.pl

Biogram

Absolwentka Politechniki Wrocławskiej. W firmie Pneumat. od 2019 roku doradza Klientom w zakresie doboru złączy do węży i armatury gwintowanej. Prywatnie miłośniczka "domowej" florystyki i gier planszowych.



W tym dziale znajdziesz: