Mocni w działaniu
Ponad 40 lat na rynku

Pompy próżniowe eżektorowe

  • Info
  • Bestsellery

Bestsellery w tej kategorii

Ilość wkładów:
2-4
Maksymalny poziom podciśnienia:
-93kPa
Maksymalny przepływ próżni:
656-1364 NI/min
Ocena średnia:
Liczba wariantów: 5
Ilość wkładów:
1
Maksymalny poziom podciśnienia:
-93 kPa
Maksymalny przepływ próżni:
164-341 NI/min
Ocena średnia:
Liczba wariantów: 4
Maksymalny poziom podciśnienia:
-33,8kPa
Maksymalny przepływ próżni:
283-5660 NI/min
Ciśnienie zasilania:
2,8-5,5 bar
Ocena średnia:
Liczba wariantów: 6

Spis treści:


Pompy próżniowe eżektorowe

Jednym ze sposobów zasilania układów próżniowych jest dostarczenie do pompy próżniowej eżektorowej sprężonego powietrza pod ciśnieniem ok 4-6 bar. Powietrze przechodząc przez serie dysz zostaje wprowadzone w ruch rotacyjny przez co zostaje wytworzone podciśnienie. Ilość powietrza zasysanego przez pompę próżniową zależy od ilości dostarczonego sprężonego powietrza.


Charakterystyka pomp próżniowych Turtle

Pompa Turtle to innowacyjne rozwiązanie wśród pomp próżniowych eżektorowych. Jest to pierwsza pompa zintegrowana z filtrem próżniowym, niezbędnym przy każdej aplikacji podciśnieniowej.

Pompa Turtle wyposażona jest we wkłady próżniowe (eżektory). Dodatkowo można ją doposażyć o włączniki podciśnieniowe, zawór zwrotny lub zawór upustowy tworząc kompletny układ podciśnieniowy.

Pompa prózniowa Turtle - Budowa

Właściwości pomp próżniowych Turtle

  • zintegrowany filtr wyłapujący zanieczyszczenia z układu podciśnieniowego,

  • opatentowana konstrukcja,

  • automatyczny system czyszczenia filtra próżniowego,

  • kompaktowe wymiary i niewielka waga,

  • specjalna konstrukcja tłumika eżektora VMECA zapewniająca niski poziom hałasu,

  • opcjonalnie montowany zestaw Air-Saving (AS) dodatkowo minimalizujący zużycie energii,

  • wysoka niezawodność nawet pomimo wahającego się lub niskiego ciśnienia sprężonego powietrza.

Schemat instalacji z pompą podciśnienia Turtle

Charakterystyka pomp próżniowych wieloportowych VS

Wieloportowa pompa próżniowa VS posiada wiele przyłączy podciśnienia, co pozwala na bezpośrednie podłączenie punktów ssania (ssawek) do pompy z pominięciem rozgałęzień. Takie rozwiązanie pozwala dodatkowo zmniejszyć straty przepływu.

Pompa gwarantuje dużą niezawodność dzięki zastosowaniu wielostopniowych eżektorów ssących. Eżektory świetnie sprawdzają się nawet przy wahaniu ciśnienia zasilającego. Opcjonalny dwustopniowy tłumik pozwala na zmniejszenie hałasu o 30% w porównaniu do standardowego rozwiązania. Zestaw oszczędzania energii (opcja) dodatkowo pozwala na oszczędzanie energii potrzebnej na wytworzenie sprężonego powietrza. Łatwy montaż oraz wymienne wkłady (eżektory) sprawiają, że jest to doskonałe rozwiązanie do wielu aplikacji podciśnieniowych.


Właściwości pomp próżniowych wieloportowych VS

  • duża niezawodność bez względu na fluktuacje ciśnienia powietrza zasilającego,

  • szybki czas reakcji,

  • opcjonalny dwustopniowy tłumik końcowy,

  • wieloportowe przyłącze podciśnienia,

  • opcjonalnie układ oszczędzania energii,

  • łatwość montażu i wymiany wkładów (eżektorów).


Charakterystyka pomp próżniowych Premium

Pompy podciśnieniowe Premium to seria bardzo wytrzymałych produktów stworzonych do pracy w ciężkich warunkach. Solidna, aluminiowa obudowa gwarantuje długą żywotność pompy eżektorowej.

Urządzenia wyposażone są w wielostopniowe wkłady eżektorowe. Głównym atutem pomp Premium jest ich modułowa konstrukcja pozwalająca na rozbudowywanie o kolejne wkłady eżektorowe. Pozwala to dostosowywać wydajność do aktualnych potrzeb klienta.

Pompa Premium może być wyposażona w 1-4 wkłady ssące, a pompa próżniowa Mega Premium w 5-16 modułów ssących).


Właściwości pomp próżniowych Premium

  • stały poziom podciśnienia pomimo wahań ciśnienia zasilania,

  • możliwość wyboru portów zasilających z rożnych stron,

  • szybki czas opróżniania układu podciśnieniowego,

  • opcjonalnie układ oszczędzania sprężonego powietrza “Air-Saving kit”,

  • opcjonalnie układ sterujący pracą pompy, zawór odpowietrzający, pozwalający na szybkie zwolnienia podnoszonych elementów, przełączniki próżniowe oraz czujniki,

  • solidna, aluminiowa obudowa,

  • łatwy montaż i wymiana wkładów ssących.


Filtracja - istotny aspekt dla poprawnego funkcjonowania pomp próżniowych

Ważnym elementem dla prawidłowego funkcjonowania układu próżniowego jest zastosowanie filtracji podciśnieniowej. Najlepiej, kiedy zestaw filtrów umieszczony jest od razu za kompresorem. Separuje on wtedy wszystkie zanieczyszczenia wytwarzane w procesie sprężania powietrza.

Filtracja jest bardzo ważna dla poprawnego funkcjonowania. Jeśli do pompy eżektorowej dostanie się olej ze sprężarki, może to spowodować znaczny spadek wydajności ssawnej. Olej lub inne zanieczyszczenia powodują zabrudzenie uszczelek oraz dysz.

Jeśli pompa podciśnieniowa jest wykorzystywana do transportu próżniowego, zanieczyszczenia mogą dostać się do samej ssawki próżniowej, przez co uzyskamy znaczne obniżenie zdolności chwytających. W rezultacie przyssawka podciśnieniowa źle uchwyci przenoszony element, co może prowadzić do opóźnień w cyklu produkcyjnym lub nawet przestojów, jeśli element chwytany zostanie upuszczony. Reasumując, transport podciśnieniowy nie będzie prawidłowo funkcjonował bez prawidłowo zainstalowanej filtracji.


Pompa próżniowa eżektorowa - budowa, zasada działania

Eżektor wielostopniowy

Proponowane pompy próżniowe to rodzaj wielostopniowego eżektora. Ich konstrukcja pozwala na uzyskanie dużych przepływów powietrza zasysanego w połączeniu z wysokim poziomem podciśnienia, przy jednoczesnym utrzymaniu minimalnego poziomu zużycia energii. W ich skład nie wchodzą żadne ruchome części, które na skutek wibracji ulegałyby zużyciu. Zalety te w istotny sposób wpływają na ich wyjątkową niezawodność i działanie niezakłócające hałasem środowiska pracy.

Zasada działania pomp próżniowych

Oferowane pompy podciśnieniowe to urządzenia zasilane sprężonym powietrzem. Unikalna konstrukcja pomp próżniowych pozwala maksymalnie wykorzystać sprężone powietrze przy niskim zużyciu energii. Znaczne wielkości przepływów zasysanego powietrza oraz wysokie poziomy podciśnienia to parametry charakterystyczne dla oferty Pneumat.

Pompa podciśnienia - zasada działania

Zalety pomp próżniowych

Pompy podciśnieniowe mają wiele zalet, a do ich podstawowych atutów zaliczyć można:

✓ niezawodność działania

✓ niskie zużycie energii

✓ krótki czas reakcji

✓ wysoka wydajność

✓ minimalny zakres prac konserwacyjnych

✓ małe gabaryty i niewielka waga

✓ łatwość instalacji

✓ niski poziom generowanego hałasu

✓ brak emisji ciepła

✓ brak wibracji

Ikona przemysłu chemicznego

Przemysł
farmaceutyczny


Eżektory próżniowe VMECA

Podciśnienie wytwarzane jest przez system dysz. Sprężone powietrze (3-6 bar) przepływa z dużą prędkością przez dysze, co powoduje zassanie powietrza z układu podciśnieniowego i wytworzenie w nim podciśnienia.

Eżektor próżniowy - zasada działania

Eżektory próżniowe VMECA to innowacyjne pompy wielostopniowe:

  • mają kompaktową budowę, są wykonane z lekkich materiałów i cechują się niewielkimi wymiarami,

  • pozwalają w łatwy sposób stworzyć system próżniowy dla wielu aplikacji.

Eżektory VMECA zapewniają wysoką wydajność (3x wyższą) i ekstremalnie szybki czas zadziałania (ok 1,5x szybciej) w porównaniu z typowymi i konwencjonalnymi eżektorami.

Eżektory VMECA pracują przy ciśnieniu sprężonego powietrza już od 1,7 do 6 bar. Na pracę pomp nie ma wpływu zmienne ciśnienie zasilania ani spadki ciśnienia.

Dzięki niewielkim rozmiarom i niskiej wadze produkty VMECA mogą być umieszczane bardzo blisko punktu ssania, co pozwala zmniejszyć objętość układu podciśnieniowego, przez co zyskujemy na czasie, w którym układ jest opróżniany, jak również eliminujemy straty mogące powstać przy dużych odległościach pompy od punktu ssania. Zmniejszanie odległości pompa-punkt poboru zmniejsza również ilość zastosowanych węży oraz połączeń.

Reasumując mniejsza objętości układu zmniejsza ilość powietrza do odessania, pozwala to zastosować mniejszą pompę, co realnie przekłada się na zmniejszenie zużycia sprężonego powietrza, czyli energii.

Ikona przemysłu chemicznego

Przemysł
chemiczny


Jak wybrać odpowiednią pompę próżniową?

Układ szczelny

Szczelny układ próżniowy to taki, którego objętość jesteśmy w stanie dokładnie określić. Przykładem układu szczelnego jest pakowanie próżniowe, odgazowywanie gęstych substancji, utrzymywanie odpowiedniego poziomu podciśnienia w procesach laboratoryjnych lub przenoszenie szczelnych materiałów takich jak blacha, szkło, plastik. W każdym z tych procesów próżnia wytwarzana jest w zamkniętym zbiorniku/układzie. Dobierając pompę do takiego układu należy wziąć pod uwagę w jakim czasie chcemy odessać powietrze z danej objętości i jaki poziom podciśnienia chcemy uzyskać. Wydajnością nazywamy tu czas w jakim pompa jest w stanie wypompować powietrze do uzyskania zadanego podciśnienia. Jednostką miary są sec/l.

Układ nieszczelny

Kiedy układ podciśnieniowy nie jest zamknięty i występują w nim nieszczelności, np. porowaty materiał, wtedy mamy do czynienia z układem nieszczelnym. Układem nieszczelnym możemy nazwać przenoszenie porowatych materiałów za pomocą ssawek (kartonów, cegieł, desek nielaminowanych).

Przy doborze pompy do układu nieszczelnego musimy zapewnić taki produkt, który zaspokoi wyższe zapotrzebowanie, pojawiające się przy nieszczelnościach. Jest to możliwe poprzez zapoznanie się z danymi technicznymi pompy, aby znaleźć najodpowiedniejszy model. Następnie należy wykonać testy. Obserwując poziom podciśnienia na wstępnie dobranej pompie możemy stwierdzić jaka wydajność jest wymagana. Następnie przepływ może być ustalony zgodnie z tabelką przepływów dobranego urządzenia lub modelu o wydajności większej lub mniejszej.


Zalety stosowania pomp próżniowych eżektorowych w przemyśle drzewnym

Praktycznie w każdej firmie, która zajmuje się obróbką drewna wykorzystywane jest podciśnienie. Pompy próżniowe stosuje się do transportu płyt, paneli czy elementów drewno-pochodnych.

Podciśnienie wykorzystywane jest również do przytrzymywania płyt przy ich obróbce.

Pompy próżniowe elektryczne stosowane w zakładach stolarskich muszą być zabezpieczone w odpowiedni sposób przed dużym zapyleniem powstałym na skutek cięcia drewna. Alternatywą dla rozwiązań elektrycznych mogą być pompy eżektorowe, zasilane sprężonym powietrzem pod ciśnieniem 4,5-6 Bar. Pompa eżektorowa jest to jedna lub kilka dysz. Przepływające przez nie powietrze zostaje wprowadzone w ruch wirowy, tworząc podciśnienie.

Należy jednak pamiętać o regularnym przedmuchiwaniu, szczególnie w aplikacjach zapylonych, jakie często spotykamy w przemyśle drzewnym. Przy procesach cięcia i obróbki drewna należy również wspomnieć o tworzącej się wysokiej temperaturze. Przy modelach elektrycznych często występuje problem przegrzewania się. Pompy próżniowe eżektorowe nie mają silnika elektrycznego, więc ten problem ich właściwie nie dotyczy.

Ikona przemysłu drzewnego

Przemysł
drzewny


Charakterystyka oferty pomp próżniowych od Pneumat.

W ofercie Pneumat. znajdują się różne typy pomp o odmiennych zakresach parametrów. Poziom hałasu generowany przez urządzenia mieści się w przedziale 50-60 dBa. Ilość wkładów w pompach próżniowych eżektorowych wynosi od 1 do 16. Maksymalny poziom próżni to -93 kPa. Ciśnienie zasilania w zakresie 3-6 bar, max 7. Wszystkie produkty przeznaczone są do pracy w temperaturze od -20 °C do +80 °C. Pompy próżniowe eżektorowe zasilane są czystym i suchym sprężonym powietrzem.

Zapraszamy do zapoznania się z kompletną specyfikacją!

Ikona przemysłu elektronicznego

Przemysł
elektroniczny


Tabele techniczne - przepływ podciśnienia i czas opróżniania dla pomp próżniowych

Przepływ podciśnienia i czas opróżniania dla pomp MIDI TURTLE z filtrem 164-341 Nl/min

Przepływ podciśnienia

ModelMax poziom
podciśnienia (-kPa)
Ciśnienie
zasilania (bar)
Przepływ podciśnienia Nl/min przy różnych poziomach próżni (-kPa)
0102030405060708090
VTC3021-2752,2164122,5885331,428,516,54,6 - -
9331701521066433322216,56,41,9
934171154127,594694323,317,36,92,1
VTC3031-2752,2302122,5885331,428,516,54,6 - -
9333381521066433322216,56,41,9
934341154127,594694323,317,36,92,1

Czas opróżniania

ModelCiśnienie
zasilania (bar)
Zużycie sprężonego
powietrza Nl/min
Czas opróżniania s/l przy różnych poziomach próżni (-kPa)
102030405060708090
VTC3021-22,2970,030,120,210,380,470,731,62 - -
31180,0270,10,190,30,40,640,81,23,8
41520,0260,0580,090,10,250,50,691,053,5
VTC3031-22,2970,0190,090,10,320,420,731,62 - -
31180,0150,070,180,280,380,640,81,23,8
41520,010,0480,070,090,20,420,613,4

Przepływ podciśnienia i czas opróżniania dla pomp MIDI TURTLE z filtrem (682l/min)

Przepływ podciśnienia

ModelMax poziom
podciśnienia (-kPa)
Ciśnienie
zasilania (bar)
Przepływ podciśnienia Nl/min przy różnych poziomach próżni (-kPa)
0102030405060708090
VTC3032-2752,260424517610662,857339,2
9336763042121286664443312,83,8
9346823082551881388646,634,613,84,2

Czas podciśnienia

ModelCiśnienie
zasilania (bar)
Zużycie sprężonego
powietrza Nl/min
Czas opróżniania s/l przy różnych poziomach próżni (-kPa)
102030405060708090
VTC3032-22,21940,0110,0430,050,170,230,380,81 -
32360,010,0320,0550,150,220,330,480,781,98
43040,010,0260,0370,0470,120,230,350,71,72

Przepływ podciśnienia i czas opróżniania dla pomp MEGA TURTLE z filtrem

Przepływ podciśnienia

ModelIlość eżektorówMax poziom
podciśnienia (-kPa)
Ciśnienie
zasilania (bar)
Przepływ podciśnienia Nl/min przy różnych poziomach próżni
0102030405060708090
VTC3132-22752,260424517610662,857339,2 -
9336763042121286664443312,83,8
9346823082551881388646,634,613,84,2
VTC3133-23752,290236826415994865014 -
933101445631819299966650196
93410234623832822071297052216,3
VTC3134-24752,21208490352212125,61146618,4 - -
9331352608424256132128886625,67,6
934136461651037627617293,269,227,68,4

Czas opróżniania

ModelIlość eżektorówCiśnienie
zasilania (bar)
Zużycie sprężonego
powietrza Nl/min
Czas opróżniania s/l przy różnych poziomach próżni (-kPa)
102030405060708090
VTC 3132-222,21940,0110,0430,050,170,230,380,81 -
32360,010,0320,0550,150,220,330,480,781,98
43040,010,0260,0370,0470,120,230,350,71,72
VTC3133-232,22910,0060,030,0380,10,140,240,54 -
33540,0050,020,030,090,120,210,240,41,27
44560,0040,010,020,030,060,140,20,331,13
VTC3134-242,23880,0050,020,0270,080,10,180,4 -
34720,0040,0180,020,070,090,160,20,30,95
46080,0030,010,010,020,050,10,150,250,85

Przepływ podciśnienia i czas opróżniania dla pompy VS

Przepływ podciśnienia

ModelMax poziom
podciśnienia (-kPa)
Ciśnienie
zasilania (bar)
Przepływ podciśnienia Nl/min przy różnych poziomach próżni (-kPa)
0102030405060708090
VS 144752,2302122,5885331,428,516,54,6 - -
9333381521066433322216,56,41,9
934341154127,594694323,317,36,92,1

Czas opróżniania

ModelCiśnienie
zasilania (bar)
Zużycie sprężonego
powietrza Nl/min
Czas opróżniania s/l przy różnych poziomach próżni (-kPa)
102030405060708090
VS 1442,2970,0190,090,10,320,420,731,62 - -
31180,0150,070,180,280,380,640,81,23,8
41520,010,0480,070,090,20,420,613,4

Przemysłowe zastosowanie pomp próżniowych

Aplikacje i procesy:

  • odzyskiwanie pary

  • destylacja próżniowa

  • filtracja

  • w układach: suszenia, mieszania, krojenia, segregacji, pakowania itd.

  • eliminacja czynnika gazowego

  • transportowanie popiołów

  • odpowietrzanie

  • technika cieplna i wykańczająca (obróbka skrawaniem) np. w piecach próżniowych

  • odolejanie w procesach mycia i czyszczenia przemysłowego

  • odprowadzanie gazów nieskraplających

  • instalacje wyparne, oziębienia rozprężnego

  • odgazowanie wody pitnej, soków, napojów alkoholowych czy usuwanie innych zapachów z wybranych mediów płynnych

  • transport próżniowy materiałów sypkich

  • zasilanie robotów przemysłowych, chwytaków próżniowych itd.

Rodzaje branż:

  • przemysł chemiczny

  • przemysł petrochemiczny i energetyczny

  • przemysł farmaceutyczny

  • przemysł spożywczy

  • przemysł napojów

  • przemysł alkoholowy

  • przemysł elektroniczny

  • inne gałęzie przemysłu wytwórczego



Faq - Pompy próżniowe - Najczęściej zadawane pytania

Powietrze potrzebne do zasilenia pompy próżniowej eżektorowej musi być przefiltrowane, powietrze musi być suche bez dodatków wody ani oleju.

Nie stosujemy smarownicy przed pompą. Zalecana klasa czystości wg normy ISO 8573-1 to klasa 2.4.2.

Optymalny poziom ciśnienia sprężonego powietrza jakie należy podać do zasilania pompy to 3 do 6 bar. Podanie powietrza o wyższym ciśnieniu nie jest wskazane, ponieważ pompa uzyskuje swoje najlepsze parametry między 3-6 bar, wyższe ciśnienie generuje jedynie większą energie potrzebna do jego wytworzenia, a pompa nie osiągnie większej wydajności.

Pomy próżniowe stosowane są w różnych sektorach przemysłu, w różnego rodzaju aplikacjach w tym m.in.:

* przemysł drzewny, obróbki drewna, meblarski (docisk płyt przy klejeniu dwóch warstw drewna, przenoszenie płyt drewnianych, desek, sklejek)

* przemysł opakowaniowy – składanie kartonów, przenoszenie za pomocą ssawek arkuszy kartonów, przenoszenie za pomocą ssawek całych kartonów, przenoszenie za pomocą ssawek torebek z zawartością

* przemysł elektroniczny – przenoszenie na ssawkach delikatnych elementów elektronicznych

* przemysł chemiczno-farmaceutyczny – pakowanie próżniowe, przenoszenie ssawkami blistrów z lekami, kartonów zbiorczych

* przemysł papierniczy – pobieranie ssawkami arkuszy papieru, drukarnie – pobieranie/przytrzymywanie arkuszy papieru podczas procesu drukowania

* przemysł spożywczy – pakowanie próżniowe, przenoszenie kartonów zbiorczych, przenoszenie pakowanej żywności, przenoszenie żywności w procesie pakowania

* przemysł kamieniarski – przenoszenie bloków kamiennych, przytrzymywanie bloków kamiennych podczas obróbki

* przemysł szklarski – przenoszenie tafli szklanych, przytrzymywanie tafli podczas obróbki/wycinania

* przemysł stalowy - przenoszenie arkuszy blach, przytrzymywanie arkuszy blach podczas obróbki/wycinania

* przemysł tworzyw sztucznych – przenoszenie elementów z tworzywa,  wyciąganie gotowych elementów z tworzywa z wtryskarki

* automotive – przenoszenie ssawkami elementów karoserii auta, przenoszenie blach w procesie tłoczenia, przytrzymywanie blach podczas obróbki

Zasada działania pomp próżniowych

Sprężone powietrze (oznaczono kolorem czerwonym na zdjęciu) przechodzi poprzez odpowiednio ukształtowane dysze wewnątrz wkładu, tam powietrze osiąga największą prędkość przepływu, a  przez szczeliny umieszczone na obwodzie zasysane jest powietrze z układu, poprzez ruch wirowy powietrza następuje spadek ciśnienia i wytworzenie próżni w układzie, powietrze zassane z układu wydostaje się na zewnątrz eżektora.

Jedną z największych zalet pomp próżniowych eżektorowych jest ich bezobsługowość. Pompa eżektorowa to nic innego jak jedna lub kilka dysz przez które przepływa powietrze tworząc podciśnienie. Pompa eżektorowa, w odróżnieniu od pomp elektrycznych, nie posiada żadnych ruchomych elementów, które w trakcie pracy zużywają się, jak również nie wymaga stosowania smarowania. Jedyną czynnością serwisową którą należy wykonywać to przeczyszczenie dysz,  jednak użytkownik pompy może wykonać to samodzielnie.


Kolejną wielką zaletą eżektorów jest oszczędność energii. Pompy elektryczne działają w sposób ciągły podczas całego cyklu pracy układu próżniowego i jeśli chcemy regulować podciśnienie lub wyłączać pompę po uzyskaniu zadanego podciśnienia, należy zamontować kosztowne zawory po stronie próżni. W układach próżniowych z zastosowaniem pomp próżniowych zasilanych sprężonym powietrzem, możliwa jest często znaczna oszczędność energii. Pompy te charakteryzują się znacznie szybszym czasem reakcji (szybki rozruch i krótki czas zatrzymania) gdy podciśnienie w danym momencie nie jest potrzebne, pompa może zostać wyłączona. Należy również wspomnieć o sterowaniu pompami eżektorowymi, wszystkie funkcje tzn: włącz/wyłącz, regulacja przepływu realizowana jest po stronie sprężonego powietrza przy użyciu standardowych zaworów pneumatycznych.

Modułowa zabudowa to kolejny atut pomp eżektorowych. Najmniejsze pompy składają się z jednego eżektora, jednak są tak skonstruowane aby łatwo je było zamontować na jednej, wspólnej szynie. Większe pompy mogą być wyposażone w dwa, cztery, sześć, a nawet szesnaście modułów ssących, dając użytkownikowi niezliczone możliwości konfiguracji. Każda z pomp jest bardzo lekka, co daje możliwość zamocowania jej bardzo blisko ssawek lub miejsca gdzie wytwarzana jest próżnia.

Najbardziej istotnymi parametrami pomp podciśnieniowych są: szybkość pompowania, ciśnienie końcowe, wydajność, maksymalne ciśnienie wylotowe. Ten ostatni parametr determinuje nam podział na pompy działające przy ciśnieniu atmosferycznym jak i te pompy, które wymagają uzyskania próżni wstępnej.

Rozkładanie warstw szkła

Funkcja automatycznego czyszczenia pompy Magic Pump może bardzo skutecznie radzić sobie z odłamkami szkła, pyłem i szeregiem problemów związanych z zanieczyszczeniami, które są powszechne w produkcji szkła i innych zbliżonych aplikacjach.

Rozwarstwianie szkła za pomocą pomp Magic Pump

Efektywność wielostopniowa

Stosowanie pomp napędzanych silnikiem lub generatora podciśnienia jednostopniowego powoduje wysokie zużycie energii w porównaniu z wydajnością generatorów wielostopniowych. Innowacyjne wkłady próżniowe VMECA są w stanie wytworzyć duży przepływ podciśnienia przy minimalnym zużyciu powietrza. Nawet gdy dopływ powietrza jest niestabilny, wydajność wielostopniowych generatorów jest w stanie utrzymać stabilną wydajność podciśnienia.

Rozwiązanie przeciwko cząsteczkom kurzu i pyłu

Nawet jeśli pył lub zanieczyszczenia z procesu produkcji szkła są zasysane do układu próżniowego funkcja automatycznego czyszczenia Magic Pump może automatycznie oczyścić filtr wewnętrzny w każdym cyklu, a następnie utrzymać optymalną wydajność.

Magic Pump nie wymaga oddzielnego rozdzielacza

Pompa podciśnieniowa Magic może wygenerować wystarczający przepływ próżniowy nawet w przypadku stosowania wielu przyssawek próżniowych podczas przenoszenia szkła. Dzięki wielu dostępnym portom próżniowym można używać pompy jako rozdzielacza próżniowego, bez konieczności zakupu dodatkowych akcesoriów.

Wszystkie kształty i rozmiary szkła mogą być sprawnie przenoszone

Ponieważ bezpieczeństwo jest najważniejszym czynnikiem podczas przenoszenia szkła, ważne jest, aby używać produktów, które mogą niezawodnie uchwycić szkło.

Pompy próżniowe eżektorowe są zasilane sprężonym powietrzem. Nie posiadają ruchomych elementów wewnątrz, nie wymagają serwisu. Niemniej jednak trzeba wiedzieć o kilku istotnych warunkach eksploatacji.

Ciśnienie zasilania powinno być optymalne dla danej charakterystyki eżektora (w praktyce jest to ciśnienie w zakresie 1,5 bar dla najmniejszych eżektorów (model np. VC102 w Magic Gripperach), 3,5 bar dla normalnej wielkości eżektorów (np. wkłady VC303 w pompach VTC/ PM/MPM), dla wkładów próżniowych o dużej wydajności wartość optymalnego ciśnienia to ok. 5 bar. Dla pomp typu Classic (modele np. VTM10/20/25/30 … optymalna wartość ciśnienia to 4-5 bar.). Każdy eżektor może pracować nawet z ciśnieniem 10 bar, aczkolwiek jest nie potrzebna praktyka, powodująca wyższe zużycie sprężonego powietrza (bez poprawy wydajności samego eżektora).

Sprężone powietrze nie może być zaolejone. Drobinki oleju nie poprawiają żadnych własności eżektora, a skraplający się olej wewnątrz, jest później przyczyną do konieczności szybszego przeczyszczenia pompy.

Podczas pracy całego układu należy zwrócić uwagę na obecność filtra/filtroseparatora. Jest to jedyna konieczna rzecz zapewniająca długotrwałą bezproblemową eksploatację.

Każdy eżektor posiada zdolność to wyrzutu małych drobinek/cząstek stałych i ich wyrzutu na zewnątrz, jednakże stosując filtr mamy pewność, iż eżektor zawsze pracuje optymalnie.

Pompa próżniowa eżektorowa to urządzenie, które wykorzystuje strumień sprężonego powietrza w celu wytworzenia podciśnienia, poprzez jego przepływ (odsysanie) z jednego obszaru.

Pompy te są prostsze w budowie, tańsze niż elektryczne odpowiedniki, nie mają ruchomych części, są niezawodne, łatwe w konserwacji i mogą pracować w szerokim zakresie ciśnień.

Optymalizując parametry sprężonego powietrza według karty charakterystyki wybranego eżektora.

Mogą generować pewien poziom hałasu, zwłaszcza przy dużych przepływach, ale poziom hałasu jest często niższy niż w przypadku innych pomp próżniowych.

Typowe problemy to: zanieczyszczenia w strumieniu powietrza zasilającego lub zasysającego.

Z racji braku ruchomych części i prostoty konstrukcji, pompy eżektorowe są często uważane za bardziej bezpieczne niż niektóre inne typy pomp.

Typowe problemy to: zanieczyszczenia w strumieniu powietrza zasilającego lub zasysającego.

Tak, ale materiał, z którego są wykonane oraz medium napędowe muszą być odpowiednio dobrane, aby zapobiec korozji i zatkaniu się układu.

Najczęściej stosowane materiały to tworzywa.

Maksymalne i minimalne zakresy próżni zależą od konkretnego modelu i konfiguracji, ale typowe zakresy to od -0,80 do -0,93 bar.

Pompy eżektorowe są zaprojektowane do ciągłej pracy i mogą działać przez długi czas bez przerwy.

Kluczowe wskaźniki to poziom próżni, wydajność przepływu oraz zużycie medium napędowego.

Rekomendowane procedury obejmują regularne czyszczenie filtrów, kontrolę jakości sprężonego powietrza.

Starszy doradca ds. Techniczno - Handlowych

Opiekunem kategorii jest:
Jakub Gromkowski
Product Manager
Starszy doradca
ds. Techniczno – Handlowych
tel.: 71 325 74 00
email: proznia@pneumat.com.pl

Biogram

Absolwent wydziału Mechaniczno-Energetycznego Politechniki Wrocławskiej. W pracy odpowiedzialny za dobór, testy oraz sprzedaż asortymentu z dziedziny techniki podciśnieniowej (pompy próżniowe, przyssawki, dmuchawy). Współtworzy nowe, dedykowane aplikacje podciśnieniowe. Prowadzi także szkolenia, audyty teoretyczne i praktyczne z tego zakresu. Prywatnie miłośnik czynnego uprawiania sportu oraz spędzania wolnego czasu w niebanalny sposób.

Starszy doradca ds. Techniczno - Handlowych

Opiekunem kategorii jest:
Jakub Gromkowski
Product Manager
Starszy doradca
ds. Techniczno – Handlowych
tel.: 71 325 74 00
email: proznia@pneumat.com.pl

Biogram

Absolwent wydziału Mechaniczno-Energetycznego Politechniki Wrocławskiej. W pracy odpowiedzialny za dobór, testy oraz sprzedaż asortymentu z dziedziny techniki podciśnieniowej (pompy próżniowe, przyssawki, dmuchawy). Współtworzy nowe, dedykowane aplikacje podciśnieniowe. Prowadzi także szkolenia, audyty teoretyczne i praktyczne z tego zakresu. Prywatnie miłośnik czynnego uprawiania sportu oraz spędzania wolnego czasu w niebanalny sposób.



W tym dziale znajdziesz: